شناخت انواع آسیب های شبکیه چشم، راه حلی برای مراقبت بیشتر چشم ها

آسیب های شبکیه چشم

شبکیه در قسمت داخلی پشت چشم قرار دارد و شامل سلول‌های عصبی حساس به نوری است که می‌توانند رنگ و نور را تشخیص دهند و مسئولیت دیدن شما را بر عهده دارند.آسیب یا بیماری در شبکیه چشم ممکن است منجر به اختلال بینایی و گاهی نابینایی شود. اهداف اصلی درمان شامل جلوگیری یا تضعیف پیشرفت بیماری و حفظ، بهبود و یا بازگرداندن بینایی شما می‌باشند. در بسیاری از موارد، آسیب‌هایی که قبلاً رخ داده‌اند را نمی‌توان معکوس کرد، و تشخیص زودهنگام در بهبود این نوع بیماری‌ها دارای اهمیت زیادی است. دکتر شما برای تعیین بهترین درمان با شما همکاری خواهد کرد.

اولین گام در فرآیند دید، تبدیل نور به سیگنال‌هایی است که می‌توانند در مغز تفسیر شوند. این کار در شبکیه انجام می‌شود که در پشت چشم قرار دارد. بدون یک شبکیه سالم، شما قادر به مطالعه، رانندگی و یا دیدن جزئیات دقیق و ریز نیستید. اختلال یا بیماری شبکیه بر این بافت بسیار مهم، تأثیر می‌گذارد که به نوبه خود می‌تواند بینایی را به کوری تبدیل کند. اختلالات شبکیه‌ای اغلب توسط یک چشم پزشک تشخیص داده و مداوا می‌شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت مطب دکتر اشراقی، فوق تخصص پلک، مجرای اشکی و حدقه، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

مطب اصفهان :36274240-031  مطب تهران: 88713593-021 همراه: 09138387324

مشکلات شبکیه


مشکلات شبکیه

طیف گسترده ای از مشکلات و بیماری‌های شبکیه وجود دارد. در اینجا لیست کوتاهی از بیماری‌های رایج شبکیه ارائه می‌شود:

مگس پران یا فلوتر

اگر متوجه چند نقطه شده‌اید که در مقابل دید شما حرکت می‌کنند، در این صورت شما مبتلا به فلوتر یا مگس پران شده‌اید. وجود این نقاط شاید وابسته به سن باشد، اما در بعضی موارد هم علت آن نزدیک بینی شدید در فرد است. ماده ژله‌ای که چشم از آن ساخته می‌شود غلیظ ‌تر و چسبنده می‌شود و سایه‌ی توده‌های کوچکی که در آن ایجاد می‌شوند، بر روی شبکیه می‌افتد. با این حال، مگس پران همچنین می‌تواند نتیجه پارگی در شبکیه باشد. اگر این پارگی در شبکیه ترمیم نشود، ممکن است منجر به جدا شدن شبکیه شود. این به خاطر مایعی است که در پشت شبکیه جمع و باعث جدا شدن آن از چشم می‌شود.

لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) شایع‌ترین و وخیم‌ترین بیماری چشم وابسته به سن است. دژنراسيون ماكولا تخریب پیش رونده در ناحيه مركزی بافت حساس به نور شبكيه به نام ماكولا است. این امر منجر به تاری دید می‌شود و حتی می‌تواند باعث از بین رفتن میدان مرکزی بینایی شود.

رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی جدیدترین عامل نابینایی در ایالات متحده است. این بیماری یکی از عوارض دیابت است که رگ های خونی تغذیه کننده شبکیه را تضعیف می‌نماید. اگر این عروق ضعیف، نشت یا تورم کنند یا شاخه‌های اضافی در آنها ایجاد شود، بینایی ممکن است از بین برود. آسیب ناشی از رتینوپاتی دیابتی غیر قابل برگشت است، و همین امر نشان می‌دهد که چرا معاینه‌های منظم چشم برای تشخیص زود هنگام بیماری دارای اهمیت زیادی است. درمان به موقع می‌تواند پیشرفت بیماری را کاهش دهد و مانع از بین رفتن بیشتر بینایی شود.علائم رتینوپاتی دیابتی پیشرفته عبارتند از:

 • تاری دید
 • مگس پران‌ها
 • کوری احتمالی

اِدِم ماکولا

اِدِم ماکولا

این بیماری، تجمع مایع و تورم در ماکولا است، که باعث تخریب و تاری دید می‌شود. اِدِم ماکولا چندین علت دارد، که از آن جمله می‌توان به دیابت اشاره کرد. در بعضی موارد، تورم ماکولا ممکن است پس از عمل جراحی آب مروارید رخ دهد.

