هزینه عمل لیزیک: بررسی فاکتور های تاثیرگذار و هزینه های احتمالی

هزینه عمل لیزیک بررسی فاکتور های تاثیرگذار و هزینه های احتمالی

هزینه عمل جراحی لیزیک چشم در مراکز مختلف متفاوت است و هریک از پزشکان دستمزد متفاوتی را درخواست می‌کنند. برخی از پزشکان از لیزر اگزایمر برای اصلاح مشکلات بینایی استفاده می‌‌کنند و هزینه درمان با این نوع لیزر کمتر از درمان با لیزر هدایت جبهه امواج است. روش‌هایی برای لیزر هدایت جبهه هم وجود دارد که از لیزر فمتوسکند برای اصلاح مشکل بینایی استفاده می‌کنند. هزینه انجام این روش برای هر یک از چشمها حدود ۱۴۰۰۰۰۰ تومان است. برخی از پزشکان بر اساس میزان نیاز به اصلاح چشم به تعیین هزینه درمان می‌‌پردازند. در صورتی که انجام این نوع جراحی به علت آستیگمات یا سایر ناهنجاری‌های قرنیه ضروری باشد هزینه جراحی نیز بالاتر خواهد بود. برخی از مراکزی که به صورت تخصصی به انجام عمل لیزیک یا سایر جراحی‌های اصلاحی می‌پردازند صرف نظر از نوع روش مورد استفاده برای جراحی یک هزینه مشخص را درخواست می‌نمایند. در اکثر موارد هزینه انجام عمل جراحی در مراکز جراحی حدود ۵۰ درصد کمتر از هزینه متوسط جراحی در مراکز خصوصی است. از سوی دیگر ممکن است برخی از پزشکان بر اساس نوع روش و روش‌های مورد استفاده برای جراحی هزینه‌های متفاوتی را درخواست می‌نمایند.

عوامل زیادی در تعیین هزینه عمل لیزیک چشم نقش دارند. پزشکی که برای جراحی انتخاب می‌‌کنید نقش مهمی را در تعیین هزینه درمان ایفا می‌کند. پزشکانی که سابقه کاری طولانی دارند معمولاً دستمزد بیشتری را درخواست می‌کنند زیرا آنها در جراحی چشم از تجربه و تخصص خود استفاده می‌‌کنند و تعداد زیادی از بیماران از اینکه یک پزشک با تجربه چشم آنها را عمل می‌‌کند بسیار راضی هستند. در صورتی که قصد دارید از هزینه عمل جراحی لیزیک اطلاع بیابید به این مسئله نیز توجه کنید. به علاوه نوع روشی که جراح برای اصلاح مشکل چشم شما انتخاب می‌کند اهمیت بسیار زیادی دارد. در برخی از عمل‌های جراحی بدون چاقو هزینه عمل جراحی بالاتر است زیرا پزشک از چاقوی جراحی استفاده نمی‌کند. همانگونه که می‌دانید جراحی با لیزر مزایای زیادی دارد که عبارتند از تسریع فرآیند بهبود و کاهش عوارض جراحی. انتخاب نوع عمل جراحی و در نظر گرفتن خواسته‌های بیمار برای جراحی لیزر چشم مانند استفاده از فناوری جبهه هدایت امواج باعث افزایش هزینه درمان خواهد شد. پزشک باید در خصوص مزایای استفاده از فناوری جبهه هدایت امواج، و انجام جراحی با چاقوی جراحی و بدون آن با شما صحبت کند زیرا اجرای این روش‌ها مشروط به شرایط چشم است. مکان و موقعیت فیزیکی مطب پزشک موضوعی است که می‌تواند بر تعیین هزینه جراحی تاثیر بگذارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در مطب دکتر اشراقی، فوق تخصص پلک، مجرای اشکی و حدقه، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

