مراقبت پس از عمل آب مروارید چشم: مصرف قطره چشمی و استراحت

مراقبت پس از عمل آب مروارید چشم مصرف قطره چشمی و استراحت

آب مروارید  زمانی اتفاق می‌افتد که لنز طبیعی چشم تار می‌شود و معمولا علت آن پیری است. اکثر افراد مبتلا به آب مروارید، برای بهبود بینایی خود جراحی را انتخاب می‌کنند. عمل جراحی آب مروارید (کاتاراکت) استاندارد حدود 10 دقیقه طول می‌کشد و میزان موفقیت بسیار بالا و عوارض خیلی کمی دارد. اکثریت قریب به اتفاق بیماران دید واضح‌تری پیدا می‌کنند اما لزوما این تغییرات فوری نیستند. زمان بهبودی پس از جراحی کاتاراکت کوتاه است، اما عوامل متعددی می‌توانند روی سرعت بهبودی فرد تاثیرگذار باشند. برای اینکه عمل شما با موفقیت انجام شود، حتما قبل از درمان آب مروارید در مورد تمام جوانب این جراحی، از جمله چیزهایی مانند هزینه، عوارض احتمالی و روند بهبودی با چشم پزشک خود صحبت کنید.

هیچ دارو یا قطره چشمی برای جلوگیری و یا برگشت آب مروارید به اثبات نرسیده است. اگر آب مروارید موجب نزدیک بینی و یا تغییراتی در درجه چشم شود، تجویز عینک جدید  به بهبود بینایی فرد کمک می‌کند. با این حال، تنها درمان آب مروارید، جراحی برداشتن لنز طبیعی چشم است. جراحی آب مروارید یکی از جراحی‌هایی است که اغلب انجام می‌شود و یکی از ایمن‌ترین روشهای جراحی است. هر دفعه یکی از چشمها جراحی می‌شود و معمولا زمان جراحی, فرد بیدار است. در طی این جراحی، جراح چشم، لنز طبیعی تار را برمی‎دارد و به جای آن یک لنز مصنوعی می‌گذارد. به طور معمول، این لنز تا آخر عمر دوام دارد. بینایی  95 درصد از مردم بعد از عمل جراحی بهبود پیدا کرده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در مطب دکتر اشراقی، فوق تخصص پلک، مجرای اشکی و حدقه، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

مطب اصفهان :
031-36274240
مطب تهران :
021-88713593
همراه :
09138387324

پس از جراحی آب مروارید


پس از جراحی آب مروارید

اگر شما یا یکی از نزدیکان شما عمل جراحی آب مروارید دارد، احتمالا به دنبال جمع آوری اطلاعاتی در مورد این جراحی هستید. این مقاله برای کمک به شما طراحی و تنظیم شده است تا دقیقا بدانید هفته اول,روز اول یا حتی ساعات اولیه بعد از جراحی باید منتظر چه چیزهایی باشید .

بلافاصله پس از جراحی آب مروارید

جراحی آب مروارید یک روش سرپایی است که با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. بلافاصله پس از جراحی، معمولا یک محافظ سبک روی چشم قرار می‌گیرد تا در برابر تماس تصادفی یا مالش غیر ارادی از چشم محافظت کند. بیمار از اتاق جراحی به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود تا حدود 30 دقیقه استراحت کند. این باعث می‌شود تا تاثیر هر گونه آرام بخشی قبل از خروج بیمار از بین برود. همچنین فرصتی برای پزشک و پرسنل بیمارستان فراهم می‌کند تا جزئیات مهم در مورد ریکاوری بیمار را بررسی کنند و اولین جلسه پیگیری پس از جراحی را تعیین کنند.

