عمل لیزیک چشم درمان مؤثر برای دوربینی، نزدیک‌بینی و آستیگمات

عمل-لیزیک-چشم

جراحی چشم لیزیک، سومین گزینه، پس از عینک و لنزهای تماسی است، این روش برای اصلاح مشکلات بینایی (مانند نزدیک‌بینی، دوربینی، آستیگمات) به کار برده می‌شود. این روش از اواسط دهه 1990 مورد تأیید قرار گرفته است. در سال 2001 متداول‌ترین عمل انتخابی در سراسر دینا شناخته شد. این عمل بر تجربه جراحی که برای انجام عمل‌های چشم آموزش دیده است تکیه دارد. جراح لیزیک از لیزر اکسایمر برای تغییر شکل قرنیه استفاده می‌کند. بیشتر افرادی که عمل جراحی لیزیک را انجام می‌دهند نیازی به استفاده از ابزار کمکی برای اصلاح بینایی مانند عینک و لنزهای تماسی ندارند. معمولاً عمل لیزیک چشم در یک روز برای هر دو چشم انجام می‌شود و افراد می‌توانند یک تا دو روز پس از انجام عمل به کار خود بازگردند. بینایی بلافاصله بهبودی می‌یابد و این بهبودی ممکن است تا یک سال نیز ادامه یابد. از سال 2004، تکنولوژی سفارشی شده به نام تکنولوژی ویوفرانت در اصلاح بینایی به کمک لیزر در دسترس قرار گرفته است. این روش که توسط ناسا ایجاد شده است، روشی مطمئن‌تر و با نتایج بهتر برای بسیاری از بیماران است.

جراحی چشم لیزیک یکی از متداول‌ترین عمل‌های جراحی در جهان است و احتمال این که شما دوست، فامیل یا همکلاسی داشته باشید که مشکلات بینایی خود را با استفاده از این روش برطرف کرده باشد بسیار زیاد است اما هنوز یک سؤال بزرگ وجود دارد، لیزیک دقیقاً چیست، مکانیزم عمل آن چگونه است و چه چیز را می‌توان با کمک آن درمان کرد؟ جراحی چشم لیزیک یک عمل جراحی است که در آن یک جراح ماهر و متبحر با کمک یک لیزر مخصوص می‌تواند تغییرات دائمی در بینایی شما ایجاد کند و شما را از استفاده از عینک و لنزهای تماسی بی‌نیاز کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در مطب دکتر اشراقی، فوق تخصص پلک، مجرای اشکی و حدقه، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

مطب اصفهان :
031-36274240
مطب تهران :
021-88713593
همراه :
0913837324

جراحی لیزر چشم چیست؟


لیزیک مخفف laser-assisted-in-situ-keratomileusis است. نکته مهم این که لیزیک بر اساس یک ابزار تخصصی به نام لیزر اکسایمر کار می‌کند و یک عمل سرپایی محسوب می‌شود که در مرکز لیزیک انجام می‌شود. لیزیک ممکن است برای رفع مشکلات شایع بینایی نظیر مشکلات زیر مورد استفاده قرار گیرد:

 • نزدیک‌بینی یا مایوپیا
 • دوربینی یا هایپروپیا
 • آستیگماتیسم

تمام فرایند عمل لیزیک ظرف مدت 15 دقیقه برای هر دو چشم انجام می‌شود. لیزیک یک عمل سرپایی است بدان معنا که شما می‌توانید در همان روز پس از انجام عمل به منزل مراجعت کنید و البته مشارکت متخصص لیزیک پس از اتمام عمل به انتها نمی‌رسد. پس از انجام عمل چشم لیزیک، شما باید به طور منظم مورد معاینه قرار بگیرید تا مشخص شود که آیا روند پیشروی بهبودی شما خوب است یا نه و همچنین در این جلسات معاینه شما می‌توانید سؤالات خود در مورد دوران بهبودی را بپرسید تا طبق برنامه حرکت کنید. لیزیک به دلیل محبوبیت و توانایی در کاهش مشکلات شایع بینایی یکی از متداول‌ترین عمل‌های جراحی است که در سراسر دنیا انجام می‌شود. هیچ کس نمی‌تواند قول بدهد که عمل لیزیک به طور کامل و بدون نقص انجام می‌شود و همچنین نمی‌تواند گفت که شما پس از انجام عمل چشم لیزیک قطعاً نیازی به استفاده از عینک یا لنزهای تماسی نخواهید داشت. به هر حال، بسیار از افرادی که جراحی لیزیک را انجام داده‌اند بسیار کمتر نیاز به استفاده از عینک و لنزهای تماسی پیدا کرده‌اند.

