مراقبت های قبل و بعد از جراحی پلک جهت کاهش تورم و عفونت پلک

مراقبت های قبل و بعد از جراحی پلک جهت کاهش تورم و عفونت پلک

جراحی لیفت پلک، یا بلفاروپلاستی ، عملی است که طی آن پوست اطراف چشم برداشته شده و مقداری چربی به آن اضافه شده و یا از آن کاسته می‌شود. عبارت لیفت پلک، عبارتی است که به اشتباه برای این جراحی انتخاب شده است چون در جراحی پلک، عمل لیفت انجام نمی‌شود. برای بلفاروپلاستی پلک بالایی، یک برش کوچک بر روی پوست ایجاد شده و از طریق آن، عمل برداشت چربی صورت می‌گیرد. سپس بخیه‌های کوچکی در محل بریدگی ایجاد می‌شود تا توسط آنها چین روی پلک نیز شکل گیرد. برای انجام بلفاروپلاستی زیر چشم، از دو روش می‌توان استفاده کرد. هم می‌توان در زیر چشم، نزدیک خط مژه‌های پایینی، برش ایجاد کرد و یا با استفاده از تکنیک ترنس کانجاکتیوال، بدون ایجاد برش، این عمل را انجام داد. این تکنیک که بدون ایجاد برش انجام می‌شود برای مواردی مناسب است که فرد قصد اضافه کردن چربی، و یا برداشتن چربی از زیر چشم را داشته باشد. برای این عمل جراحی باید نکاتی را قبل و بعد از انجام آن با دستور پزشک در نظر گیرید.

عمل بلفاروپلاستی یا جراحی پلک میتواند به شما در داشتن چشمانی زیباتر کمک کند. برای کسب نتیجه بهتر دکتر اشراقی رعایت نکات زیر را توصیه می کند:

 • در اولین هفته بعد از جراحی فعالیت‌های خود را کاهش داده و استراحت کنید.
 • بعد از انجام این جراحی باید در محیط خانه شروع به قدم زدن نمایید، این کار باعث می‌شود که از لخته شدن خون در پاهایتان جلوگیری گردد.
 • در هنگام خواب از ۲ یا ۳ بالشت برای زیر سر استفاده کنید و سر خود در حین خواب رو به سقف قرار دهید و از چرخیدن به طرفین خودداری کنید. اگر بیش از حد سر خود را تکان دهید احتمال خوریزی و یا تورم طولانی مدت را خواهید داشت.
 • احساسات خود را کنترل کنید. احتمال اینکه تا چندین هفته بعد از انجام جراحی احساس افسردگی داشته باشید، کم نیست. این حس بعد از مدتی و با مشاهده‌ی نتیجه‌ی جراحی از بین خواهد رفت.
 • از انجام حرکات کششی، بلند کردن اجسام یا وزنه، کشیدن اجسام و دیگر حرکات ایروبیکی خودداری کنید.
 • با گذشت ۳ هفته از عمل جراحی می‌توانید به فعالیت‌های ورزشی خود ادامه دهید. اصلا نگران نباشید، با گذشت ۵ تا ۶ هفته از عمل جراحی، شما می‌توانید تمام حرکات ورزشی و دیگر فعالیت‌های خود را مانند گذشته انجام دهید.

سعی کنید در طی ۲۴ ساعت اولیه بعد از انجام جراحی نفس‌های عمیق بکشید، اینکار باعث می‌شود که حجم ریه‌های شما افزایش یابد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در مطب دکتر اشراقی، فوق تخصص پلک، مجرای اشکی و حدقه، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

