شرایط عمل لیزیک برای یک جراحی موفق در درمان عیوب انکساری چشم

عمل لیزیک

با پیشرفت‌های اخیر در جراحی انکساری لیزر درمان‌های متعددی جهت اصلاح بیماری‌های چشمی نظیر نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم وجود دارد. عمل لیزر ضخامت قرنیه چشم (لیزیک) و فتو رفراکتیوکراتکتومی موسوم به پی آر کی (PRK) دو مورد از شایع‌ترین روش‌های جراحی انکساری لیزر هستند. این روش‌ها توسط لیزر اکسایمر انجام می‌شوند. جراح با کمک لیزر اکسایمر که با کنترل کامپیوتری صورت می‌گیرد قرنیه را تراشیده تا عیوب دید را برطرف نماید.این نوع لیزر اشعه ماوراء بنفش تولید می‌کند. داشتن اطلاعات کافی در این زمینه کمک شایانی می‌کند تا بیمار بداند که آیا برای جراحی لیزر مناسب است یا خیر. ما با ارائه خدمات آموزشی رایگان ازجمله سمینارهای شبانه، مطالب آموزشی و مشاوره‌های خصوصی کمک می‌کنیم تا بیماران اطلاعات کافی درخصوص شرایط لازم جراحی انکساری را کسب کنند چراکه بیمار باید با دقت و آگاهی کافی جراحی  لیزر را انتخاب کند.

جراحی لیزیک چشم می‌تواند جایگزین خوبی برای عینک و لنزهای تماسی باشد که استفاده از آن‌ها به‌منظور رفع مشکلات بینایی بسیار رایج می‌باشند. عمل لیزیک (عمل لیزر ضخامت قرنیه چشم) نوعی جراحی انکساری لیزری است که امروزه بسیار معروف و متداول می‌باشد. به‌طور کل، جهت تغییر دقیق در قرنیه چشم که بافت گنبدی شکل در جلوی چشم است و همچنین ایجاد دید بهتر، نوع خاصی از برش لیزری در چشم بیمار صورت می‌گیرد. به‌طور معمول، تصاویر روی شبکیه در پشت چشم متمرکز می‌شوند. علت این امر این است که اشعه‌های نور برای ارتباط با سطح شبکیه به‌طور مناسب شکسته می‌شوند. در حالت نزدیک‌بینی (میوپیا)، دور بینی (هایپروپیا) و آستیگماتیسم نور به‌طرز ناصحیح شکسته شده و درجای دیگر متمرکز می‌شود و درنهایت منجربه تاری دید می‌شود.در روش‌های سنتی و قدیمی، تاری دید از طریق شکستن مناسب اشعه‌های نور (انکساری) با عینک یا لنزهای تماسی اصلاح می‌گردد. اما جالب است بدانید که با ایجاد تغییر در شکل قرنیه نیز می‌توان شکست لازم را در نور ایجاد کرد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در مطب دكتر بهرام اشراقى فوق تخصص پلک، مجرای اشکی و حدقه، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

مطب اصفهان :
031-36274240
مطب تهران :
021-88713593
همراه :
0913837324


لیزیک

جراحی لیزیک چشم می‌تواند گزینه  مناسبی برای اصلاح مشکلات بینایی باشد که در این قسمت معرفی می‌کنیم:

 • نزدیک‌بینی (میوپیا): بزرگ بودن کره یا مردمک چشم یا افزایش بیش از حد انحنای قرنیه موجب می‌شود اشعه‌های نور در جلوی شبکیه متمرکز شده  و اشیای دوردست تار دید شوند. در این حالت می‌توان اشیایی را که نسبتا نزدیک هستند به‌وضوح دید اما دیدن اشیای دوردست مشکل خواهد بود.
 • دوربینی (هایپروپیا): هنگامی که مردمک چشم کوچکتر از حدمعمول بوده یا قرنیه خیلی مسطح باشد نور به‌جای این‌که روی شبکیه متمرکز شود پشت آن جمع می‌شود. این حالت موجب می‌شود دید اشیای نزدیک و در برخی مواقع اشیای دید دور تار باشد.
 • آستیگماتیسم: انحنا یا صافی ناهموار قرنیه منجربه آستیگماتیسم شده و فوکوس دور و نزدیک دید را مختل می‌کند.