 مزایای مخفی انجام عمل چشم لیزیک


با این که جزئیات پزشک مهم هستند اما قطعاً به چشم‌انداز افرادی که می‌خواهند جراحی لیزیک را انجام دهند و نتایج حاصل از آن را مستقیماً تجربه کنند آسیبی وارد نمی‌کند.

 • زمانی که کودک شما می‌خواهد درس بخواند یا با تیم مورد علاقه خود بازی کند، عینک‌ها و لنزهای تماسی همیشه قبل از انجام رویدادهای مهم گم شده یا می‌شکنند. این که شما می‌توانید بدون نگرانی کارهای مورد علاقه خود را انجام داده و از آنها لذت ببرید زیبا است.
 • آیا تا حالا سعی کرده‌اید با وجود عینک یا لنزها بدوید یا به باشگاه بروید؟ این کار هیچ وقت یک تجربه خوشایند نیست. بدون این که نگران باشید که عرق کردن چه کاری با لنزهای شما می‌کند می‌توانید از ورزش کردن لذت ببرید.
 • چه چیز بین افرادی که عمل جراحی چشم لیزیک را انجام داده‌اند مشترک است؟ آزادی. این اتفاق متفاوت برای افراد متفاوت است و هر کس می‌تواند از آزادی ناشی از انجام جراحی لیزیک به نحوی که دوست دارد لذت ببرد.
 • دومین زمینه مشترک بین این افراد چیست؟ راحتی. این که نگران مشکلات بینایی خود نباشید و به عینک یا لنزهای تماسی خود فکر نکنید و نیاز نداشته باشید که همیشه آنها را به دنبال خود داشته باشید بسیار راحت است. این لحظات کوتاه صرفه‌جویی شده واقعاً می‌تواند زیاد شود.

 اساس و پایه عمل جراحی چشم لیزیک


اساس-و-پایه-عمل-جراحی-چشم-لیزیک

در هنگام انجام جراحی لیزیک، قرینه تغییر شکل داده شده و فاصله‌های کانونی چشم تنظیم می‌شوند. به طور مثال:

 • دید دور با مسطح کردن قرینه بهبود می‌یابد.
 • دید نزدیک با افزایش انحنای قرینه بهبود می‌یابد.
 • با مسطح کردن ناهمواری‌ها، آستیگماتیسم بهبود می‌یابد.

آماده‌سازی برای انجام عمل جراحی لیزیک چشم به شرح زیر انجام می‌شود:

 • قطره‌هایی برای بیحسی در چشم ریخته می‌شوند.
 • جراح لیزیک به شما داروهای دیگری می‌دهد تا به آرام شدن و آرامش یافتن شما کمک کند.
 • شما روی یک صندلی جراحی راحت نشسته و دراز می‌کشید
 • جراح با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم پلک، به آرامی پلک‌های شما را باز نگه می‌دارد.

مرحله بعد برای انجام عمل جراحی چشم لیزیک، انجام اقدامی است که دسترسی جراح به قرینه چشم را امکان‌پذیر می‌سازد.

 • از یک ابزار برای ثابت نگه داشتن چشم استفاده می‌شود. احساس کمی فشار در این مرحله عادی است.
 • جراح یک فلاپ نازک روی قرینه ایجاد می‌کند که می‌توان آن را به طور موقت از روی آن برداشت
 • دید شما در این مرحله تار می‌شود.

با استفاده از لیزر اکسایمر که به صورت کامپیوتری کنترل می‌شد، پالس‌های نور به طور مستقیم در چشم تابانده می‌شود تا قرنیه تغییر شکل یابد. ممکن است شما فشار کمی را احساس کنید اما دردی ندارید. این تجهیزات صدای تق‌تق می‌دهد.

نکته: در جلسه قبلی مراجعه به جراح لیزیک، چشم شما به طور دقیق مورد معاینه قرار گرفته تا شکل و ساختار قرنیه شما مشخص شود. لیزر اکسایمر با این اطلاعات برنامه‌ریزی شده است و می‌تواند قرنیه چشم شما را با دقت زیادی تغییر شکل دهد تا مشکلات بینایی شما بهبود یابد.

مرحله آخر عمل لیزیک این است که جراح، فلاپ قرنیه را دوباره در محل خود قرار می‌دهد. این فلاپ به طور طبیعی در محل خود قرار گرفته و ظرف مدت چند ساعت بهبود می‌یابد.