مطب اصفهان :
031-36274240
مطب تهران :
021-88713593
همراه :
0913837324

دو هفته قبل از انجام جراحی


دو هفته قبل از انجام جراحی

 • ‌تست‌های آزمایشگاهی، نوار قلب و معاینه‌ی چشم‌ها باید انجام شود ( در صورتی که پزشک تجویز کرده باشد.)
 • در صورت احتمال بارداری، زمان تعیین شده برای انجام جراحی باید تغییر کند.
 • از موادی که حاوی آسپیرین، ایبوبروفن و ویتامین E هستند استفاده نکنید. زمانی که می‌خواهید دارو تهیه کنید حتما از پزشک داروخانه راجع به وجود این مواد در داروی مورد نظرتان سوال کنید چون بسیاری از مسکن‌ها، قرص‌های سرما خوردگی و قرص‌های مخصوص سینوزیت در ترکیبات خود آسپیرین و یا ایبوبروفن دارند.
 • از استفاده از تمامی مواد و محصولات نیکوتین‌دار، شامل سیگار، پیپ، آدامس‌ها و یا حتی چشسب‌های نیکوتین‌دار خودداری کنید.
 • روزی سه مرتبه و به مقدار ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین سی مصرف کنید. ویتامین سی روند بهبود و درمان بدن شما را سرعت می‌بخشد.

شب قبل از جراحی


در شب قبل از جراحی، بعد از نیمه شب، از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. ( این موضوع حتی شامل آب و آدامس نیز می‌شود). در صورتی که این نکته رعایت نشده باشد، عمل جراحی کنسل خواهد شد. برای انجام بیهوشی فرد باید کاملا ناشتا باشد. تنها استثنا در این مورد، مصرف دارو‌های مربوط به جراحی است که باید دارو‌ها را همراه با یک لیوان آب مصرف کنید.

در روز جراحی


در روز جراحی

 • به مرکز جراحی مراجعه کنید
 • در صبح روز جراحی بهتر است دوش بگیرید و موهای خود را با شامپو بشویید. آرایش نکنید و از اسپری‌ و ژل مو استفاده نکنید و همچنین ناخن‌های شما نباید لاک داشته باشند. در صورت وجود ناخن مصنوعی احتیاجی به برداشتن آن ندارید.
 • از پوشیدن لباس‌هایی که برای به تن کردن و یا در‌آوردن آنها مجبور باشید که آنرا از سر خود عبور دهید، خودداری کنید. لباس‌های راحت و گشاد به تن کنید.
 • هیچ گونه زیور آلات به همراه نداشته باشید و اشیاء ارزشمند خود را با خود به مرکز جراحی نبرید. اگر خودتان قادر نیستید که بعضی از زیورآلات را از بدنتان جدا کنید، حتما قبل از جراحی، نزد جواهر ساز خود رفته و از او بخواهید آنها را برایتان باز کنند.
 • در صورت استفاده از دندان مصنوعی، باید آنها را در زمان جراحی درآورید.

 

 

مراقبت های بعد از جراحی 


در ادامه یک لیست از نکاتی که بعد از انجام جراحی باید به آنها توجه داشته باشید آمده است. حتما این نکات را چندین بار مطالعه کنید تا پاسخ تمام سوال‌هایتان را پیدا کنید. این نکات، در روز بعد از جراحی نیز با شما بررسی خواهند شد. دقت به این نکات باعث می‌شود که شما بهترین نتیجه را از جراحی خود بدست آورید.

بعد از جراحی

 

بعد از جراحی.

 در اولین شب بعد از جراحی باید سعی کنید در محلی باشید که در صورت نیاز دسترسی شما به مرکز جراحی راحت باشد. همچنین بسیار مهم است که بعد از اتمام جراحی و تا ۲ هفته بعد از آن، سر خود را رو به بالا نگه داشته و خم نکنید. برای این منظور بهتر است سر خود را در هنگام خواب صاف رو به سقف قرار دهید و یا می‌توانید با قرار دادن ۲ بالشت زیر سر خود، این حالت را حفظ کنید. از غلت خوردن رووی صورت خود خودداری کنید. برای اینکه سر شما صاف قرار بگیرد در ۲ هفته‌ی اول بعد از جراحی بهتر است کاملا صاف و روی کمر خود بخوابید.