مطب اصفهان :
031-36274240
مطب تهران :
021-88713593
همراه :
0913837324

جراحی لیزیک چیست؟


جراحی لیزیک

برای آنکه دید واضحی داشته باشیم و اشیا را به خوبی ببینیم باید قرنیه و عدسی چشم بتواند پرتو های نور را به خوبی به چشم هدایت کنند این کار باعث می‌شود که تصاویر در شبکه متمرکز شوند. در غیر این صورت تصاویر تار دیده می‌شوند، از این تاریکی تحت عنوان خطای نکات زیاد می‌‌شود و این عارضه به علت تفاوت بین شکل قرنیه ( انحنای آن) و فاصله چشم ایجاد می‌شود. در جراحی لیزیک از لیزر اگزایمر (لیزر فرابنفش) برای رفع یک لایه نازک از بافت قرنیه استفاده می‌شود. این کار باعث می‌شود که قرنیه ظاهر جدیدی داشته باشد تا پرتوهای نور بتوانند به وضوح در شبکه متمرکز شوند. عمل جراحی لیزیک، قرنیه بیمار نازک‌تر می‌شود. عمل جراحی لیزیک یک عمل سرپایی است که معمولاً انجام این عمل در هر دو چشم حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. پزشک برای بیحس کردن چشم از یک قطره استفاده می‌‌کند که سطح چشم را بیحس می‌نماید. پزشک می‌‌تواند در یک جلسه درمانی هر دو چشم بیمار را عمل کند. پزشک برای انجام این عمل یک لایه نازک از بافت قرنیه را برمی‌دارد. سپس این لایه نازک برداشته می‌شود تا لیزر اگزایمر بتواند به شکل‌ دهی بافت زیرین قرنیه بپردازد. محل اتصال لایه نازک قرنیه از جدا شدن آن به صورت کامل از قرنیه جلوگیری می‌کند. هنگامی‌که جراح به انجام عمل لیزیک می‌پردازد از چاقوی مخصوص برای جدا کردن لایه نازک قرنیه استفاده می‌نماید. اکنون از انواع مختلفی از لیزر برای ایجاد لایه نازک قرنیه استفاده می‌شود که یک روش ایمن برای محسوب می‌گردد. پزشک قبل از انجام جراحی باید تعداد لایه‌هایی که باید توسط لیزر برداشته شود را محاسبه می‌کند. هنگامی‌که فرآیند شکل دهی قرنیه انجام شد جراح لایه نازک قرنیه را مجددا در جای خود قرار می‌دهد. این عمل جراحی با هیچ گونه بخیه‌ای همراه نیست و قرنیه می‌‌تواند به صورت طبیعی لایه جدا شده را در جای اصلی خود نگه دارد.

چه عواملی در تعیین هزینه جراحی لیزیک و کاهش یا افزایش آن نقش دارند؟


چه عواملی در تعیین هزینه جراحی لیزیک و کاهش یا افزایش آن نقش دارند؟

همانگونه که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم بیمارانی که قرار است از عمل جراحی لیزیک بهره بگیرند قبلاً هرگز به دنبال خدمات پزشکی نبوده‌اند و هنگامی‌که در صدد انجام این نوع جراحی هستند به جمع آوری اطلاعات در خصوص هزینه حاصل از جراحی می‌پردازند. در تجزیه و تحلیل هزینه جراحی لیزیک باید به طور دقیق همه مواردی که در تعیین هزینه جراحی نقش دارند را مشخص کرد سپس عوامل و فاکتورهای موثر در هزینه لیزیک را معین نمود. درصد بسیار کمی از بیماران اطلاعات کاملی در خصوص آنچه قرار است در عمل جراحی استاندارد لیزیک انجام شود دارند و نمی‌دانند چگونه قرار است مشکل چشم آنها برطرف گردد. برای افزایش میزان ایمنی و دقت حاصل از جراحی، پزشک باید نمایه این بیماران را بررسی کند. هزینه حاصل از درمان و جراحی لیزر چشم با انجام معاینه چشم تشخیص داده می‌شود.