جراح پس از انجام عمل لیزیک، چشم‌های شما را دوباره معاینه می‌کند. سپس شما می‌توانید به منزل مراجعت کنید ولی اجازه رانندگی کردن ندارید. ممکن است پس از انجام عمل جراحی، کمی احساس ناراحتی مانند احساس خارش، سوزش خفیف یا تولید اشک بیش از حد طبیعی داشته باشید. این بخشی از فرایند بهبودی و موقتی است. بینایی برای بیشتر مردم پس از گذشت 8 ساعت به حالت طبیعی بازمی‌گردد و سپس به مرور زمان این بهبودی ادامه می‌یابد. در برخی موارد، ممکن است دست‌یابی به بهبود کامل بینایی چند ماه زمان ببرد. جراح لیزیک برای استراحت، مراقبت از چشم، سطح فعالیت‌ها و مراجعات بعدی، دستورالعمل‌های لازم را می‌دهد. رعایت این دستورالعمل بسیار مهم و حیاتی است تا عمل لیزیک مؤثر واقع شده و فرایند بهبودی به درستی پیش برود.

عمل جراحی چشم لیزیک چه حسی دارد؟


عمل چشم لیزیک یک جراحی است که مانند پر کردن دندان در حالت هشیاری انجام می‌شود. یکی از متداول‌ترین پرسش افراد این است که "انجام عمل چشم لیزیک چه حسی دارد؟" پاسخ کوتاه این است که "کمی ناراحت‌کننده و ناخوشایند که دوست ندارم بیشتر شود"

 اولین مراحل جراحی چشم لیزیک

قبل از انجام عمل چشم لیزیک، قطره‌هایی در چشم شما ریخته می‌شود. این حالتی مانند ریختن قطره‌های دیگر در چشم ایجاد می‌کند با این تفاوت که به دلیل این که حاوی مواد بیحس کننده است باعث بیحسی چشمان شما ظرف مدت چند لحظه می‌شود. زمانی که شما چشمک می‌زنید، عامل بیحسی در چشم شما پخش می‌شود. تأثیر این قطره این است که چشم بیحس شده و شما در هنگام انجام عمل جراحی، دردی احساس نمی‌کنید.

باز نگه داشتن چشم‌ها

زمانی که شما برای انجام عمل دراز می‌کشید، ممکن است اثر قطره بیحس کننده برطرف شده و به همین دلیل پزشک مقدار بیشتری قطره در چشم شما می‌ریزد. پلک‌های چشم شما بیحس نمی‌شوند بنابراین شما استفاده پزشک از ابزار باز نگهدارنده چشم را احساس می‌کنید. این ابزار مانند یک اسپکولوم است که می‌توان آن را در یک دقیقه تنظیم کرد. اگر شما چشمان خود را به کمک دو انگشت تمیز مانند زمانی که می‌خواهید لنزها را در چشم خود قرار دهید، باز نگهدارید می‌توانید چشمک زدن خود را تنظیم کرده تا کاهش یابد. این مشابه حسی است که شما در زمان انجام عمل جراحی لیزیک دارید.

آیا شما انجام یک عمل جراحی واقعی را احساس می‌کنید؟

عمل جراحی چشم لیزیک دو بخش اصلی دارد: ایجاد یک فلاپ و تغییر شکل قرنیه. برای ایجاد فلاپ، پزشک از یک ابزار مکنده استفاده می‌کند. برخی بیماران در هنگام مکش، احساس فشار و ناراحتی دارند که به صورت یک حس ناخوشایند توسط برخی از بیماران توصیف می‌شود. این ناراحت‌کننده‌ترین قسمت عمل لیزیک است. بیماران در هنگام تابش لیزر اکسایمر و تغییر شکل قرینه هیچ چیزی حس نمی‌کنند. از شما خواسته می‌شود که در هنگام تابش لیزر، به یک نقطه نورانی نگاه کنید اما در هنگام درمان هیچ چیزی حس نخواهید کرد.

پس از انجام عمل جراحی لیزیک چشم چه احساسی خواهید داشت؟

بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند که پس از انجام عمل، چشم‌های خود را در حد امکان به مدت یک روز استراحت دهید. در چند ساعت پس از انجام عمل لیزیک، به طور طبیعی شما احساس سوزش، اشک‌ریزی و کمی ناراحتی خواهید داشت. فرایند بهبودی چشم‌های شما شروع می‌شود. احساسی مشابه خارش زخم در زمان بهبودی دارید و برخی نیز ممکن است در چند ساعت اول شروع دوره بهبودی احساس سوزش داشته باشند. این سوزش با بهبودی چشم‌ها برطرف می‌شود.