رتینوپاتی سروز مرکزی

این بیماری زمانی رخ می‌دهد که مایع در زیر شبکیه مرکزی ایجاد می‌شود و باعث ایجاد انحراف دید می‌گردد. گرچه علت رتینوپاتی سروز مرکزی (CSR) غالباً ناشناخته است، اما به نظر می‌رسد که فشار روانی و استرس به عنوان یک عامل خطر مهم برای مردان در 30 تا 50 سالگی بیشتر از زنان است.

رتینوپاتی هیپرتروز

فشار خون بالا می‌تواند به عروق خونی کوچک که شبکیه را تغذیه می‌کنند، آسیب برساند و منجر به مشکلات عمده‌ای در بینایی شود. عوامل خطر برای رتینوپاتی هیپرتروز مانند عوامل خطر برای فشار خون بالا هستند، که از آن جمله می‌توان  چاقی، فقدان فعالیت‌های بدنی، خوردن بیش از حد نمک، سابقه خانوادگی فشار خون بالا و شیوه زندگی استرس زا را نام برد.

رتینوپاتی خورشیدی

رتینوپاتی خورشیدی

این بیماری، آسیب به ماکولا ناشی از خیره شدن به خورشید است که می‌تواند نقطه سیاه دائمی (اسکاتوموس) در میدان بینایی شما ایجاد کند. خطر ابتلا به رتینوپاتی خورشیدی (که ماکولوپاتی خورشیدی نیز نامیده می‌شود) زمانی بزرگتر می‌شود که بدون یک محافظ چشم مناسب، به تماشای خورشید گرفتگی می‌نشینید.

جداشدگی شبکیه

همانطور که قبلاً ذکر شد، جداشدگی شبکیه می‌تواند زمانی که مقدار زیادی مایع در پشت شبکیه جمع می‌شود، اتفاق بیفتد، و باعث جدایی شبکیه گردد. با این حال، عوامل خطر دیگری نیز وجود دارند که باعث افزایش احتمال جدا شدن شبکیه می‌شوند. این عوامل عبارتند از:

 • نزدیکی بینی شدید
 • جدا شدن شبکیه در چشم دیگر
 • عوامل ژنتیکی
 • جراحی آب مروارید قبلی
 • وجود اختلالات دیگر چشمی
 • آسیب به چشم

وجود مگس پران نشان می‌دهد که احتمال دارد جدایی شبکیه در چشم رخ دهد. همچنین ممکن است در چشم جرقه نیز اتفاق بیافتد. اگر این بیماری به سرعت درمان نشود، می‌تواند باعث از بین رفتن دائمی بینایی گردد. اگر ناگهان متوجه وجود فلوتر در دید خود شدید یا قبلاً در چشم شما وجود داشتند اما اخیراً تعدادشان بیشتر شده است، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید. علائم دیگر این بیماری شامل کاهش دید و یا دیدن پرده خاکستری در میدان بینایی است.

ورم رنگیزه‌ای شبکیه یا رتینیت پیگمنتوزا

رتینیت پیگمنتوزا بیماری‌های ژنتیکی را توصیف می‌کند که می‌توانند باعث دژنراسیون شبکیه شوند. کاهش بینایی به تدریج با مرگ میل یاخته‌ها و یاخته‌های مخروطی افزایش می‌یابد. بیماری لبر (LCA) آموروزیس مادرزادی، نشانگان آشر، نشانگان باردت-بیدل، بیماری میله- مخروطی (کونراد دیستروفی) و بیماری رفزوم، نمونه‌هایی از بیماری‌هایی هستند که تحت عنوان رتینیت پیگمنتوزا طبقه بندی می‌شوند. معمولاً میله‌ها ابتدا تحت تأثیر قرار می‌گیرند، و سپس دژنراسیون به مخروط‌ها می‌رود. یکی از اولین علائم آن، شب کوری است، اما برخی افراد کاهش میدان بینایی یا کوررنگی چشم را نیز تجربه می‌کنند. به ویژه نوجوانان و جوانان در مقابل این بیماری آسیب پذیرند، زیرا این یک بیماری ارثی است.

