سوالات متداول جراحی لیزیک چشم: کاندیدا، ایمنی، فرایند و اثربخشی

لیزیک چشم

اگر شما به اصلاح بینایی نیاز دارید و مایل به استفاده از لنزهای چشمی نیستید می‌توانید از عمل جراحی لیزیک چشم بهره بگیرید. احتمال زیاد سوالات متعددی در خصوص این روش درمانی، ایمنی، کارآمدی و هزینه ناشی از آن به ذهن شما خطور کرده است. هنگامی‌که به این نتیجه می‌رسید که آیا شما می‌‌توانید متقاضی مناسبی برای عمل لیزیک باشید یا خیر آشنایی با اصول و قوانین اولیه اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. لیزیک یک عمل جراحی موثر برای شکل دهی مجدد قرنیه است که باعث می‌شود بیمار پس از عمل دیگر نیازی به لنز چشمی یا عینک نداشته باشد البته بیمار در برخی شرایط به عینک مطالعه نیاز خواهد داشت. اکثر بیماران ادعا می‌‌کنند که سطح بینایی آنها پس از عمل بهبود یافته است. عمل جراحی لیزیک با ایجاد یک فلپ در لایه محافظ قرنیه آغاز می‌شود. پزشک به کمک لیزر یا چاقوی جراحی به ایجاد فلپ می‌‌پردازد سپس یا به کمک الکل  یا چاقوی مخصوص آن را جدا می‌کند. جراح به کمک لیزر اگزایمر بافت زیر قرنیه را برمی‌دارد. برداشتن بافت اضافی به شکل دهی مجدد قرنیه کمک می‌‌کند و باعث بهبود بینایی می‌شود. هنگامی‌که عمل به اتمام می‌‌رسد جراح فلپ را در جای خود قرار می‌دهد تا بهبود یابد.

هدف از انجام عمل جراحی لیزیک رفع نیاز به عینک و لنز چشمی است. لیزر اگزایمر به آرامی و با دقت زیادی که توسط کامپیوتر کنترل می‌شود اصلاح مشکل نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم می‌‌پردازد. افرادی که ۱۸ سال به بالا سن دارند، چشم‌های آن‌ها سالم است و طی ۱۲ ماه گذشته نمره چشم آن‌ها ثابت بوده است می‌‌توانند متقاضی مناسبی برای جراحی چشم باشند. امروزه عوارض حاصل از جراحی اصلاح چشم بسیار نادر است اگرچه جراح و متخصص لیزیک می‌‌تواند به ایجاد نتایج بهینه حاصل از جراحی کمک کند هیچ جراحی نمی‌تواند تضمین کند که بینایی شما به طور کامل بهبود می‌یابد. اگر قصد دارید به انجام عمل جراحی لیزیک بپردازید باید سوالات خود را در خصوص این نوع جراحی از پزشک متخصص بپرسید. افرادی که شرایط پزشکی خاصی دارند و زنانی که باردار هستند نمی‌توانند متقاضی مناسبی برای این نوع درمان باشند. تعداد زیادی از بیماران از احساس نکردن درد در جراحی لیزیک تعجب می‌کنند. جراح قبل از شروع جراحی به بیمار داروی آرامبخش می‌دهد قبل از شروع عمل لیزیک چشم و در حین جراحی اصلاحی توسط لیزر از قطره بیحس کننده چشم استفاده می‌‌کنند و ممکن است بیمار فشار خفیفی را احساس نماید. ممکن است پس از عمل جراحی که چشم بیمار ملتهب باشد که طی مدت چند ساعت بهبود می‌یابد و معمولا اکثر بیماران پس از یک خواب کوتاه بهبود می‌یابند. پزشک برای بهبود چشم پس از جراحی به بیمار قطره مخصوص می‌دهد که از آن استفاده کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در مطب دکتر اشراقی، فوق تخصص پلک، مجرای اشکی و حدقه، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

