عمل لیزیک چشم برای کودکان، جهت ادامه مسیر زندگی با دید بهتر

عمل لیزیک چشم برای کودکان

لیزیک متداول‌ترین جراحی چشم جهت درمان نزدیک‌بینی چشم، دوربینی چشم و آستیگمات می‌باشد. مانند دیگر انواع جراحی رفع عیوب انکساری، لیزیک با تغییر شکل قرنیه باعث می‌شود تا نور واردشده به چشم، برای دید بهتر به شکل صحیحی در شبکیه متمرکز شود. در بیشتر موارد جراحی چشم با لیزر بدون درد بوده و در زمان 15 دقیقه برای هر دو چشم به اتمام می‌رسد. نتیجه این درمان (بهبود دید بدون استفاده از عینک یا لنز تماسی) معمولاً در زمان 24 ساعت قابل مشاهده است.

از آنجایی که عمل لیزیک باعث شده تا بسیاری از افراد دیگر به عینک یا لنز تماسی نیاز نداشته باشند، سوالی که برای والدین پیش می‌آید اینست که آیا عمل لیزیک برای سلامت کودکانشان ضرری دارد؟ این مطلب مورد بحث می‌باشد و امکان دارد بیشتر چشم‌ پزشکان عمل لیزیک را روی چشمی که هنوز به طور کامل رشد نکرده است انجام ندهند. ولی پزشکان عقیده دارند که در برخی از موارد لیزیک می‌تواند برای درمان چشم کودک مفید باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت مطب دکتر اشراقی، فوق تخصص پلک، مجرای اشکی و حدقه، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

مطب اصفهان :36274240-031  مطب تهران: 88713593-021 همراه: 09138387324

هدف از انجام لیزیک  


هدف از انجام لیزیک، انکسار (شکست) نور در زاویه و مسیری به خصوص می‌باشد. بسته به ویژگی‌های عارضه چشمی،  پزشک مقادیر بسیار کم از بافت قرنیه را برمی‌دارد تا انحنای آن بیشتر یا کمتر بشود. این کار باعث شده تا نحوه تمرکز نور در شبکیه بهبود پیدا کند و دید بهتر شود. برای اطمینان از مناسب بودن وضعیت کودک جهت عمل لیزیک ، پزشک موارد بسیاری را بررسی می‌کند. به غیر از داروهای مصرفی، سلامت چشم و شکل و ضخامت قرنیه، سن بیمار نیز بایستی در نظر گرفته شود.

چرا کودکان و نوجوانان زیر 18 سال نباید لیزیک کنند؟ 


چرا کودکان و نوجوانان زیر 18 سال نباید لیزیک کنند

چشم کودک مدام در حال تغییر شکل است و بینایی کودک در سال‌های رشد با این تغییرات سازگار می‌شود. تا زمانی که آن‌ها به سن بزرگسالی نرسند این تغییرات هنوز تکمیل نشده و امکان دارد هرگونه جراحی رفع عیوب انکساری تنها به طور موقتی باعث بهبود مشکلات چشمی شود. لیزیک در بیشتر موارد تا سن 18 سالگی انجام نخواهد شد. البته این روش خصوصاً زمانی که درمان‌های متداول با عینک و لنز تماسی تأثیر نداشته‌اند برای درمان مشکلاتی بینایی شدید مانند تنبلی چشم در کودکان و نوجوانان استفاده شده است.

جراحی لیزیک چگونه به درمان مشکلات چشمی برخی از کودکان کمک می‌کند؟ 


محققین در حال بررسی تاثیرات جراحی چشم با لیزر در برخی از کودکان مبتلا به مشکلات نادر بینایی هستند. برای مثال جراحی با لیزر در کودکانی که یک چشمشان در مقایسه با چشم دیگر به مقدار زیادی نزدیک‌بین یا دوربین می‌باشد موفقیت‌آمیز بوده است. در این کودکان امکان دارد مغز، چشمِ دارای مشکل بینایی را متوقف کرده و درنتیجه چشم به علت عدم استفاده دچار آتروفی شود. بهتر است این کودکان از لنز تماسی استفاده کنند. بیشتر کودکان بایستی پیش از جراحی ترمیمی بینایی منتظر بمانند تا اینکه رشد چشمانشان به طور کامل به پایان برسد.

عمل لیزیک باید بوسیله چه کسی انجام شود؟ 


عمل لیزیک باید بوسیله چه کسی انجام شود

تنها متخصص چشم‌پزشکی مجاز به انجام عمل لیزیک می‌باشد.