عمل لیزیک چشم برای چه کسانی انجام می‌شود؟


حدود 80 درصد از بزرگسالان می‌توانند تحت عمل جراحی چشم لیزیک قرار گیرند. بسیاری از این افراد ویژگی‌های زیر را دارند:

 • سن آنها حداقل 18 سال است (به زوری که تجویزهای آنها به احتمال زیاد تثبیت شده است).
 • مبتلا به مشکلات بینایی شایع هستند (ماند آستیگماتیسم، دوربینی و نزدیک‌بینی).
 • سبک زندگی فعال دارند.
 • نمی‌توانند یا نمی‌خواهند از عینک یا لنزهای تماسی استفاده کنند.
 • وضعیت سلامت عمومی آنها خوب است.

به علاوه، برخی الزامات پزشکی مانند تولید زیاد اشک و ضخیم بودن قرنیه نیز باید وجود داشته باشد. با مشاوره تخصصی می‌توان وجود این ویژگی‌ها را تعیین کرد. این مشاوره‌ها حدود یک ساعت تا یک ساعت و نیم طول می‌کشد که به پزشک و چشم‌های شما بستگی دارد. بسیاری از پزشکان به طور رایگان این مشاوره‌ها را ارائه می‌دهند و به افراد کمک می‌کنند تا متوجه شوند که آیا شرایط قرار گرفتن تحت عمل لیزیک را دارند یا نه. اگر شما شرایط قرار گرفتن تحت عمل لیزیک را نداشته باشید، عمل‌های جراحی دیگر مانند پی آر کا به شما توصیه می‌شود که نتایج حاصل از انجام آن مشابه با عمل لیزیک است.

هزینه انجام عمل جراحی چشم لیزیک چقدر است؟


هزینه انجام این عمل به موقعیت جغرافیایی، دستمزد جراح، بسته پیشنهادی (مانند بهبودی برای طول عمل در برابر بهبودی برای اولین سال پس از انجام عمل) و عوامل دیگر بستگی دارد. بیشتر شرکت‌های بیمه عمل جراحی لیزر چشم را تحت پوشش قرار نمی‌دهند زیرا یک عمل انتخابی برای بیشتر افراد محسوب می‌شود.

عمل لیزیک چشم چقدر مطمئن و بی‌خطر است؟


در طول سالیان متمادی، این تکنولوژی ارتقا یافته است به خصوص با تکنولوژی ویو فرانت بدون تیغه و باعث شده که ایمنی آن نیز افزایش یابد. بیشتر افرادی که تحت این عمل جراحی قرار می‌گیرند، عوارض بلند مدتی را تجربه نمی‌کنند. بیشتر عوارض ناشی از انجام عمل چشم مربوط به اوایل معرفی این عمل جراحی می‌شود، در زمانی که جراحان تجربه کمتری داشته و تکنولوژی لیزر پیشرفت کمتری داشت. بلافاصله پس از انجام عمل، قطره‌های آنتی بیوتیک و استروئید برای کمک به بهبودی در چشمان شما ریخته می‌شود. این کار حدود یک هفته ادامه می‌یابد. چشم‌ها ممکن است در این مدت نسبت به نور حساس شده و برخی افراد دچار خشکی چشم شده و تا چند ماه پس از انجام عمل جراحی هاله‌های شبانه داشته باشند. با این وجود، یکی از رایج‌ترین اظهار نظرهای افراد این است که چرا این قدر دیر تصمیم به انجام این عمل جراحی گرفته‌اند. یک ایده خوب این است که با افرادی که تحت عمل لیزیک چشم قرار گرفته‌اند صحبت کنید تا بفهمید که در دوران بهبودی و پس از آن چه احساسی داشته‌اند.

چه چیز دیگری باید در مورد جراحی چشم لیزیک بدانید؟


برای تعیین این که آیا عمل لیزیک چشم مناسب شما هست یا نه، اولین گام این است که با یک مشاوره تخصصی اطلاعات بیشتری در مورد آن به دست آورید. این به یک چشم پزشک متخصص و مجرب این امکان را می‌دهد که چشم‌های شما را معاینه کرده و مشکلات آن (مانند خشکی چشم، گلوکوم و آب مروارید) را در جلسه مشاوره عمل لیزیک تشخیص دهد و ببیند که آیا شما شرایط لازم برای قرار گرفتن تحت این عمل جراحی را دارید یا نه. مشاوره به شما این فرصت را می‌دهد که در مورد چشم‌های خود اطلاعات بیشتری به دست آورده و روش‌های تأمین مالی و شروع مرحله جدید زندگی بدون محدودیت‌های ناشی از استفاده از عینک و لنزهای تماسی را مورد بررسی قرار دهید.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است"