پارگی‌ها و سوراخ‌های شبکیه

پارگی‌ها و سوراخ‌های شبکیه

شبکیه یک بافت بسیار نازک است که ممکن است وقتی که ویتروس دچار پارگی شد، این آسیب به شبکیه نیز برسد. اگر رگ خونی در محل پارگی وجود داشته باشند، خون در داخل چشم نشت می‌کند. پارگی‌های شبکیه ای بدون درد هستند. در حالی که برخی از افراد مبتلا به پارگی شبکیه علائم قابل ملاحظه‌ای از قبیل فلوترها، تاری و جرقه‌های متناوب نور را تجربه می‌کنند، بعضی دیگر از بیماران به سختی هیچ نوع علامتی از این بیماری را مشاهده می‌کنند.پزشک از عمل جراحی لیزری چشم برای درمان حفره‌ها و پارگی‌های کوچک شبکیه استفاده می‌کند. این روش ایمن و مؤثر، مشکل مستقیم شبکیه را حل می‌کند در حالی که خطر جداشدگی شبکیه در آینده را نیز کاهش می‌دهد.

انسداد شاخه ای سیاهرگ شبکیه (BVRO)

انسداد شاخه ای سیاهرگ شبکیه (BRVO) انسداد یکی از عروق خونی کوچک است که خون را از شبکیه تخلیه می‌کنند. شبکیه به طور مداوم تصاویری را از هر چیزی تولید می‌کند. هنگامی که یک سیاهرگ شبکیه مسدود می‌شود، بخشی از جریان خون شبکیه کاهش می‌یابد یا متوقف می‌شود. ناگهان و معمولاً بدون هشدار، یک قسمت از شبکیه چشم برخی از عملکردهای تصویر سازی خود را از دست می‌دهد و شما ممکن است متوجه شوید که بخشی از میدان بینایی شما تاریک است.وقتی رگ‌ها و عروق شبکیه شما به طور طبیعی کار می‌کنند، شبکیه به طور مداوم با خون غنی از اکسیژن پر می‌شود که توسط شریان‌ها منتقل می‌شوند و توسط سیاه رگ‌های شما از شبکیه خارج می‌شوند. هنگامی که یک کانال خروجی مسدود می‌شود، خون به شبکیه برمی‌گردد و این باعث تورم (اِدِم) و خونریزی در شبکیه و مانع از تغذیه مناسب شبکیه می‌شود.میزان آسیب و علائم بصری به وجود آمده، بستگی به اندازه سیاهرگ مسدود شده و محل دقیق آن دارد:

 • مسدود شده محیطی یا خارجی: اگر انسداد در بخش خارجی شبکیه رخ دهد، ممکن است به سختی متوجه آن شوید.
 • مسدود شدن مرکز شبکیه: اگر مسدود شدن در ماکولا (منطقه مرکزی شبکیه چشم که برای دید تیز مهم است) رخ دهد و موجب بروز تورم در آن شود، دید ممکن است کاهش یابد یا از بین رود.

انسداد شریان مرکزی شبکیه (CRAO)

انسداد شریان مرکزی شبکیه

انسداد در شریان مرکزی شبکیه ممکن است به عنوان یک سکته کوچک در داخل چشم مورد توجه قرار گیرد. این موضوع ناگهان اتفاق می‌افتد، و معمولاً باعث کاهش جزئی یا حتی از بین رفتن کامل بینایی در چشم می‌شود. هنگامی که این حالت اتفاق افتاد، بینایی شما ممکن است هرگز بهتر نشود، اما بدتر نیز نمی‌شود، مگر اینکه یک انسداد دیگر داشته باشید که بعید است. شريان مرکزی شبکيه، اصلی‌ترین رگ خونی است که خون و اکسیژن شبکيه را تأمین می‌کند. اگر دریافت اکسیژن از شریان مرکزی شبکیه متوقف شود، زندگی سلولی خود را به سرعت در عرض چند دقیقه از دست می‌دهد. از آنجایی که سلول‌های شبکیه بخش مهمی از سیستم بینایی هستند، بینایی نابود خواهد شد. این که آیا کل شبکیه یا فقط بخشی از آن آسیب دیده است بستگی به جایی که انسداد رخ می‌دهد، دارد. اگر بخش اصلی مسدود شده باشد، ممکن است قسمت اعظم یا تمام بینایی را از دست بدهید. اگر تنها یکی از شاخه‌های جانبی مسدود شود، تنها بخشی از میدان بینایی در آن چشم از بین می‌رود.شریان مرکزی شبکیه ممکن است توسط لخته خونی یا قطعاتی از مواد سخت که از دیواره برخی از شریان‌های دیگر در بدن شکسته شده‌اند، مسدود شود. تعدادی از مشکلات احتمالی وجود دارند که ممکن است باعث آزاد شدن قطعات کوچک (آمبولیس) در گردش خون شوند. بیشتر این مشکلات مربوط به:

 • آترواسکلروز یا تصلب شریان
 • فشار خون بالا
 • اختلالات ضربان قلب
 • بیماری‌های عروقی التهابی (آرتریت)

شما هنگام استفاده از این چشم، باعث ایجاد انسداد نخواهید شد و یا استفاده از آن نمی‌تواند به چشم "سالم" دیگر شما آسیب برساند.

علائم بیماری شبکیه


بیماری‌های شبکیه ای با پیری، دیابت یا سایر بیماری‌ها، ضربه به چشم یا سابقه خانوادگی مرتبط هستند. علائم این بیماری‌ها، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تاری دید
 • انحراف دید
 • مشاهده مگس پران‌ها
 • نقص در میدان بینایی
 • از دست دادن قدرت بینایی و یا مشکلات دیگر

اهمیت معاینات منظم


حفظ کارایی شبکیه برای داشتن یک عمر زندگی با چشمانی سالم، ضروری است. قبل از اینکه علائم قابل توجهی را در چشمان خود متوجه شوید، چشم پزشک شما به راحتی می‌تواند بسیاری از این علائم و مشکلات را در شبکیه تشخیص داد. انجام معاینات منظم، چشم پزشک شما را قادر می‌سازد تا در مورد وجود علائم دژنراسیون ماکولا و دیگر مشکلات جدی،  شبکیه چشم شما را بررسی کند تا در صورت وجود بیماری، درمان در اسرع وقت آغاز شود. اگر اخیراً معاینه چشم نداشته‌اید، می‌توانید یک چشم پزشک را در اینجا پیدا کنید.

استفاده از تست‌های پیشرفته برای تشخیص مشکلات شبکیه


استفاده از تست‌های پیشرفته برای تشخیص مشکلات شبکیه

دکتر تست‌های مختلفی را در طول معاینات‌های چشم انجام می‌دهد تا در صورت وجود مشکلات شبکیه، آنها را شناسایی نماید. بهترین تست‌های شبکیه او در حالت پیشرفته شامل موارد زیر هستند:

افتالموسکوپی غیرمستقیم

این تست یک دید کلی از ساختار داخلی چشم شما برای دکتر فراهم می‌کند. یک لنز دستی برای بررسی داخل چشم شما و به دست آوردن یک نمای محیطی از شبکیه، استفاده می‌شود.

امسلرگرید یا صفحه شطرنجی

این یک تست استاندارد است که توسط چشم پزشکان برای بررسی عملکرد ماکولا به مدت بیش از نیم قرن استفاده می‌شود. امسلرگرید مانند یک صفحه شطرنجی به نظر می‌رسد. خطوط تاریک آن یک شبکه مربعی را تشکیل می‌دهند. نشانه‌های دژنراسیون ماکولا می‌تواند شامل دیدن خطوط این صفحه به صورت موجی، شکسته یا تار شود یا بخشی از شبکه ممکن است دیده نشود.

تست ویژوال فیلد یا آزمون میدان بینایی

این تست بینایی جانبی (محیطی) و بینایی مرکزی را اندازه گیری می‌کند. دکتر به دنبال "نقاط کور"، که یک نشانه بالقوه از بیماری شبکیه هستند، می‌گردد.

عکاسی فوندوس 

در این تست، یک عکس از پشت چشم از جمله عصب بینایی، زجاجیه، ماکولا، شبکیه و عروق خونی گرفته می‌شود. با این عکس، مشکلات شبکیه، تغییرات ماکولا، دیابت و موارد دیگر تشخیص داده می‌شوند.