مطب اصفهان :
031-36274240
مطب تهران :
021-88713593
همراه :
0913837324

 جراحی لیزیک برای اصلاح بینایی چیست؟


جراحی لیزیک برای اصلاح بینایی

عمل لیزیک یک نوع عمل جراحی است که در آن از پرتوهای لیزر سرد برای شکل دهی قرنیه (سطح چشم) و بهبود بینایی استفاده می‌شود. پرتوهای لیزر به آرامی به صاف کردن قرنیه می‌‌پردازند تا مشکل نزدیک بینی را برطرف کنند، به قرنی قوس می‌دهند تا مشکل دوربینی برطرف شود و نامنظمی سطح قرنیه را صاف می‌کنند تا مشکل آستیگماتیسم برطرف گردد. هدف از انجام جراحی لیزر چشم تغییر شکل قرنیه است تا بیمار بتواند دید بهتر و واضحی داشته باشد. عمل جراحی لیزیک و پی آر کی دو نوع عمل اصلاح بینایی توسط لیزر محسوب می‌‌شوند.

 آیا جراحی لیزیک یک روش ایمن است؟


 سازمان غذا و دارو جراحی لیزیک را به عنوان یک روش ایمن و موثر معرفی کرده است. در اصلاح بینایی توسط لیزیک از پرتوهای لیزر و سرد که توسط کامپیوتر کنترل می‌شود استفاده می‌گردد. جراح می‌تواند هر لحظه که اراده کند دستگاه را روشن یا خاموش نماید و از نکات ایمنی برای کاهش ریسک خطا استفاده کند اما در این روش نیز همانند سایر عمل‌های جراحی ریسک بروز عوارض متعدد وجود دارد اما هنوز کسی به درستی با تعداد عوارض و خطرات ناشی از جراحی لیزیک آشنا نیست. تحقیقات نشان داده است که حدود ۳ تا ۵ درصد از بیماران دچار برخی از مشکلات خفیف از قبیل خشکی چشم و تاری دید می‌شوند این در حالی است که ریسک از دست دادن بینایی کمتر از یک درصد است. تاکنون هیچ موردی مبنی بر نابینایی ناشی از جراحی لیزیک گزارش نشده است و به طور کلی نتایج حاصل از درمان بسیار زیاد بخش بوده است.

 آیا جراحی اصلاح بینایی توسط لیزیک می‌‌تواند به بیمار آسیب برساند؟


 بیمار در حین جراحی هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد زیرا پزشک قبل از شروع جراحی از قطره بی‌حسی استفاده می‌کند، پس از عمل نیز به بیمار داروی مسکن داده می‌‌شود تا در صورت نیاز از آن استفاده کند. تعداد زیادی از بیماران ادعا می‌‌کنند که یک روز پس از جراحی درد خفیفی را در چشم خود احساس می‌کنند.

 انجام عمل لیزیک چقدر طول می‌کشد؟


 معمولاً انجام عمل لیزیک کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد و به طور کلی انجام این عمل در هر یک از چشم‌ها تقریباً حدود ۱۵ دقیقه به طول می‌انجامد.

چه افرادی می‌‌توانند متقاضی مناسبی برای جراحی لیزیک باشند؟


مناسبی برای جراحی لیزیک

متخصص چشم پزشکی می‌تواند به شما برای تایید مناسب بودن به عنوان متقاضی درمان کمک کند، اما نکات زیر می‌توانند مفید باشند:

  • چشم‌های شما باید سالم باشند و دچار عفونت، خشکی شدید، آب سیاه، آب مروارید، و اختلالاتی از این قبیل نباشند زیرا بر فرآیند بهبود پس از عمل تاثیر می‌گذارند.
  • باید ۲۱ سال به بالا سن داشته باشید اما در برخی موارد استثنا نیز وجود دارد.
  • باید حداقل به مدت یک سال قبل از عمل وضعیت بینایی شما پایدار شده باشد.
  • اگر شما باردار هستید یا در حال شیردهی می‌باشید باید تا اتمام این دوران صبر کنید زیرا سطح هورمون‌های شما بر ظاهر چشم تاثیر می‌گذارد. باید تا زمانی که سطح هورمون‌های شما به حالت عادی برمی‌گردد صبر کنید.
  • در صورتی که شما دچار بیماری خود ایمنی یا بیماری تحلیل برنده بدن هستید نمی‌تواند متقاضی مناسبی برای عمل جراحی باشید زیرا این اختلالات بر دوران بهبود تاثیر می‌گذارند.

 قبل از عمل جراحی لیزیک چشم چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


 متخصص چشم پزشکی ارزیابی جامع و کاملی را از چشم شما انجام می‌‌دهد تا از سالم بودن چشم و مناسب بودن شما برای جراحی لیزیک اطمینان حاصل کند. پزشک شما را به لحاظ آب، سیاه آب مروارید و سایر اختلالاتی که بر نتیجه عمل تاثیر می‌‌گذارند ارزیابی می‌‌نماید. سپس از دستگاهی که توپوگراف قرنیه نام دارد برای تهیه تصاویر و نقشه الکتریکی چشم شما استفاده می‌کند. جراح از این نقشه برای طراحی درمان و کسب نتایج دقیق استفاده می‌نماید.

 در روز جراحی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


 عمل لیزیک یک عمل سرپایی است و این امر بدین معنا است که شما حدود یک ساعت در مطب پزشک تحت نظر قرار می‌گیرید سپس مرخص می‌شوید اما باید به خاطر داشته باشید که یک فرد همراه شما باشد که شما را تا منزل هدایت کند زیرا پس از عمل کمی دید شما تار است. برای انجام عمل جراحی پزشک از شما می‌خواهد روی صندلی دراز بکشید سپس قطره بی حسی را در چشم شما می‌ریزد و سر شما زیر دستگاه لیزیک قرار داده می‌شود و به کمک نگهدارنده، پلک شما باز می‌شود تا پزشک بتواند به راحتی کار خود را انجام دهد. در عمل لیزیک، جراح یک فلپ نازک را در قسمت فوقانی قرنیه ایجاد می‌کند و آن را به سمت عقب هدایت می‌کند سپس به کمک لیزیک بخشی از بافت قرنیه را خارج می‌نماید و مجدداً فلپ را در جای خود قرار می‌دهد.

 پس از عمل جراحی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


 پس از عمل، جراح درون چشم شما قطره یا پماد می‌ریزد از شما می‌خواهد کمی استراحت کنید سپس به منزل بروید. زمان زیاد فرد پس از عمل سطح بینایی شما به طرز قابل توجهی مواجه خواهد شد و به تدریج بهبود خواهد یافت.

 چند روز پس از عمل می‌توان رانندگی کرد؟ 


 به من آنکه سطح بینایی شما بهبود یافت و دید شما واضح شد، به غیر از روزی که عمل کرده‌اید، می‌‌توانید به زودی از پشت فرمان بنشینید.

 چند روز پس از عمل می‌توان به محل کار برگشت؟


 عکس افرادی که عمل لیزیک انجام داده‌اند یک روز پس از عمل می‌تواند فعالیت‌های خود را مجدداً شروع کنند.

 چند روز پس از عمل می‌‌توان از لوازم آرایش استفاده کرد؟


 شما می‌توانید یک هفته پس از عمل از لوازم آرایش استفاده کنید. بهتر است لوازم قدیمی خود را دور بریزید و از لوازم جدید استفاده کنید تا ریسک بروز عفونت کاهش یابد.