اگر از عینک یا لنزهای تماسی استفاده می‌کنید می‌توانید به فکر جراحی لیزیک باشید. چشم پزشک درخصوص این‌که آیا جراحی لیزیک یا جراحی‌های انکساری مشابه انتخاب مناسبی برای بیمار هستند یا خیر  با او مشاوره خواهد کرد.

چه کسانی  مناسب جراحی لیزیک نمی باشند؟


لیزیک

 • افرادی که به بیماری چشمی به نام کراتوکونوس (قوز قرنیه) مبتلا هستند یا سابقه خانوادگی ابتلا به این ناهنجاری را دارند.
 • دید کلی آن‌ها نسبتا خوب است
 • نزدیک بینی شدید دارند
 • مردمک چشم آن‌ها بزرگ یا قرنیه چشم آن‌ها نازک است
 • به دلیل افزایش سن به تغییرات چشمی مبتلا شدند که وضوح دید آن‌ها را کمتر کرده است (پیرچشمی)
 • در ورزش‌های شرکت می‌کنند که امکان ضربه خوردن به چشم وجود دارد

اگر به فکر جراحی لیزیک برای چشم‌های خود هستید بهتر است جهت مشاوره درباره سوالات و نگرانی‌های خود به یک چشم‌ پزشک مراجعه نمایید. یک پزشک به شما شرح خواهد داد که این جراحی برای شما چه مزیت‌هایی دارد و کمک خواهد کرد تا از خطرات ناشی از آن در امان باشید.  بعد از مشاوره مشخص خواهد شد که آیا بیمار شرایط عمل لیزیک چشم را دارد یا خیر.

قبل از جراحی


لیزیک

نتایج درازمدت جراحی لیزیک برای افرادی که قبل از عمل به خوبی ارزیابی شدند و مشخص شده که کاندیدای مناسبی برای لیزیک هستند بسیار رضایت‌بخش خواهد بود. یکی از شرایط قبل از عمل لیزیک چشم، مراجعه به چشم پزشک جهت معاینه و مشاوره است. در جلسه مشاوره، چشم پزشک درخصوص سوابق پزشکی و جراحی بیمار سوال کرده و چشم‌های بیمار را با دقت معاینه خواهد کرد. در معاینه چشم، میزان بینایی چشم ارزیابی شده و علائمی نظیر عفونت، التهاب، خشکی چشم، بزرگی مردمک، فشار چشم بالا و سایر مشکلات چشمی به دقت بررسی خواهند شد. ازطرفی پزشک با معاینه قرنیه چشم، می‌تواند شکل، کانتورینگ، ضخامت و هرگونه بی‌نظمی قرنیه را با دقت ارزیابی کند.تمامی روش‌ها کمک می‌کند تا پزشک تخشیص دهد که آیا بیمار می‌تواند بدون هیچ خطری عمل لیزیک را انجام دهد یا خیر. چشم پزشک از طریق معاینه ارزیابی خواهد کرد که کدام نواحی قرنیه نیاز به اصلاح و تغییر شکل دارند و میزان دقیق بافتی که باید از قرنیه حذف شود را مشخص خواهد کرد. اگر بیمار از لنزهای تماسی که می‌توانند شکل قرنیه را تغییر دهند استفاده می‌کند باید چند هفته قبل از معاینه و ارزیابی چشم‌ها از لنزها استفاده نکند و فقط عینک بزند. قبل از جراحی پزشک درمورد مزایا و خطرات لیزیک، انتظارات قبل و بعد از جراحی و هرگونه سوال دیگری که ممکن است به ذهن بیمار خطور کند با بیمار گفتگو خواهد کرد.

مقدمات و شرایط لازم  برای عمل لیزیک چشم عبارتند از:

 • تعیین هزینه جراحی: جراحی لیزیک معمولا یک جراحی انتخابی است و بیشتر شرکت‌های بیمه هزینه آن را متقبل نمی‌شوند. بنابراین بیمار باید هزینه درمان را از جیب خود بپردازد.
 • اتخاذ ترتیبات لازم برای برگشت به خانه: یک نفر باید همراه بیمار باشد تا بعد از جراحی او را تا منزل همراهی کند. بلافاصله بعد از جراحی ممکن است هنوز تاثیرات دارو از بین نرفته و دید بیمار واضح نباشد.
 • عدم آرایش چشم: روز قبل و روز جراحی باید از استعمال لوازم آرایش چشم، لوسیون، عطر و کرم‌ها خودداری کرد. پزشک ممکن است جهت پیشگیری از تجمع آلودگی و عفونت در چشم بیمار توصیه کند بیمار هر روز یا روز جراحی به مراتب بیشتر چشم خود را شستشو دهد.