 • معاینه و ارزیابی اولیه
 • معاینه وضعیت چشم
 • آنالیز جبهه امواج
 • معاینه چشم توسط دستگاه ارزیابی ایجاد لایه فلپ توسط لیزر
 • ارزیابی بیمار و متناسب بودن روش درمان برای رفع مشکل او
 • ارزیابی مراقبت‌های چشمی تا یک سال پس از عمل
 • دسترسی ۲۴ ساعته به تلفن و موبایل اعضای تیم جراحی چشم
 • داروها و خدمات مورد نیاز پس از جراحی چشم

 همچنین در صورت نیاز، موارد زیر در تعیین هزینه نقش دارند:

 • لیزر چشم برای درمان بیماری پیرچشمی‌
 • درمان با لیزر جبهه هدایت امواج
 • معاینه چشم به کمک دستگاه دیجیتال در حین آماده سازی بیمار برای انجام عمل جراحی لیزر چشم

 معاینات قبل از جراحی شامل چه مواردی می‌شود؟

 معاینات قبل از جراحی اهمیت بسیار زیادی دارد. برخی از مراکز تخصصی جراحی چشم هزینه جداگانه‌ای را برای معاینه چشم درخواست می‌کنند تا ادعا نمایند که هزینه جراحی چشم در این مراکز پایین است بنابراین باید به خاطر داشته باشید که هزینه معاینات چشم قبل از جراحی به معنای دریافت هزینه اضافی نیست و خود عمل نیز حائز اهمیت است. جراحی لیزیک، اینترا لیزیک، پی آر کی، لازک یا اپی لیزیک از جمله روش‌های موجود برای جراحی چشم محسوب می‌شوند. قطره ضد التهاب و آنتی بیوتیک نیز باعث افزایش هزینه درمان و جراحی خواهد شد.

 مراقبت‌های پس از عمل شامل چه مواردی است؟


 برخی از مراکز جراحی چشم هزینه مربوط به مراقبت پس از عمل را به صورت جداگانه محاسبه می‌کنند بنابراین بیمار باید در خصوص هزینه ناشی از این مرحله نیز اطلاع کامل داشته باشد.

 نیاز به عمل مجدد چشم در تعیین هزینه نقش دارد؟

 عمل مجدد لیزیک معمولاً زمانی انجام می‌شود که عمل اول نتوانسته باشد به طور کامل مشکل بینایی بیمار را برطرف کند. در صورتی که بیمار به عمل دوم نیاز داشته باشد هزینه درمان او بیشتر از جراحی اول خواهد بود. بنابراین بهتر است قبل از شروع جراحی و تصمیم برای انجام آن، هزینه جراحی مشخص شده و به بیمار اطلاع داده شود.

 هزینه‌های مربوط به مطب یا مرکز چشم پزشکی چقدر است؟

هزینه‌های مربوط به مطب یا مرکز چشم پزشکی چقدر است؟

 این فرایند شامل هزینه اجاره اتاق، حقوق کارمندان، بهره گرفتن از مزایا، کامپیوترها، و سایر تجهیزات فراساختاری است. به احتمال زیاد آنچه در تعیین هزینه‌های حاصل از جراحی نقش دارد اعضای تیم پزشکی است زیرا هر چه میزان تخصص و تجربه ی اعضای تیم پزشکی بالا باشد و دستیار چشم پزشک و تکنسین متخصص چشم پزشکی در تیم حضور داشته باشند و در عمل جراحی مراقبت‌های قبل و بعد از عمل به ایفای نقش بپردازند هزینه ناشی از جراحی بالا خواهد بود. معمولا مراکز لیزر چشم هر روز تعداد زیادی از بیماران را پذیرش می‌کنند که این امر باعث شده است آنها سعی کنند در مقایسه با مراکز کوچک هزینه کمتری را دریافت نمایند.

 مراکز متعدد با یکدیگر رقابت می‌‌کنند

 در مراکز شهری که چندین مرکز چشم پزشکی وجود دارد رقابت شدیدی به وجود آمده است و این مسئله باعث شده که قیمت‌های مربوط به عمل جراحی حالت رقابتی داشته باشد. برخی از مراکز چشم پزشکی هزینه بیشتری را درخواست می‌کند بنابراین بهتر است به جستجو بپردازید و بهترین مرکز موجود را انتخاب نمایید.

