نحوه انجام جراحی لیفت پیشانی و ابرو و مراقبت های قبل و بعد از آن

آیا برای شما هم پیش آمده که نگاه کردن به آینه باعث شود از چهره خود رضایت نداشته باشید؟ چشم و پیشانی نقش بسیار مهمی را در انتقال احساسات و عواطف ما ایفا می‌کنند. اگر ابروهای شما حالت افتاده پیدا کرده است و باعث شده همیشه خسته و غمگین به نظر برسید جراحی زیبایی لیفت ابرو می‌تواند یک راه حل دائمی را برای رفع مشکل ایجاد شده پیشنهاد دهد. برداشتن پوست اضافی و آویزان روی پیشانی و بهبود حالت عضلات و بافت‌های این ناحیه و اصلاح افتادگی ابروها و رفع خطوط عمیق پیشانی و ایجاد ظاهر مناسب مجددا صورت شما را جوان خواهد کرد و می‌توانید از زیبایی صورت خود لذت ببرید.

 چه افرادی می‌‌توانند متقاضی لیفت ابرو و پیشانی باشند؟


لیفت ابرو یا پیشانی برای افرادی مناسب است که قصد دارند ظاهری جوان و شاداب داشته باشند البته بهتر است بدانید که لیفت ابرو و پیشانی برای افرادی که کاملا سالم هستند و هیچ گونه مشکل یا اختلال جدی ندارند سودمند خواهد بود. از لیفت ابرو و پیشانی اغلب برای کاهش آثار حاصل از پیری در صورتی که ۴۰ تا ۶۰ سال سن دارند استفاده می‌شود اما همه افراد در هر سنی می‌توانند به رفع افتادگی ابرو و چین و چروک پیشانی بپردازند. جراحی لیفت ابرو می‌تواند یک روش عالی برای افرادی باشد که روی پیشانی آنها چین و چروک وجود دارد یا ابرو های بزرگ و پرپشت دارند.

 انواع روش‌های لیفت ابرو و پیشانی شامل چه مواردی است؟


جراح بر اساس ویژگی های صورت شما و ارزیابی های به دست آمده در این خصوص روشی را برای لیفت ابرو و پیشانی اتخاذ می‌‌کند که با بهترین نتایج ممکن همراه هستند. جراحی اندوسکوپیک و برش دور سر دو روش رایج برای لیفت پیشانی محسوب می‌شود.

 برش دور سر

در ابتدا جراح یک برش را پشت خط موهای سر به صورت گوش تا گوش ایجاد می‌کند. ممکن است جراح ترجیح دهد بارش را در خط موها ایجاد کند تا از اضافه کردن ارتفاع پیشانی در مردانی که خط موهای آنها عقب رفته است یا زنانی که موهای کم پشت دارند خودداری کند. سپس جراح پوست پیشانی را از قسمت عضلات می‌‌کشد و پوست اضافه این قسمت را برمی‌دارد و در پایان با استفاده از بخیه، گیره و چسب محل برش را می‌بندد.

 جراحی اندوسکوپیک

در این روش ابتدا جراح یک برش را ایجاد می‌‌کند و اندوسکوپ را زیر پوست قرار می‌‌دهد تا بتواند نمای دقیقی از عضلات و بافت‌های موضع مورد نظر به دست بیاورد. سپس جراح یک ابزار دیگر را از طریق یک برش مجزا وارد می‌‌کند و به لیفت پوست پیشانی می‌‌پردازد و عضلات و بافت‌های آن قسمت را دست کاری می‌کند یا بر می‌دارد. جراح از بخیه یا دستگاه موقت برای بهبود پوست پیشانی استفاده می‌‌نماید. پوست در محل جدید شروع به ترمیم شدن می‌‌کند و پس از برداشتن بخیه یا دستگاه در همان نقطه باقی می‌ماند. معمولا پزشکان از این روش برای افراد استفاده می‌کنند که هنوز در ابتدای مسیر شروع مشکلات ابرو قرار دارد.

 مشاوره برای لیفت ابرو


قبل از انجام لیفت ابرو شما با جراح یک جلسه مشاوره خواهید داشت. در این جلسه شما باید با پزشک در خصوص هدف از جراحی ابرو، وضعیت سلامت فعلی و سابقه پزشکی خود صحبت کنید. سپس جراح به ارزیابی ناحیه پیشانی از قبیل پلک بالا می‌پردازد و وضعیت عضلات را بررسی خواهد کرد. ممکن است جراح از شما بخواهد به انجام برخی از حرکات صورت بپردازید تا بتواند به این نتیجه برسد که دقیقا باید چه کاری را انجام دهد.