در طول جراحی


لیزیک

جراحی لیزیک معمولا ظرف 30 دقیقه یا کمتر انجام می‌شود. در طول عمل، بیمار روی تخت جراحی به پشت خوابیده و ممکن است به او داروی آرامش‌بخش تجویز شود. سپس بعد از ریختن قطره‌های بیحسی به داخل چشم، پزشک با استفاده از ابزار خاصی پلک را باز نگه می‌دارد. قرار دادن حلقه ساکشن روی چشم قبل از برش قرنیه ممکن است به چشم فشار وارد کرده و تا حدودی بینایی بیمار ضعیف و کم سو شود. سپس جراح با کمک تیغه  کوچک یا لیزر ، برش کوچکی را در فلپ یا لایه قرنیه ایجاد می‌کند.این کار امکان دسترسی به قسمتی از قرنیه که نیاز به تغییر شکل و اصلاح دارد را فراهم می‌کند. جراح با کمک لیزر کامپیوتری قسمت‌هایی از قرنیه را اصلاح می‌کند. با هریک از پالس‌های پرتو لیزر قسمت کوچکی از بافت قرنیه حذف خواهد شد. جراح بعد از تغییر شکل قرنیه، فلپ قرنیه را به جای اولیه خود باز می‌گرداند. فلپ معمولا بدون نیاز به بخیه بهبود می‌یابد. در طول جراحی از بیمار درخواست می‌شود به یک نقطه نور متمرکز شود. خیره شدن به نقطه نور موجب می‌شود درحالی‌که لیزر قرنیه را اصلاح می‌کند چشم ثابت باشد. در حالی‌که لیزر بافت قرنیه را حذف می‌کند ممکن است بوی خاصی به مشام بیمار برسد. این بو برای برخی از بیماران شبیه بوی سوخته شدن مو است. اگر بیمار به عمل لیزیک هر دو چشم نیاز داشته باشد جراح معمولا در یک روز هر دو چشم بیمار را لیزیک خواهد کرد.

بعد از جراحی


لیزیک

از شرایط بعد از لیزیک چشم می‌توان به: خارش، سوزش، اشک آلودگی یا تاری دید بالافاصله بعد از عمل اشاره کرد. بیمار معمولا درد کمی را احساس کرده و خیلی سریع وضعیت بینایی او بهبود می‌یابد. ممکن است برای این‌که به مدت چند ساعت بعد از عمل بیمار درد و ناراحتی احساس نکند به او داروی مسکن یا قطره چشم تجویز شود. تا بهبود چشم ممکن است بیمار مجبور باشد در طول شب چشم‌های خود را پوشانده و از نور محافظت کند. بیمار بعد از جراحی قادر خواهد بود ببیند اما ممکن است بینایی او تا مدتی خیلی واضح و شفاف نباشد.2 تا 3 ماه طول می‌کشد تا چشم‌ها بهبود یافته و وضعیت بینایی بیمار ثابت شود. وضعیت بهبود دید بیمار به میزان دید خوب او قبل از جراحی بستگی دارد. 1 تا 2 روز بعد از جراحی باید برای پیگیری به چشم پزشک مراجعه کرد تا وضعیت بهبود چشم و عوارض احتمالی بررسی شوند. طبق توصیه پزشک بیمار باید در طی 6 ماه اول بعد از جراحی برای پیگیری به‌طور منظم به چشم پزشک مراجعه نماید. ممکن است چند هفته طول بکشد تا بیمار بخواهد دوباره چشم را آرایش کرده یا به فعالیت ورزشی، شنا و سونا بازگردد.