 وسایل و تجهیزات پزشکی در تعیین هزینه نقش دارند

 برخی از وسایلی که در جراحی اصلاح بینایی به کار می‌روند از قبیل داروها، دستکش استریل، لباس، ماسک، کفش، چاقوی جراحی و سایر وسایل مورد استفاده در تعیین هزینه جراحی نقش دارند.

 آزمایشاتی که قبل از عمل انجام می‌‌شود باعث افزایش هزینه جراحی خواهد شد

 انجام آزمایشات قبل از عمل ضروری است و می‌‌تواند به شناسایی فاکتورهای خطر و پیشگیری از مشکلات بعدی کمک کند. از سوی دیگر انجام این آزمایشات باعث افزایش هزینه جراحی می‌شود.

 وسایل مورد استفاده در جراحی در تعیین هزینه عمل نقش دارند

 وسایلی که برای انجام آزمایشات مهم مورد استفاده قرار گرفته‌اند مانند توپوگرافی قرنیه، پاکیمتری قرنیه، کراتومتری قرنیه، آنالیز اشک و اندازه مردمک از مواردی هستند که در تعیین هزینه جراحی نقش دارند. به عنوان مثال برخی از جراحان با خاموش کردن لامپ‌های اتاق معاینه به اندازه گیری سایز مردمک در ساعات شب می‌‌پردازند، نور کمی را به چشم هدایت می‌کنند و به صورت عینی به اندازه گیری مردمک چشم خواهند پرداخت یک، صفحه کاغذی که روی آن دایره‌های کوچک مشکی وجود دارد را کنار چشم قرار می‌دهند و به بررسی وضعیت مردمک می‌پردازند. برخی از پزشکان هزاران دلار را صرف خرید وسایل و تجهیزات بسیار پیچیده می‌کنند تا بتوانند اندازه مردمک را به صورت یک دهم میلیمتر مشخص نمایند.

 در صورتی که پزشک در همه مراحل درمان حضور داشته باشد هزینه جراحی افزایش خواهد یافت

 در مراکز خصوصی جراحی چشم، جراح به صورت جامع و کامل از بیمار مراقبت می‌کند. این فرایند با انجام جلسات مشاوره که شامل آزمایش‌های اولیه و مشاوره فردی با جراح است شروع می‌شود. در صورتی که نتیجه حاصل از مشاوره رضایت بخش باشد پزشک در مرحله بعدی به طور جامع به ارزیابی چشم بیمار می‌‌پردازد و با او در خصوص نتایج به دست آمده مشورت می‌‌کند. در صورتی که پزشک تشخیص دهد انجام عمل جراحی حائز اهمیت است اجرای سایر مراحل می‌‌پردازد و روش پیشنهادی برای جراحی و مراقبت‌های بعد از عمل را برای بیمار توضیح می‌دهد. از آنجایی که زمان برای پزشک اهمیت بسیار زیادی دارد در برخی از مراکز، پزشک از چرخه معاینه کنار گذاشته می‌شود و فرایند مشاوره و معاینه قبل از عمل مراقبت‌های پس از عمل به سایر اعضای تیم پزشکی محول خواهد شد. به طور کلی بیمار فقط زمانی جراح را می‌‌بیند که قرار است عمل جراحی لیزر چشم انجام شود. در این مراکز پزشک به عنوان یک پیمانکار مستقل استخدام می‌‌شود و فقط به ازای تعداد عمل‌هایی که انجام می‌دهد دستمزد دریافت می‌کند. تعداد زیادی از این جراحان به مراکز مختلف می‌‌روند و فقط به انجام عمل جراحی می‌پردازند.

 فناوری جبهه موج در تعیین هزینه نقش مهمی را ایفا می‌کند

 درمان تخصصی با لیزر هدایت جبهه موج یکی از دلایلی است که باعث افزایش هزینه درمان با لازک در سال‌های اخیر شده است.

 استفاده از دستگاه اینترا لیزر باعث افزایش هزینه درمان می‌شود

 افزایش استفاده از لیزر اینترا لیزر برای ایجاد فلپ یکی دیگر از دلایلی است که باعث افزایش هزینه حاصل از عمل جراحی چشم شده است. استفاده از لیزر اینترا لیزر با صرف هزینه بسیار زیادی همراه است بنابراین پزشک باید در خصوص استفاده از این دستگاه با بیمار صحبت کند تا بیمار از هزینه درمان اطلاع داشته باشد.