سوالاتی که از جراح چشم کودکان باید پرسیده شود 

 • چند سال است که پزشک جراحی لیزیک انجام داده است؟
 • پزشک چقدر در این زمینه تجربه دارد؟
 • ارزیابی پزشک از موفقیت در جراحی چشم چه می‌باشد؟
 • میزان موفقیت پزشک در جراحی چشم چقدر می‌باشد؟
 • چه قدر احتمال دارد که دید کودک پس از جراحی 20/20 شود؟
 • چه تعداد از بیماران به دید 20/20 یا 40/20 دست پیدا کرده‌اند؟
 • چه تعداد از بیماران از درمان مجدد استفاده می‌کنند؟ (5 تا 15 درصد غیر معمول نمی‌باشد)
 • برای جراحی چشم کودک از چه نوع لیزری استفاده می‌شود؟
 • برای مراقبت‌های بعد از عمل چه اقداماتی انجام می‌شوند؟
 • چه کسی مسئول مراقبت‌های بعد از عمل جراحی چشم می‌باشد؟
 • عوارض عمل جراحی چشم شامل چه مواردی می‌باشند؟

اقدامات پیش از جراحی لیزیک 


چشم‌پزشک چشم‌ها را به طور کامل معاینه می‌کند تا از سلامت چشم برای جراحی اطمینان حاصل کند. مواردی که چشم‌پزشک بررسی می‌کند شامل شکل و ضخامت قرنیه چشم کودک، اندازه مردمک، عیوب انکساری مانند نزدیکی‌بینی چشم، دوربینی چشم و آستیگمات و دیگر عارضه‌های چشمی می‌باشند. رطوبت چشم نیز بررسی شده و برای کاهش خطر ایجاد خشکی چشم پس از لیزیک اقدامات و درمان احتیاطی و پیشگیرانه انجام خواهد شد. معمولاً برای اندازه‌گیری انحنای سطح جلویی چشم کودک و ایجاد نقشه قرنیه چشم از ابزار خودکاری به نام توپوگرافر استفاده می‌شود. با استفاده از فن‌آوری جبهه موج (wavefront) ، احتمالاً تحلیل جبهه موج بر روی چشم انجام می‌شود به این صورت که امواج نور به چشم ارسال خواهند شد تا نقشه دقیق‌تر از اختلالی که در بینایی اشکال ایجاد کرده است، فراهم شود. چشم‌پزشک همچنین وضعیت کلی سلامتی کودک و داروهایی که مصرف می‌کند را نیز بررسی می‌کند تا از مناسب بودن وضعیت کودک برای عمل لیزیک اطمینان حاصل کند. کودک باید طبق زمان تعیین شده بوسیله چشم‌پزشک، پیش از معاینه چشم و پیش از عمل لیزیک (معمولاً به مدت دو هفته) از استفاده از لنز تماسی خودداری کند، چرا که لنز می‌تواند شکل طبیعی قرنیه چشم کودک را تغییر دهد.

عمل لیزیک چگونه انجام می‌شود؟


عمل لیزیک چگونه انجام می شود

در ابتدا جراح از ابزار مکانیکی به نام میکروکراتوم یا لیزر فمتوثانیه برای ایجاد فلپ ظریفی در قرنیه استفاده می‌کند. سپس فلپ را بر می‌گرداند تا به استرومای قرنیه دسترسی پیدا کرده و مقداری از بافت قرنیه را با استفاده از لیزر اگزایمر بر می‌دارد. این لیزر از اشعه فرابنفش برای برداشتن مقادیر میکروسکوپی از بافت قرنیه استفاده می‌کند تا شکل آن را تغییر دهد و در نتیجه برای دید بهتر، نور را دقیق‌تر در قرنیه متمرکز می‌کند. در افراد نزدیک‌بین قرنیه باید مسطح شود، و در افراد دوربین انحنای قرنیه باید بیشتر شود. لیزر اگزایمر همچنین می‌تواند با تغییر شکل قرنیه آستیگمات را ترمیم کند. این تصور که لیزیک نمی‌تواند آستیگمات را درمان کند صحت ندارد. پس از تغییر شکل قرنیه بوسیله لیزر، فلپ سر جای خود برگردانده می‌شود. قرنیه به طور طبیعی بهبود پیدا می‌کند. برای جراحی لیزر چشم تنها از قطره‌های بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود و به پانسمان یا بخیه نیازی نمی‌باشد.

اقداماتی که در طی عمل لیزیک انجام می‌شوند 


پیش از آغاز جراحی، از قطره بی‌حس‌کننده استفاده می‌شود تا از هرگونه درد در حین جراحی جلوگیری شود. امکان دارد پزشک از دارو برای آرام‌سازی کودک استفاده کند. چشم کودک زیر لیزر قرار گرفته و از وسیله‌ای به نام اسپکولوم برای باز نگه داشتن پلک استفاده می‌شود. جراح قرنیه را پیش از ایجاد فلپ نشانه‌گذاری می‌کند. یک رینگ ساکشن در جلوی چشم کودک قرار داده می‌شود تا از حرکت چشم جلوگیری شود و کیفیت فلپ کاهش پیدا نکند. پس از ایجاد فلپ، جراح از کامپیوتر برای تنظیم لیزر اگزایمر استفاده می‌کند. از کودک خواسته می‌شود تا برای مدت کوتاهی به نور منبع نگاه کند و پزشک نیز زمانی که لیزر پالس نوری را به قرنیه چشم ارسال می‌کند، چشم کودک را بوسیله میکروسکوپ بررسی می‌کند. پالس لیزر بدون ایجاد درد شکل قرنیه را تغییر می‌دهد؛ البته امکان دارد مقداری فشار در چشم کودک احساس شود. عمل لیزیک بر روی هر چشم به طور جداگانه انجام می‌شود و عمل هر چشم تقریباً 5 دقیقه زمان می‌برد.