درمان مؤثر شبکیه و پیگیری مراقبت


پیشرفت بیماری‌های شبکیه معمولاً متوقف می‌شود و بینایی شما به حالت قبلی باز می‌گردد. با این حال، در برخی موارد، با توجه به نوع بیماری، آسیب‌هایی که قبلاً رخ داده است، را نمی‌توان معکوس کرد. این باعث می‌شود تا تشخیص زودهنگام برای حفظ بینایی مهم باشد. اگر در حال حاضر بیماری شبکیه داشته باشید، پزشک با شما با یک برنامه درمان خاص کار خواهد کرد تا مانع از پیشرفت بیماری شبکیه شود و به بهبود بینایی شما کمک نماید. دکتر می‌تواند بسیاری از بیماری‌های شبکیه را درمان کند، اما ممکن است در مورد بعضی از آنها نیاز به عمل جراحی نیز وجود داشته باشد. او بعد از جراحی نیز با شما کار خواهد کرد تا مطمئن شوید بهترین بهبود ممکن حاصل شده است.

عمل جراحی


عمل جراحی

لیزر کانونی

اِدِم ماکولا نوعی بیماری است که در آن نشت عروق خونی وجود دارد که موجب تورم در قسمت مرکزی ماکولا می‌شوند. این بیماری در بیماری‌های عروقی مانند دیابت و انسداد وریدی، و غیره معمول است. هدف درمان با لیزر کانونی کاهش نشت ماکولا است. عمل با لیزر، یک روش سرپایی کوتاه است که با یک بیهوشی موضعی انجام می‌شود و از یک لنز مخصوص استفاده می‌کند. با گذشت زمان، شما و دکتر شما امیدوارانه متوجه کاهش تورم شبکیه و بهبود یا تثبیت در دید می‌شوید.

جراحی برای سوراخ ماکولا

سوراخ ماکولا یک شکستگی کوچک در ماکولا است که ناحیه مرکزی شبکیه و مسئول دید مرکزی است. برای ترمیم سوراخ ماکولا، یک روش جراحی سرپایی به نام ویترکتومی اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش در یک اتاق عمل تحت ترکیبی از آرام بخش داخل وریدی و بی حسی موضعی انجام می‌شود. برای جلوگیری از فشار زجاجیه به شبکیه، زجاجیه (ماده ژله مانند مرکز چشم شما) برداشته می‌شود. این ماده با یک حباب گاز جایگزین می‌شود که در نهایت با مایعات طبیعی پر می‌گردد. بیماران اجازه نخواهند داشت تا زمانی که حباب گاز کاملاً تخلیه شود پرواز یا بیهوشی استنشاقی داشته باشند زیرا ممکن است باعث شود که با باز شدن حباب، فشار به چشم افزایش یابد.

جراحی برای چروک شدگی ‌ماکولا

جراحی برای چروک شدگی ‌ماکولا

چروک شدگی ‌ماکولا با تجمع بافت اِسکار در ماکولا، ناحیه‌ای از شبکیه که مسئول دید مرکزی تیز است، اتفاق می‌افتد. با گذشت زمان، این بافت اِسکار ممکن است منقبض و منجر به تخریب شبکیه زیرین و / یا اِدِم ماکولا (تورم) شود. برای ترمیم پلاک ماکولا، معمولاً یک روش جراحی سرپایی به نام ویترکتومی، همراه با لایه برداری از بافت اِسکار داخل چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویترکتومی شامل حذف بخشی از مایع زجاجیه (ماده ژله مانند در مرکز چشم) می‌شود که با خون و بافت اِسکار پوشیده شده است. جراح چشم سپس مایع زجاجیه کثیف و ابری را با یک مایع روشن جایگزین می‌کند.

جراحی جداشدگی شبکیه

سه نوع جراحی چشم برای جدا شدگی شبکیه انجام می‌شود: رتینوپکسی پنوماتیک، ویترکتومی یا انقباض صلبیه.

رتینوپکسی پنوماتیک 

این  روش یک روش سرپایی است که تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود. این روش شامل استفاده از یک لیزر یا سرما درمانی (کرایوتراپی) برای بستن هر گونه سوراخ یا پارگی در شبکیه چشم است. سپس جراح یک حباب گاز را به داخل فضای زجاجیه چشم هدایت می‌کند تا شبکیه جدا شده را به سمت دیواره پشتی چشم (صلبیه) فشار دهد. حباب گاز در ابتدا گسترش می‌یابد و پس از گذشت دو تا شش هفته از بین می‌رود. اگر این روش ناموفق باشد، نیاز به یک ویتروکتومی یا انسداد صلبیه وجود خواهد داشت. بیماران اجازه نخواهند داشت تا زمانی که حباب گاز کاملاً تخلیه شود پرواز یا بیهوشی استنشاقی داشته باشند زیرا ممکن است باعث شود که با باز شدن حباب، فشار به چشم افزایش یابد.