 آماده شدن برای جراحی لیفت ابرو


ممکن است جراح قبل از جراحی لیفت ابرو از شما بخواهد که تغییراتی را در سبک زندگی خود ایجاد کنید. جراح اطلاعات دقیقی را در خصوص آنچه که باید انجام دهید و زمان انجام آنها در اختیار شما قرار می‌دهد به عنوان مثال اگر شما سیگاری هستید جراح از شما می‌خواهد که حداقل به طور موقت از سیگار کشیدن خودداری کنید یا آنکه از مصرف برخی داروها اجتناب نمایید. در صورتی که شما به طور منظم از آسپرین یا سایر داروهای ضد التهاب استفاده می‌‌کنید جراح شما می‌خواهد که حداقل ۱۰ روز قبل از جراحی از مصرف آنها خودداری کنید زیرا مصرف این داروها می‌‌تواند ریسک بروز خونریزی را افزایش دهد به همین دلیل قطع مصرف آنها ضروری است. اگر موهای شما بلند است و ممکن است در روند جراحی اختلال ایجاد کند پزشک از شما می‌خواهد که آنها را کوتاه کنید. در صورتی که موهای شما کوتاه است پس از مدتی رشد می‌‌کند و روی محل بافت اسکار ایجاد شده را می‌پوشاند. قبل از جراحی با پزشک خود در خصوص همه این موارد و آماده شدن برای جراحی مشورت کنید و اطلاعات لازم را به دست بیاورید.

حتما در منزل مقداری گاز و حوله تمیز داشته باشید تا پس از جراحی و بازگشت به منزل در دسترس شما قرار داشته باشد. پس از جراحی باید به موارد زیر دسترسی داشته باشید:

 • مقدار زیادی یخ
 • یک محفظه برای نگهداری از آب خنک و یخ
 • کیسه پلاستیکی برای استفاده از یخ یا کیسه سبزیجات یخ زده به جای یخ
 • تعدادی بالش که به مدت طولانی زیر سر خود بگذارید
 • پمادی که پزشک پس از جراحی تجویز می‌کند

 روزی که قرار است جراحی لیفت ابرو انجام شود چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


می‌توان جراحی لیفت ابرو را در مطب پزشک، در بیمارستان و یا به صورت جراحی سرپایی انجام داد. این جراحی در کمتر از ۲ ساعت انجام می‌شود و نیازی به بستری شدن پس از آن وجود ندارد. حتما فردی را همراه خود ببرید که شما را به منزل برگرداند و بتواند یک یا دو شب از شما مراقبت کند. در اکثر مواقع جراحی برای لیفت ابرو از بیحسی موضعی استفاده می‌شود اما گاهی اوقات طبق درخواست بیمار پزشک می‌‌تواند از دارویی استفاده کند که بیمار در طول جراحی بخوابد. پس از آنکه جراحی به اتمام رسید جراح با استفاده از چسب و بخیه محل برش را می‌بندد، آن را تمیز می‌‌کند و بانداژ روی صورت قرار می‌دهد. پیروی کردن از دستورات جراح در خصوص نحوه مراقبت از بخیه و تعداد دفعات تعویض بانداژ اهمیت بسیار زیادی دارد.

 پس از جراحی لیفت ابرو چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


دوران بهبود پس از جراحی به نوع جراحی لیفت ابرو - کلاسیک یا اندوسکوپیک - بستگی دارد. در هر دو حالت از بخیه و چسب استفاده می‌‌شود و طی مدت یک هفته از روی محلی که تحت جراحی قرار گرفته است برداشته می‌شود. در صورتی که جراح از دستگاه استفاده کرده باشد طی مدت دو هفته اقدام به برداشتن آن خواهد کرد. دستگاه ثابت کننده زیر خط موها قرار داده می‌‌شود تا ابرو را در حالت جدید خود حفظ کند. بروز تورم و کبودی پس از جراحی کاملا طبیعی است و ممکن است سایر نقاط صورت که تحت جراحی قرار نگرفته است از قبیل گونه و چشم را نیز درگیر کند. تورم صورت باید طی مدت یک هفته از بین برود. حداقل تا دو روز پس از جراحی باید سر خود را بالا نگه دارید تا از میزان تورم صورت کاسته شود. شما می‌توانید از کمپرس یخ نیز استفاده کنید در صورتی که جراح از روش کلاسیک استفاده کرده باشد به احتمال زیاد شما در دوران بهبود درد زیادی را تحمل خواهید کرد که پزشک برای کاهش درد به شما داروی مسکن خواهد داد. همچنین ممکن است در محلی که تحت جراحی قرار گرفته است دچار خارش شوید که تا مدت چند ماه ادامه خواهد یافت. پس از جراحی اندوسکوپیک نیز جراح به شما قرص مسکن می‌دهد. خارش می‌تواند یکی از عوارض جانبی جراحی باشد اما باید میزان آن در مقایسه با جراحی کلاسیک کمتر باشد. در هر دو روش شما دچار بیحسی یا سوزن سوزن شدن خواهید شد که با گذر زمان بهبود پیدا می‌‌کند. بیمارانی که تحت جراحی کلاسیک قرار می‌گیرند بیحسی بیشتری را تجربه می‌کنند. اکثر افراد با توجه به نوع جراحی انجام شده و سرعت بهبودی پس از عمل می‌توانند طی مدت ۱۰ روز به محل کار خود برگردد. به خاطر داشته باشید که تا یک روز پس از جراحی از برداشتن اجسام سنگین، انجام فعالیت جسمانی سنگین یا سایر انواع فعالیت‌های جسمانی خودداری کنید.