اقدامات پس از جراحی لیزیک 


اقدامات پس از جراحی لیزیک

پس از پایان عمل لیزیک، کودک باید تا مدتی استراحت کند . امکان دارد پس از عمل لیزیک سوزش یا خارش موقتی در چشم احساس شود. پس از این که کودک مرخص شد، مقداری تاری دید پس از جراحی وجود خواهد داشت که این مشکل روز بعد بایستی خود به خود رفع شود.بینایی کودک در روزهای بعد بهبود پیدا می‌کند؛ البته به ندرت امکان دارد که چندین هفته یا بیشتر نیز زمان ببرد. در مورد بیشتر کودکان، بینایی فوراً بهبود پیدا می‌کند. پزشک چند روز استراحت را برای کودک تجویز می‌کند. معمولاً توصیه می‌شود که کودک برای حداقل یک هفته از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کند زیر این‌گونه فعالیت‌ها می‌توانند باعث آسیب‌دیدگی چشم و تأخیر در بهبودی شوند. کودک باید روز پس از جراحی به چشم‌پزشک یا جراح لیزیک مراجعه کند. در این جلسه معاینه، پزشک یا جراح بینایی کودک را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که بدون استفاده از عینک یا لنز تماسی برای کودک مشکلی پیش نمی‌آید. به این منظور حدت بیناییِ (visual acuity) اصلاح‌نشده باید 40/20 یا بهتر باشد. دستورات چشم‌پزشک را به‌طور دقیق رعایت کرده و داروها را طبق دستور مصرف کنید. از مالیدن چشم خودداری کنید چرا که می‌تواند باعث جدا شدن فلپ شود.

اثرات بلندمدت لیزیک 


اثرات بلندمدت لیزیک

عمل لیزیک دارای مزایای بسیاری است و به طور قابل توجهی کیفیت زندگی کودک را بهبود می‌بخشد. بسیاری از افراد پس از عمل لیزیک به دید 20/20 یا بهتر دست پیدا می‌کنند ولی نتیجه عمل لیزیک در هر فردی متفاوت است. امکان دارد بینایی برخی از کودکان تنها 40/20 یا کمتر بشود. ممکن است کودک پس از اصلاح بینایی با لیزر همچنان نیاز به استفاده از عینک یا لنز تماسی داشته باشد؛ البته نیاز به استفاده از این وسایل بسیار کمتر از قبل می‌باشد. اگر پس از عمل لیزیک، عیوب انکساری خفیفی وجود داشته باشند و کودک برای فعالیت‌هایی مانند ورزش در شب به دید بهتری نیاز داشته باشد، استفاده از لنز با روکش آنتی‌رفلکس مفید می‌باشد. درصورتی‌که کودک پس از عمل لیزیک نسبت به نور خورشید حساس می‌باشد، در مورد استفاده از عینک با لنز فتوکرومیک باید با چشم‌پزشک مشورت شود. ممکن است کودک پس از اصلاح بینایی با لیزر همچنان نیاز به استفاده از عینک یا لنز تماسی داشته باشد؛ البته نیاز به استفاده از این وسایل بسیار کمتر از قبل می‌باشد.

عوارض عمل لیزیک چشم 

عمل لیزیک چشم معمولاً یک عمل با عوارض و خطرات کم می‌باشد . اگرچه گاهی پس از عمل لیزیک عوارض جانبی ایجاد خواهند شد. در اینجا برخی از عوارض ذکر می‌شوند:

 • خشکی چشم : این عارضه ممکن است تا چند ماه پس از جراحی طول بکشد. با استفاده از قطره‌های مرطوب‌کننده چشم و مراقبت کافی از چشم می‌توان درد و ناراحتی ناشی از این عارضه را کاهش داد.
 • مشکل بینایی در نور کم و شب: این مشکل شامل دیدن هاله اطراف اشیا نورانی، پخش نور چراغ در شب و سایه‌دار بودن تصاویر می‌باشد و بین 9 تا 12 ماه طول می‌کشد. این مشکل با گذر زمان کاهش پیدا می‌کند.
 • عفونت : امکان ایجاد عفونت پس از جراحی وجود دارد. البته این احتمال کم می‌باشد (1 نفر در هر 10000 نفر). در صورت بروز عفونت، سریعاً به چشم‌پزشک مراجعه کنید زیرا که تأخیر در درمان می‌تواند منجر به کاهش بینایی شود.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."