 آیا عمل لیزیک با عوارض جانبی همراه است؟


عوارض جانبی

برخی از بیماران پس از عمل دچار خشکی چشم می‌شوند که پزشک برای رفع این مشکل به آنها قطره چشمی ‌می‌دهد و این اختلال به تدریج برطرف می‌شود. برخی دیگر از بیماران نیز هنگام شب دور لامپ، هاله یا غبار می‌‌بینند که معمولاً این عارضه به تدریج محو می‌‌شود و از بین می‌‌رود. تعداد کمی از بیماران، که کمتر از یک درصد هستند سطح بینایی آن‌ها به جای بهتر شدن بدتر می‌شود.

 پس از عمل لیزیک باید چند بار به مطب پزشک مراجعه کرد؟


 این مسئله به پزشک جراح بستگی دارد ولی به احتمال زیاد پزشک از شما می‌خواهد یک روز پس از عمل، یک هفته پس از عمل، یک ماه پس از عمل و سپس سه ماه بعد برای معاینه چشم به او مراجعه کنید. پزشک در خصوص ضروری بودن جلسات مراجعه با شما صحبت خواهد کرد.

 اگر با گذر زمان سطح بینایی بهبود نیافت چه باید کرد؟


 تعداد کمی از بیماران پس از عمل سطح بینایی آن‌ها بهبود می‌یابد اما به تدریج دچار کاهش دید خواهند شد. در این حالت باید به متخصص چشم مراجعه کنند تا پزشک علت بروز این مشکل را تشخیص دهد و ضروری بودن عمل دوم را ارزیابی نماید.

 آیا پس از عمل لیزیک استفاده از عینک ضروری است؟


استفاده از عینک

 اگرچه اکثر بیماران پس از عمل جراحی لیزیک می‌توانند دید واضحی داشته باشند برخی دیگر که پس از عمل دچار خطای انعکاسی خفیف هستند ممکن است برای انجام دادن برخی از فعالیت‌های خاص از قبیل رانندگی در شب به لنز چشمی یا عینک نیاز داشته باشند. اگر شما ۴۰ سال به بالا سن دارید و با علائم پیرچشمی ‌مواجه شده‌اید استفاده از لنز چشم می‌تواند به شما برای دیدن اشیا در فاصله دور کمک کند و از چشم شما در برابر گرد و خاک و آلودگی و خشکی چشم ناشی از طوفان یا روشن بودن کولر محافظت نماید. استفاده از لنز فتوکرومیک با مزایای زیادی همراه است زیرا ۱۰۰ درصد از چشم شما در برابر اشعه فرابنفش خورشید محافظت می‌کند و در برابر نور خورشید به صورت خودکار تیره می‌شود. نوع عینکی که پس از عمل لیزیک انتخاب می‌کنید (از قبیل عینک مطالعه) می‌‌تواند به شما برای دید بهتر کمک کند. اگر شما پس از عمل دچار حساسیت شدید استفاده از این لنزها می‌‌تواند به شما کمک شایانی نماید. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با متخصص چشم پزشک صحبت کنید.

 آیا در صورتی که قرنیه نازک باشد امکان انجام عمل لیزیک وجود دارد؟


 عمل لیزیک با تغییر سطح فوقانی چشم به کمک لیزر به اصلاح بینایی شما می‌پردازد. در حین عمل جراحی قسمتی از بافت قرنیه برداشته می‌شود. در سراسر جهان میلیون‌ها عمل جراحی لیزیک انجام شده است و مطالعات زیادی برای ارزیابی ایمن بودن و برداشتن بافت قرنیه در حین عمل جراحی انجام شده است. در معاینات قبل از عمل و جلسات مشاوره پزشکی اطلاعات دقیقی را از وضعیت قرنیه شما به دست می‌آورد تا بتواند از مناسب بودن قرنیه برای انجام عمل جراحی اطمینان حاصل کند. در صورتی که سطح قرنیه شما به صورت غیر طبیعی نازک یا نامنظم باشد یا اینکه شما از یک عینک بسیار ضخیم استفاده کنید و پزشک برای اصلاح بینایی شما مجبور باشد بخش قابل توجهی از ضخامت قرنیه را کاهش دهد، به شما اطلاع می‌‌دهد متقاضی مناسبی برای عمل لیزیک نیستید.