 آیا عوامل جانبی در تعیین هزینه درمان نقش دارند؟


آیا عوامل جانبی در تعیین هزینه درمان نقش دارند؟

انتخاب مرکزی که هزینه کمتری را برای جراحی چشم درخواست می‌‌کند اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا معمولاً مراکز چشم پزشکی هزینه‌های جانبی را در هزینه نهایی جراحی اعمال نمی‌کنند. در بخش زیر به برخی از هزینه‌های جانبی در عمل جراحی لیزر چشم اشاره می‌‌کنیم:

 • تست چشم: در مراکز چشم پزشکی باید وضعیت چشم شما ارزیابی شود زیرا این فرآیند می‌‌تواند به طور کامل بر نوع جراحی مورد نیاز تاثیر بگذارد. در صورتی که این مرحله در هزینه مشاوره اولیه شما ذکر نشده باشد باید هزینه جداگانه‌ای را برای آن پرداخت کنید.
 • مشاوره: اگرچه مشاوره اولیه اغلب رایگان است برخی از مراکز پزشکی هزینه ویزیت را درخواست می‌کنند.
 • داروها: معمولاً هزینه داروها در هزینه عمل جراحی اعمال می‌شود اما باید به این نکته توجه کنید زیرا ممکن است لازم باشد تعداد زیادی از داروهای مختلف از قبیل قطره چشمی را خریداری نمایید.
 • مراقبت بعد از عمل: این مرحله یکی از بخش‌های حائز اهمیت در جراحی لیزر چشم است تا از موفقیت آمیز بودن جراحی اطمینان حاصل شود و پزشک بتواند به موقع عوارض و مشکلات احتمالی را شناسایی کند. بعد از جراحی باید در فواصل زمانی مشخص به پزشک مراجعه کنید که این مرحله نیز باعث افزایش هزینه حاصل از درمان خواهد شد.

 بنابراین بهتر است قبل از عمل جراحی همه این موارد را در نظر بگیرید تا بتوانید برنامه ریزی لازم را انجام دهید زیرا هزینه‌های ناشی از عمل جراحی به سرعت افزایش می‌یابند و باعث می‌‌شوند هزینه جراحی چشم بیشتر از سطح توان مالی شما باشد. بهتر است قبل از عمل جراحی با پزشک خود در خصوص همه مواردی که در تعیین هزینه جراحی لیزر چشم نقش دارند مشورت کنید.

 برای کاهش هزینه جراحی چشم چه کار باید کرد؟


برای کاهش هزینه جراحی چشم چه کار باید کرد؟

 مهمترین موضوعی که باید به آن توجه کنید این است که چه چیزی برای چشم شما بهتر است. روش‌های بسیار زیادی برای صرفه جویی در پول وجود دارد که بهتر از انجام یک عمل جراحی بی فایده هستند. به طور کلی عمل جراحی لازک صرف نظر از پزشک مرکز چشم پزشکی یک روش جراحی بسیار رایج است و با نتایج خوبی همراه می‌‌باشد. اما به خاطر داشته باشید که انتخاب یک جراح با تجربه و استفاده از وسایل تخصصی به جای وسایل منسوخ و قدیمی توسط جراحان کم‌ تجربه به کسب نتایج بهتر کمک خواهد کرد.

 صرف نظر از هزینه جراحی بهترین پزشک را انتخاب کنید

 هنگامی‌که به مقایسه نتایج حاصل از جراحی در افراد مختلف می‌پردازیم متوجه می‌شویم که تفاوت دستمزد جراحان بسیار ناچیز است. اگر در خصوص تصمیم گیری برای انتخاب یک جراح با تجربه با دستمزد بالا انتخاب یک جراح کم‌ تجربه با دستمزد پایین دچار شک و تردید شدید، همیشه بهترین جراح را انتخاب کنید.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.