مراقبت‌های روزانه 

 • روزی سه بار و هر بار دو یا سه قطره اشک مصنوعی به داخل چشم خود بریزید.( این کار را قبل از شستشوی محل بخیه نیز انجام دهید)
 • با استفاده از یک گوش پاک کن، محل بخیه‌های خود را روزی سه بار با هیدروژن پراکسید ضدعفونی کنید. سپس، باز هم با استفاده از گوش پاک کن، مقدار مناسبی از پماد آنتی بیوتیک را روی محل بخیه‌ها قرار دهید. ( پماد باسیتراسین چشمی و یا پماد ماکسیترون)
 • در طول شب برای مرطوب نگه داشتن اطراف چشم از پماد لوپریکانت استفاده کنید و یا اگر این پماد در دسترس شما نبود، از پماد انتی بیوتیک برای مرطوب کردن محل جراحی در شب استفاده کنید.
 • در صورت وارد شدن فشار مستقیم، اگر خون ریزی بیش از ۱۰ دقیقه ادامه داشت، و یا در صورت مشاهده‌ی هرگونه عفونت، قرمز شدن، تب و یا درد غیر عادی، حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • بخیه‌ها یک هفته بعد از جراحی برداشته خواهند شد.

کمپرس سرد و قطره‌های چشمی

کمپرس سرد و قطره‌های چشمی

قبل از انجام جراحی، پرستار نحوه‌ی صحیح استفاده از کمرس سرد و همچنین قطره‌های چشم را به شما و فرد همراه‌تان آموزش خواهد داد. علاوه بر این پرستار محلول سالین نرمال، قطره‌ی چشم و پد گاز استریل را نیز در اختیار شما خواهد گذاشت. برای استفاده از کمپرس سرد روی محل جراحی باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • قبل از استفاده از کمپرس سرد و قطره‌های چشم حتما دست‌های خود را شسته و ضدعفونی کنید.
 • برای استفاده از کمپرس سرد،محلول سالین را روی پد گاز استریل بریزید. شما می‌توانید بطری حاوی محلول سالین را در یخچال، فریزر و یا داخل یخ نگه داری کنید.
 • هر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه کمپرس سرد را روی چشم‌ها و نواحی اطراف آن قرار دهید (۱۰ تا ۱۵ دقیقه نگه دارید). این عمل را باید در طول ۲۴ ساعت بعد از جراحی انجام دهید. بعد از گذشت ۲۴ ساعت،استفاده از کمپرس سرد فایده‌ی زیادی نخواهد داشت.

اگر دید شما تار شده است از قطره‌ی چشمی سالین، و در صورت تجویز پزشک، از پمادهای چشمی استفاده کنید. قطره‌ی چشم را باید هر ۴ ساعت یکبار داخل چشم خود بریزید. توجه داشته باشید که در حین استفاده از قطره‌ی چشم، روی چشم‌ها و نواحی اطراف آن فشار وارد نکنید.

استحمام و آرایش

استحمام و آرایش

 بعد از جراحی، مانعی برای شستن بدن‌تان وجود نخواهد داشت اما برای این منظور تا زمانیکه پزشک به شما اجازه نداده است، به طور کامل استحمام نکنید. معمولا ۵ روز بعد از جراحی می‌توانید مانند گذشته حمام کنید. بعد از تایید پزشک، میتوانید به راحتی صورت خود و محل جراحی را شستشو دهید و از شامپوهای ملایم مانند شامپو‌های بچه‌ گانه استفاده کنید. تا ۲ هفته بعد از جراحی، از استفاده از کرم‌ و محصولات آرایشی ( سایه چشم، خط چشم و ریمل) جدا خودداری کنید. در این زمان استفاده از محصولات آرایشی در قسمت‌های دیگر صورت، بلامانع است.