 آیا می‌توان پس از عمل آب مروارید از عمل لیزیک بهره گرفت؟


عمل آب مروارید پس از عمل لیزیک

 پاسخ این سوال مثبت است و شما می‌توانید پس از عمل جراحی آب مروارید از عمل لیزیک بهره بگیرید اما ممکن است انجام این عمل ضروری نباشد. در حال حاضر در جراحی آب مروارید، پزشک به اصلاح اختلالاتی نظیر دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم پردازد تا خطای انعکاسی شما را اصلاح کند و نیاز به استفاده از عینک پس از عمل جراحی را برطرف کند یا کاهش دهد. گاهی اوقات از عمل جراحی پیشرفته آب مروارید تحت عنوان عمل جراحی انعکاسی آب مروارید یاد می‌شود. پزشک برای اصلاح بینایی شما از لنز استفاده می‌‌کند تا خطای انعکاسی ناشی از پیرچشمی را درمان کند و نیاز به استفاده از عینک مطالعه را کاهش دهد. به طور کلی جراح برای کسب نتایج مطلوب به شما پیشنهاد می‌کند که به انجام عمل جراحی آب مروارید با لیزر بپردازید.

 آیا زنان باردار می‌توانند تحت عمل جراحی لیزیک قرار بگیرند؟


 زنان باردار

 تغییرات هورمونی که در دوران بارداری و در پی آن رخ می‌دهد می‌تواند بر چشم‌ها و نتایج بعد از عمل لیزیک تاثیر می‌گذارد و این تغییرات می‌تواند فرآیند بهبود پس از جراحی را تحت تاثیر قرار دهد. پزشک پس از جراحی به بیمار دارو می‌دهد که مصرف آنها می‌تواند در دوران بارداری جنین را در معرض خطر قرار دهد. دنبال مثال در روز جراحی به بیمار داروی آرامبخش داده می‌‌شود تا استرس او برطرف شود که این دارو می‌تواند بر جنین تاثیر منفی داشته باشد، تا چند روز پس از جراحی بیمار باید روزی چند بار از آنتی بیوتیک و قطره استروئیدی استفاده کند تا ریسک عفونت و التهاب از بین برود که این داروها می‌‌توانند از طریق خون مادر به جنین برسند و سلامت او را به خطر بیاندازند. به همین دلیل اکثر جراحان از بیماران می‌خواهند که در دوران جراحی از انجام عمل لیزیک خودداری کنند و انجام این عمل را به بعد از دوران شیردهی موکول کند تا سطح هورمون‌های آنها ثابت شود.

 چند روز قبل از عمل باید استفاده از لنز چشمی را قطع کرد؟


 استفاده از تمیزترین لنز چشمی باعث می‌شود که سطح اکسیژن رسانی به چشم و قرنیه کاهش یابد و این کار باعث تورم قرنیه می‌شود و بر میزان ارزیابی صحیح چشم قبل از عمل جراحی تاثیر می‌گذارد. استفاده از لنز چشم می‌تواند بر مجرای اشک تاثیر می‌‌گذارد و باعث خشکی چشم شود و در نتیجه می‌‌تواند دوران بهبود پس از جراحی لیزیک را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل پزشک از شما می‌خواهد که تا چند روز قبل از عمل لیزیک از لنز چشمی از خود استفاده نکنید.

 هزینه عمل جراحی لیزیک چقدر است؟


 هیچ پاسخ دقیقی در خصوص هزینه عمل جراحی لیزیک وجود ندارد زیرا هر یک از جراحان دستمزد متفاوتی را درخواست می‌کنند. شما می‌توانید با پزشک خود در این خصوص صحبت کنید و از مواردی که در تعیین هزینه عمل تاثیر می‌‌گذارند اطلاع یابید.

 کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.