 پس از جراحی لیفت ابرو در صورت بروز موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • در صورتی که تب بالای ۱۰۰ درجه فارنهایت داشته باشید.
 • در صورتی که دچار تورم و خونریزی بیش از حد شده باشید.

 عوارض جانبی لیفت پیشانی و ابرو شامل چه مواردی است؟


همه عمل‌های جراحی و عوارض و خطراتی همراه هستند و لیفت پیشانی و ابرو از این قاعده مستثنی نیست. برخی از عوارض جانبی احتمالی لیفت پیشانی و ابرو به شرح زیر می‌باشد:

 • بیحسی یا خارش موقت پیشانی و مو
 • ریزش مقدار کمی از موها در محل بخیه
 • خونریزی زیر سطح پوست پیشانی
 • تورم به مدت طولانی
 • آسیب دیدگی عصبی که به بالا رفتن ابرو کمک می‌کند البته این اختلال بسیار نادر است.

 سوالات متداول در خصوص لیفت پیشانی و ابرو


اغلب جراحی لیفت پیشانی به همراه سایر عمل‌های جراحی از قبیل لیفت صورت و لیفت پلک انجام می‌شود. ممکن است جراح تزریق کلاژن یا بوتاکس را برای رفع خطوط عمیق پیشانی و خط اخم بین ابروها پیشنهاد دهد.

در صورتی که جراحی لیفت ابرو توسط یک جراح با تجربه و ماهر انجام شود نتایج حاصل از جراحی تا سالیان طولانی باقی خواهد ماند اما هیچ چیزی نمی‌تواند فرایند طبیعی پیری را متوقف کند و در نهایت با گذر زمان و بر اثر جاذبه زمین بافت‌های پیشانی به سمت پایین منحرف خواهند شد. شما می‌توانید با انتخاب یک زندگی سالم به حفظ نتایج حاصل از جراحی کمک کنید، هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، از مواد غذایی که حاوی انواع ویتامین هستند و غلات و حبوبات استفاده نمایید و از سیگار کشیدن اجتناب کنید. این کار به حفظ سلامت بدن و بهبود ظاهر پوست کمک خواهد کرد.

به طور کلی جراحی لیفت ابرو باعث بهبود ظاهر قسمت فوقانی صورت از قبیل پیشانی، خطوط بین ابرو و رفع افتادگی ابرو می‌شود اما لیفت ابرو باعث جوان سازی بخش پایینی صورت نخواهد شد.

برخی از بیماران پس از جراحی لیفت ابرو با درد و بیحسی موقت در اطراف بخیه‌ها مواجه می‌شوند اما اکثر بیماران پس از جراحی با درد کم مواجه می‌شود که پزشک برای تسکین درد و ایجاد احساس بهتر در بیمار به تجویز داروهای مسکن می‌پردازد.

مزایای جراحی لیفت اندوسکوپیک پیشانی و جراحی لیفت ابرو عبارت است از کوچک بودن محل برش، کوچک بودن بافت اسکار، کاهش خونریزی، ریزش تعداد کمتری از موها و کوتاه بودن دوران بهبود.

پاسخ این سوال مثبت است و تاثیر هر نخ سیگار تا ۱۲ ساعت در عروق خونی بدن باقی می‌ماند. سیگار کشیدن باعث می‌شود که پوست به آهستگی بهبود پیدا کند و عوارض حاصل از سیگار کشیدن بسیار گسترده است و تاثیرات منفی بر بدن می‌گذارد. حتی افراد غیر سیگاری که قبل و بعد از جراحی در معرض دود سیگار قرار دارند نیز تحت تاثیر آثار حاصل از آن قرار می‌‌گیرند باید قبل و بعد از جراحی از استعمال دخانیات یا قرار گرفتن در معرض دود آن خودداری کنید.

اگر پزشک برش مورد نیاز را بین فولیکول‌های مو ایجاد کند موها روی بافت اسکار شروع به رشد کنند. در برخی موارد موها به اندازه کافی رشد نخواهند کرد البته جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد زیرا موهای مجاور روی بافت اسکار را می‌پوشاند.

معمولاً شما می‌توانید یک روز پس از جراحی دوش بگیرید اما بهتر است مراقب باشید که آب به صورت شما برخورد نکند. حمام کردن، دوش آب گرم و حمام بخار تا سه هفته پس از جراحی مجاز نیست و بهتر است از آنها برای کاهش تورم خود استفاده نکنید. شست و شوی موها پس از جراحی یک اقدام مناسب است اما کاملا دقت نمایید که محل بخیه را به کمک باد خنک سشوار یا به کمک حوله بخوبی خشک کنید. تا دو هفته از باد گرم سشوار یا گرما برای خشک کردن موهای خود استفاده نکنید.

شما می‌توانید یک هفته پس از جراحی و ۳ تا ۴ هفته پس از آن موهای خود را رنگ کنید. در صورتی که روی پوست سر شما زخم باز وجود دارد بهتر است کمی بیشتر صبر کنید تا پوست سر پس از جراحی ترمیم شود تا برای رنگ کردن آماده گردد.