 • پس از اینکه بیمار به خانه رسید، می‌تواند محافظ چشم خود را بردارد، اما توصیه می‌شود حداقل برای چند روز هنگام خواب از آن استفاده کند. ممکن است بعد از برداشتن محافظ چند ساعت طول بکشد تا چشم به لنز مصنوعی و حذف آب مروارید عادت پیدا کند. اکثر بیماران دید واضح‌تری پیدا می‌کنند، و رنگ‌ها درخشان‌تر به نظر می‌رسند. در طی دوره سازگاری (سازگاری چشم با لنز مصنوعی و بینایی جدید), ممکن است دید چشم تار و یا دچار اختلال شود. این امر طبیعی است و به سرعت برطرف می‌شود.
 • اگرچه فعالیتهایی مانند تماشای تلویزیون یا حتی خواندن کتاب را می‌توان دوباره از نو شروع کرد، اما اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که بیماران بعد از جراحی تا چند ساعت استراحت کنند و آرامش داشته باشند. در صورتی که بیمار احساس ناخوشایندی داشته باشد، چند ساعت استراحت خیلی مفید خواهد بود.
 • جراح برای کنترل التهاب و جلوگیری از عفونت قطره چشم تجویز می‌کند. معمولا نسخه پس از جراحی تجویز می‌شود. جزئیات بیشتر در مورد زمان ، نحوه مصرف و اینکه تا چه مدت باید از قطره چشم استفاده کنید را جراح به شما خواهد گفت. (به طور معمول چند بار در روز باید استفاده شوند.)
 • بیماران پس از عمل جراحی آب مروارید به ندرت احساس درد می کنند، اما احتمالا پس از درمان، کمی احساس سوزش، ناراحتی خواهند داشت. شاید جراحی علت این درد و ناراحتی باشد، اما جای نگرانی نیست.
 • جراحی آب مروارید نیاز به بیهوشی دارد بنابراین پس از عمل جراحی نباید رانندگی کنید. در حقیقت، شما حتی پس از جراحی نمی‌توانید یک تاکسی تا خانه بگیرید. البته این حرف به این معنا نیست که شما بعد از عمل جراحی آب مروارید کاملا ناتوان می‌شوید بلکه منظور این است که مراقبت بیشتری انجام دهید.
 • برای مراقبت پس از جراحی بهتر است بیمار همراه با یکی از دوستان یا خویشاوندان خود بیاید تا از بروز هرگونه عوارض جانبی فوری جلوگیری شود، گرچه این عمل جراحی یا بیهوشی عوارض جدی ندارد اما احتیاط شرط عقل است.
 • شما می‌توانید به رژیم معمول خود ادامه دهید. بعد از عمل جراحی آب مروارید هیچ محدودیتی در رژیم غذایی وجود ندارد و هر رژیم غذایی که قبلا داشته‌اید را می‌توانید ادامه دهید.

روز بعد از جراحی آب مروارید

روز بعد از جراحی آب مروارید

خیلی طبیعی است که چشم اوایل پس از جراحی تار باشد. چشم شما نیاز به بهبودی و هماهنگی دارد. معمولا چشم چند روز پس از جراحی بهبود پیدا می‌کند.

 • طبیعی است که تا چند روز پس از جراحی چشم احساس خارش و ناراحتی مختصری داشته باشد. پزشک از شما می‌خواهد هنگام خواب حتما از محافظ چشم استفاده کنید چون ممکن است به طور ناخودآگاه چشم خود را مالش دهید. این ناراحتی مختصر بعد از چند روز از بین می‌رود.
 • اولین جلسه پیگیری با جراح چشم پزشک دقیقا روز بعد از جراحی است، که جراح میزان بهبودی و بینایی فرد را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.
 • هرچند حداقل زمان مطلوب برای رانندگی 24 ساعت پس از عمل جراحی آب مروارید است،اما توصیه می‌شود قبل از رانندگی به پزشک مراجعه کنید تا سلامتی شما را تایید کند.

روزها و هفته‌ها پس از عمل جراحی آب مروارید

 • خیلی مهم است که روزها و هفته‌های پس از جراحی، هنگام خارج شدن از منزل، از عینک آفتابی تیره و ضد اشعه ماوراء بنفش(UV) استفاده کنید.
 • پس از گذشت یک هفته از جراحی، بیماران می‌توانند به فعالیتهای معمول خود از جمله کار بازگردند.
 • خوابیدن و حمام کردن اشکالی ندارد، اما باید مراقب باشید که آب وارد چشمی که جراحی کردید نشود.
 • بهتر است در مورد زمان مناسب برای شروع دوباره فعالیت‌های خاص مانند دویدن، رفتن به ورزشگاه، شنا، ورزش کردن و... صحبت کنید. همچنین برای ورزشهایی که احتمال آسیب دیدگی برای چشم دارند حتما از محافظ ورزشی / وسایل ایمنی استفاده کنید.
 • به غير از موارد ديگر، قطره چشم بايد طبق برنامه تجویز شده جراح مورد استفاده قرار گيرد. اگر خشکی چشم برای فرد پیش بیاید، می‌تواند از قطره استاندارد اشک مصنوعی بدون نسخه یا درمان تجویز شده چشم پزشک استفاده کند.
 • در روزها و هفته‌های پس از جراحی، بیماران نباید در معرض تابش نور آفتاب قرار گیرند یا به آن خیره شوند. این عوارض جانبی نسبتا شایع است. با این حال، اگر این علائم بدتر شوند، یا در نهایت برطرف نشوند، باید حتما به پزشک اطلاع دهید.
 • همانطور که در بالا توضیح داده شد، بعد از جراحی نباید دردی وجود داشته باشد، اما ممکن است چشم به نور، باد و لمس شدن حساس باشد. این امری طبیعی است و هیچ دلیلی برای نگرانی نیست. اما اگر حساسیت ادامه پیدا کند یا درد و ناراحتی زیاد باشد، بهتر است برای پیگیری بیشتر با چشم پزشک خود تماس بگیرید.