ویترکتومی

این یک روش جراحی سرپایی است که در اتاق عمل تحت ترکیبی از آرام بخش داخل وریدی و بی حسی موضعی انجام می‌شود. این روش، وقتی که یک رتینوپکسی پنوماتیک ناموفق بوده یا احتمالاً خواهد بود، برای جداشدگی‌های شدیدتر یا پیچیده‌تر شبکیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طی یک ویتروکتومی، از طریق دیواره خارجی پشت چشم (صلبیه)، حفره‌های ریزی ایجاد می‌شوند تا قرار دادن یک فیبر نوری، یک منبع برش (قیچی‌های تخصصی)، و انبرهای بسیار باریک و کوچک ممکن گردد. مایع زجاجیه (ماده ژل مانند در مرکز چشم شما) برداشته می‌شود و با یک حباب گاز، حباب هوا  یا روغن سیلیکون جایگزین می‌شود تا حفره‌های زجاجیه چشم را پر و موقعیت شبکیه را دوباره تنظیم کنند. در صورت استفاده از حباب گازی، حباب تا دو تا شش هفته جذب بدن می‌شود و توسط مایعات طبیعی چشم جایگزین می‌شود. بیماران اجازه نخواهند داشت تا زمانی که حباب گاز کاملاً تخلیه شود پرواز یا بیهوشی استنشاقی داشته باشند زیرا ممکن است باعث شود که با باز شدن حباب، فشار به چشم افزایش یابد.

 اسكلرال باكلينگ

این عمل جراحی، اغلب همراه با ویترکتومی برای ترمیم جداشدگی‌های جدیتر یا پیچیده‌تر شبکیه، هنگامی که یک رتینوپکسی پنوماتیک ناموفق بوده یا احتمالاً خواهد بود، استفاده می‌شود. این عمل یک عمل جراحی سرپایی است که در اتاق عمل تحت ترکیبی از آرام بخش داخل وریدی و بی حسی موضعی انجام می‌شود. اسكلرال باكل معمولاً از سیلیکون تشکیل شده و به دیواره بیرونی چشم (صلبیه)، بعد از اینکه هر نوع سوراخ یا پارگی موجود در شبکیه با استفاده از یک کرایوتراپی یا لیزر درمانی بسته شده است، دوخته می‌شود. باکل (یک اسفنج یا نوار سیلیکونی نرم) مانند یک کمربند دور چشم عمل می‌کند؛ چشم فشرده می‌شود به طوری که سوراخ یا پارگی موجود در شبکیه به طرف دیواره صلبیه خارجی چشم فشرده می‌شود که توسط باکل برجسته شده است. باکل می‌تواند به طور دائم در این ناحیه قرار داده شود.

درمان لیزری و کرایوتراپی برای سوراخ‌ها و پارگی‌های شبکیه

درمان لیزری و کرایوتراپی برای سوراخ‌ها و پارگی‌های شبکیه

اگر یک پارگی یا سوراخ در شبکیه قبل از جدا شدن شبکیه کشف شود، درمان می‌تواند از جدا شدن شبکیه جلوگیری کند. هر دو لیزر و کرایوتراپی روش‌های سرپایی هستند که تحت بی حسی موضعی انجام می‌شوند. اگر لیزر استفاده شود، سوختگی‌های کوچک در اطراف پارگی یا سوراخ شبکیه ایجاد می‌شود. این سوختگی‌ها در نهایت سبب می‌شوند تا شبکیه به بافت زیری بچسبد و مانع تراوش مایع زجاجیه (ماده ژل مانند در مرکز چشم شما) از طریق پارگی و جداشدگی شبکیه می‌شوند. اگر امکان استفاده از لیزر وجود ندارد، پزشک شما می‌تواند از کرایوتراپی استفاده کند تا بافت اطراف پارگی یا سوراخ را منجمد کند، که باعث زخم شدن این ناحیه و چسبیدن آن به بافت زیری می‌شود.