نتایج


لیزیک

بعد از لیزیک اغلب بدون نیاز به عینک و لنزهای تماسی وضعیت دید بیمار بهبود می‌یابد. به‌طور کل، بعد از جراحی انکساری بیمار می‌تواند به میزان دید 25/20 یا بهتر دست یابد. از هر 10 نفر که جراحی انکساری لیزیک را انجام دادند بیش از 8 نفر برای انجام بیشتر کارهای خود دیگر نیازی به استفاده از عینک یا لنرهای تماسی ندارند. نتایج جراحی لیزیک به خطای انکساری خاص یا عوامل دیگر بستگی دارد. میزان موفقیت جراحی انکساری در افرادی که درجه نزدیک‌بینی آن‌ها کم است به‌مراتب بیشتر است.اما نتایج قابل پیش‌بینی در افرادی که علاوه‌بر آستیگماتیسم، میزان نزدیک بینی و دوربینی آن‌ها بالا است کمتر می‌باشد. در برخی موارد،  ممکن است نتایج جراحی خوب نباشد. در چنین شرایطی ممکن است جهت اصلاح به جراحی دیگر نیاز باشد. به ندرت، میزان دید چشم برخی از افراد به وضعیت قبل از عمل لیزیک باز می‌گردد. این امر ممکن است به‌دلیل شرایط خاص نظیر بهبود غیرطبیعی زخم، عدم تعادل هورمونی یا حاملگی رخ دهد. برخی مواقع تغییر در بینایی چشم بیمار ممکن است ناشی از مشکلات دیگر چشمی  ازجمله آب مروارید باشد. درصورت مشاهده هرگونه تغییر در بینایی چشم باید حتما با چشم پزشک درمیان گذاشت.

خطرات و عوارض لیزیک


لیزیک

عوارضی که ممکن است موجب از دست دادن بینایی شوند بسیار نادر هستند اما برخی از عوارض جانبی خاص جراحی لیزیک چشم‌ها به‌ویژه خشکی چشم و اختلالات موقت بصری واردی هستند که نسبتا رایج می‌باشند. این قبیل عوارض معمولا ظرف چند هفته تا چند ماه برطرف شده و در برخی افراد ممکن است طولانی‌مدت باشد. خطرات لیزیک عبارتند از:

 • خشکی چشم: جراحی لیزیک موجب می‌شود تولید اشک به‌طور موقت کاهش یابد. در طول 6 ماه اول بعد از جراحی یا بیشتر ، ممکن است چشم‌ها در طول بهبود خشک باشند. خشکی چشم طبیعتا کیفیت بینایی را کاهش خواهد داد.
 • تشعشع، هاله یا دوبینی: بعد از جراحی ممکن است دید در تاریکی و شب مشکل باشد. ممکن است یک هاله یا تشعشع اطراف چراغ روشن مشاهده شده یا بیمار دچار دوبینی شود. این حالت نیز معمولا چند روز تا چند هفته طول می‌کشد.
 • اصلاح کمتر: اگر لیزر بافت بسیار کمی را از چشم بردارد میزان بهبود بینایی بعد از لیزیک و موفقیت عمل کمتر خواهد بود.
 • اصلاح بیشتر: در چنین حالتی میزان بسیار زیادی از بافت چشم از طریق لیزر خارج خواهد شد. ترمیم اصلاح بیشتر به مراتب دشوارتر از اصلاح کمتر است.
 • آستیگماتیسم: این شرایط ممکن است به‌دلیل حذف ناهموار بافت چشمی رخ دهد. اصلاح آستیمگماتیسم ممکن است از طریق جراحی اضافی، عینک و یا لنزهای تماسی صورت گیرد.
 • مشکلات فلپ: کنار زدن یا برداشتن لایه قرنیه از جلوی چشم در طول جراحی ممکن است منجربه عوارضی نظیر عفونت و آبریزش زیاد چشم شود.
 • از دست دادن یا تغییر در بینایی: به‌ندرت پیش می‌اید که بیمار به‌دلیل عوارض ناشی از جراحی بینایی خود را از دست بدهد. وضوح و تیزی دید برخی افراد ممکن است بعد از عمل لیزیک همانند سابق نباشد.

شرایطی که موجب افزایش خطرات می‌شوند


لیزیک

شرایط خاص سلامتی ممکن است خطرات و عوارض جراحی لیزیک را افزایش داده  یا  موجب شوند نتایج کمتر قابل پیش‌بینی باشند. پزشک ممکن است جراحی لیزیک را به افرادی که شرایط یا بیماری‌های خاصی نظیر:

 • اختلالات خود ایمنی ازجمله آرتریت روماتوئید
 • ضعف سیستم ایمنی بدن به‌دلیل مصرف داروهای سرکوب‌کننده ایمنی یا اچ آی وی
 • خشکی مداوم چشم
 • ناپایداری بینایی به‌دلیل مصرف داروها، تغییرات هورمونی، بارداری، شیردهی یا افزایش سن
 • التهاب قرنیه، تورم رنگینه چشم، عفونت تبخالی چشمی، آسیب چشم یا اختلالات پلکی

دارند توصیه نکند.