دو تا سه ماه پس از عمل جراحی آب مروارید

به احتمال خیلی زیاد بینایی و احساس افراد پس از جراحی بهتر خواهد شد. برای بخش عمده‌ای از چشم و مغز یک الگوی بصری جدید ایجاد شده است. اگر نیاز به عینک داشته باشید چشم پزشک برای شما تجویز می‌کند. راحت باشید و از چشمهای خود استفاده کنید. هرچه بیشتر از آنها استفاده کنید، الگوی بصری جدید بیشتر نهادینه می‌شود.

در طی این دوره، برخی از بیماران دچار "کدورت کپسول خلفی" می‌شوند که معمولا به عنوان آب مروارید ثانویه شناخته می‌شود. چون کپسول خلفی ایمپلنت لنز را نگهداری می‌کند و وقتی کدر می‌شود بینایی شما را تار می‌کند. اگر این اتفاق افتاد، جراح شما یک جراحی ساده دیگری به نام کپسولوتومی لیزر YAG انجام می‌دهد تا تاری دید را برطرف کند.

شش تا دوازده ماه پس از عمل جراحی کاتاراکت

شما باید خوب ببینید و احساس خوبی داشته باشید و بتوانید فعالیتهایی را که قبل از جراحی می‌توانستید انجام دهید را بعد از جراحی نیز ادامه بدهید. خیلی مهم است که آزمایشات سالانه چشم خود را پیگیری کنید - یا اگر بیماری دیگری مانند بیماری دیابت، بیماری‌های چشم یا شرایطی مانند گلوکوم دارید، طبق برنامه‌ به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

آنچه بعد از عمل آب مروارید چشم نباید انجام دهید


اگرچه اکثر افراد 24 ساعت بعد از عمل جراحی آب مروارید می‌توانند فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرند، اما باید یک سری دستورالعمل‌ها را رعایت کنند. این موارد عبارتند از:

 • برای چند هفته فعالیت‌های شدید انجام ندهید. مهم نیست که زخم شما چقدر کوچک است، سعی کنید از فعالیت بیش از حد اجتناب کنید. سعی کنید خم نشوید، بار سنگین حمل نکنید یا ورزشهای شدید انجام ندهید. دوی 10 کیلومتر ماراتن را به چند ماه بعد موکول کنید, 2 تا 3 هفته نوه‌هایتان را بغل نکنید و اجازه دهید چشم‌تان بهبود پیدا کند.
 • رانندگی نکنید. پس از عمل جراحی آب مروارید نباید رانندگی کنید و طول این مدت به عوامل متعددی بستگی دارد - پزشک به شما می‌گوید چه موقع می‌توانید رانندگی را ادامه دهید.
 • از گرد و خاک دور بمانید. بهتر است قبل از عمل جراحی آب مروارید خانه‌ی خود جارو و تمیز کنید، زیرا چشمان شما به آلرژن‌های هوائی مانند گرد و خاک حساس است.
 • چشم خود را مالش ندهید. مالیدن چشم راه سریعی برای ایجاد عفونت است. حتی زمانی که عمل جراحی نکردید هم اینکار را نکنید.
 • شنا نکنید. بهتر است تا یک هفته بعد از جراحی از شنا یا حمام داغ اجتناب کنید.
 • آرایش نکنید. در مورد مدت زمان آن از پزشک خود بپرسید.

با دیدن هرکدام از علائم زیر به پزشک خود مراجعه کنید


اگر علائم زیر را داشتید، لطفا با چشم پزشک خود تماس بگیرید:

 • از دست دادن بینایی
 • علی رغم استفاده از مسکن درد هنوز ادامه دارد
 • نقاط نورانی چشمک زدن یا چند نقطه (شناور) در مقابل چشم شما
 • تهوع، استفراغ یا سرفه بیش از حد

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."