جراحی خونریزی داخل زجاجیه

خونریزی داخل زجاجیه می‌تواند به طور مستقیم از پارگی‌های شبکیه، نئوواسکولاریزاسیون شبکیه (توسعه رگ‌های خونی کوچک، غیر طبیعی، دارای نشتی داخل چشم) حاصل شود، یا ممکن است مربوط به خونریزی رگ‌های خونی قبلی در این ساختار باشد. در مورد خونریزی داخل زجاجیه، ممکن است در ابتدا بررسی و مشاهده شود که آیا بدن می‌تواند آن را به تنهایی جذب کند یا خیر. اگر خونریزی به خودی خود حل نشده باشد، برای حذف خون از مایع زجاجیه (ماده ژل مانند در مرکز چشم)، بهبود بینایی و درمان هر گونه بیماری زمینه ای شبکیه، ویترکتومی می‌تواند انجام شود. ویترکتومی شامل حذف قسمتی از مایع زجاجیه (ماده ژل مانند در مرکز چشم) است که توسط خون پوشیده شده است. سپس جراح چشم، مایع  زجاجیه خونی را با یک حباب گازی، حباب هوا یا روغن سیلیکون جایگزین می‌کند. در صورت استفاده از حباب گازی، حباب تا دو تا شش هفته جذب بدن می‌شود و توسط مایعات طبیعی چشم جایگزین می‌شود. بیماران اجازه نخواهند داشت تا زمانی که حباب گاز کاملاً تخلیه شود پرواز یا بیهوشی استنشاقی داشته باشند زیرا ممکن است باعث شود که با باز شدن حباب، فشار به چشم افزایش یابد.

فوتوکوآگولاسیون شبکیه چشم (PRP) 

رتینوپاتی پرولیفراتیو نوعی بیماری است که در آن عروق خونی غیرطبیعی رشد می‌کنند و ممکن است در داخل چشم دچار پارگی شده و خونریزی کنند. هنگامی که این مرحله پیشرفته از رتینوپاتی اتفاق می‌افتد، فتوکوآگولاسیون شبکیه توصیه می‌شود. در طول این روش سرپایی، که تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود، یک لیزر برای از بین بردن تمام قسمت‌های مرده شبکیه که در آن رگ‌های خونی بسته شده اند، استفاده می‌شود. هنگامی که این قسمت‌ها با لیزر درمان می‌شوند، شبکیه تولید رگ‌های خونی جدید را متوقف می‌کند و رگ‌هایی که در حال حاضر وجود دارند، کاهش می‌یابند یا ناپدید می‌شوند. همراه با ناپدید شدن عروق غیرطبیعی، خطر خونریزی زجاجیه و جدا شدگی شبکیه کاهش می‌یابد.

درمان فوتودینامیک PDT

درمان فوتودینامیک (PDT) برای دژنراسیون ماکولای مرطوب وابسته به سن (AMD مرطوب) است. این روش برای درمان AMD خشک مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. در طول این روش سرپایی، بیهوشی موضعی برای بی حس کردن چشم استفاده می‌شود و یک داروی  حساس به نور که ورتپورفین (ویزودین) نامیده می‌شود، به جریان خون تزریق می‌گردد. دارو در عروق خونی غیرطبیعی زیر ماکولا جمع می‌شود. سپس نور لیزری به چشم تابانده می‌شود، که این دارو را فعال می‌کند و موجب ایجاد لخته‌های خونی می‌شود که عروق خونی غیرطبیعی را مسدود می‌کند. انسداد عروق خونی غیرطبیعی باعث کاهش تولید مایع در زیر شبکیه می‌شود که شکل و موقعیت ماکولا را از حالت طبیعی خارج می‌کند. همچنین رشد بافت اِسکار و غشاء غیرطبیعی در زیر شبکیه، که هر دوی آنها به سلول های ماکولا آسیب می‌رسانند، نیز کاهش می‌یابد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که داروی ورتپورفین (ویزودین) مورد استفاده در PDT، پوست و چشم شما را نسبت به نور حساس‌تر می‌کند. پس از درمان، از نور مستقیم خورشید برای 2 تا 5 روز اجتناب کنید. در طول این دوره، باید قرار گرفتن در معرض خورشید را به حداقل برسانید. هنگامی که در خارج از خانه هستید، از عینک آفتابی تیره استفاده کنید تا از چشم خود محافظت کنید و پوست خود را بپوشانید.

 

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."