عوارض احتمالی بعد از جراحی 


عوارض احتمالی بعد از جراحی

بعد از جراحی ممکن است با این مشکلات مواجه شوید:

ورم

میزان تورم در افراد و همینطور در هر یک از چشم‌ها متفاوت خواهد بود. ورم در چند روز ابتدائی بعد از جراحی شدید خواهد بود. مقدار زیادی از تورم شما بعد از گذشت ۲ یا ۳ هفته از جراحی، از بین خواهد رفت. البته باید انتظار تغییر در میزان ورم را در چند هفته‌ی بعدی نیز داشته باشید. برای اینکه کمترین مقدار ورم را داشته باشید این نکات را رعایت کنید: حدالمقدور در ۲ تا ۳ هفته‌ی اول، سر خود را به سمت بالا نگه دارید، از برداشتن اجسام سنگین در ۳ هفته‌ی اول خوددای کنید و تا ۲ یا ۳ ماه بعد از جراحی، از قرار گزفتن در تابش مستقیم خورشید جلوگیری کنید.

تغییر رنگ 

کبودی اطراف چشم هم مانند تورم، در هر فرد و در اطراف هر یک از چشم‌ها متفاوت خواهد بود. مقدار زیادی از کبودی و تغییر رنگ اطراف چشم‌ها با گذشت ۲ هفته از عمل جراحی، از بین خواهد رفت. ۱۰ روز یا ۲ هفته بعد از جراحی، با تایید و اجازه‌ی پزشک می‌توانید آرایش کنید.

خشکی چشم 

بعد از جراحی، مخصوصا در افرادی که چشم آنها اشک زیادی تولید نمی‌کند، احتمال خشکی چشم‌ها وجود خواهد داشت. زمانی که چشم‌های شما خشک شوند شما احساس می‌کنید که شن و ماسه در چشم‌هایتان ریخته شده است. در این حالت چشم‌های شما قرمز شده و ورم زرد رنگ ایجاد می‌شود و ممکن است دید شما تار شود. با وجود اینکه این شرایط بسیار آزار دهنده خواهد بود، اما دائمی نیست.

محدودیت‌ها 


 • حداقل تا دو هفته بعد از جراحی از انجام فعالیت‌های شدید ورزشی خودداری کنید.
 • تا ۳ هفته بعد از جراحی، اجسام سنگین بلند نکنید.
 • تا ۱۰ روز یا ۲ هفته بعد از جراحی لنز نگذارید، اما یک روز بعد از جراحی می‌توانید عینک خود را استفاده کنید.
 • از کندن مو‌های ابروی خود تا ۲ هفته بعد از عمل، خودداری کنید.
 • تا ۴ هفته بعد از جراحی نباید موهای خود را رنگ کنید.
 • ترجیحا تا ۲ هفته بعد از این عمل از رانندگی کردن خودداری کنید.

چه زمانی باید با پزشک و یا پرستار خود تماس بگیرید

چه زمانی باید با پزشک و یا پرستار خود تماس بگیرید

 • تب ۳۸ درجه و یا بیشتر
 • احساس لرز
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • شدت یافتن درد، تورم و قرمزی در محل جراحی
 • ترشحات مداوم از محل بخیه
 • باز شدن بخیه‌ها
 • تنگی نفس و اختلال در تنفس
 • هرگونه علائم و عوارض غیر معمول

و در انتها


زمان لازم برای بهبود این جراحی معمولا کمتر از مقداری است که پیش بینی می‌شود و نتایج حاصل از آن ارزش صبر کردن و تحمل دوره‌ی ریکاوری را خواهد داشت. با وجود اینکه با گذشت ۴ تا ۶ هفته از عمل جراحی ورم شما کاملا از بین خواهد رفت، اما التیام محل جراحی تا یک سال به طول خواهد انجامید. ما در این دوران شما را همراهی خواهیم کرد اما شما نیز باید صبور باشید.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."