درمان تنبلی چشم با لیزیک در کودکان بهتر جواب میدهد یا بزرگسالان

تنبلی چشم

برخی از افرادی که قصد انجام عمل لیزیک چشم را دارند با این سوال مواجه می‌شوند که آیا عمل جراحی لیزیک می‌تواند سایر مشکلات چشمی از قبیل تنبلی چشم را درمان کند یا خیر؟ آیا در عمل لیزیک، تنبلی چشم نیز درمان می‌شود؟ آشنایی با تنبلی چشم و شناسایی علل بروز آن اهمیت بسیار زیادی دارد بنابراین بهتر است در ابتدا با این مفهوم آشنا شویم. آمبلیوپی یک اصطلاح پزشکی به معنای تنبلی چشم است و زمانی از این کلمه استفاده می‌شود که بینایی یک چشم به علت عدم عملکرد صحیح آن با مغز مختل شود. تنبلی چشم در کودکان شیوع بیشتری دارد و در صورتی که درمان نشود در دوران بزرگسالی نیز فرد را درگیر خواهد کرد. گاهی اوقات بیماران شاهد مشکلات بینایی در یک چشم خود هستند که عمدتا به علت تنبلی چشم به وجود آمده است. هنگامی‌که یک فرد دچار تنبلی چشم می‌شود ظاهر چشم او کاملا طبیعی به نظر می‌رسد اما عملکرد مناسبی با مغز ندارد. در برخی موارد ممکن است یک چشم به طور کامل توانایی تمرکز نداشته باشد، نزدیک بینی و دوربین باشد یا آنکه دچار آستیگماتیسم شده باشد که مغز به تدریج شروع به نادیده گرفتن این چشم می‌کند. این امر می‌‌تواند باعث بروز آمبلوپی یا تنبلی چشم شود. پاسخ سوال فوق همانند سایر سوالاتی که در خصوص عمل لیزیک مطرح می‌شود فقط توسط جراح لیزیک یا متخصص چشم پزشک پاسخ داده می‌شود زیرا بینایی بیماران شبیه یکدیگر لیست سیاه بینایی و رفع مشکل آن به ظاهر منحصر به فرد چشم بیمار و درجه خطای انعکاسی بستگی دارد. در برخی شرایط می‌‌توان از عمل لیزیک برای اصلاح مشکلات بینایی استفاده کرد و این عمل می‌تواند به کاهش نمره تنبلی چشم بیمار کمک کند.

در شرایطی که هر یک از چشم‌ها به لحاظ سطوح دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم با یکدیگر تفاوت دارند چرا مشکل نزدیک بینی در یک چشم باعث از دست دادن بینایی می‌‌شود؟ برای درک این سوال تصور کنید که شما یک هدفون دارید که به کمک آن به موسیقی گوش می‌دهید در صورتی که یکی از آن‌ها آسیب ببیند شما نمی‌توانید از هدفون سمت مخالف به صورت برابر استفاده نمایید در نتیجه توانایی شنیداری شما کاهش می‌یابد. این امر در خصوص خطای انعکاسی شدید یک چشم و عملکرد مغز نیز صحت دارد و مغز به سادگی چشم ضعیف‌تر را نادیده می‌گیرد و از چشم قوی‌تر استفاده می‌کند. درصورتی که متخصص لیزیک بتواند به اصلاح چشم ضعیف‌تر بپردازد مغز می‌‌تواند مجدداً شروع به دریافت سیگنال از آن چشم نماید و به بهبود بینایی آن کمک کند. اکنون چند پیش فرض مطرح می‌شود: تنبلی چشم شما به علت وجود مشکلات چشم ایجاد شده و اصلاح آن مشکل می‌تواند به بهبود بینایی شما کمک کند و در صورتی که چشم شما شرایط لازم برای انجام عمل را داشته باشد عمل لیزیک می‌‌تواند به اصلاح آن کمک نماید. مهمترین قسمت به زمانی مربوط است که عملکرد چشم بهتر می‌شود و مغز را وادار به بهبود سطح بینایی می‌نماید این امر بدین معنا است که حتی ممکن است سطح بینایی شما بیشتر از حد انتظار پزشک بهبود یابد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در مطب دکتر اشراقی، فوق تخصص پلک، مجرای اشکی و حدقه، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

مطب اصفهان :
031-36274240
مطب تهران :
021-88713593
همراه :
0913837324

چه عواملی بر داشتن دید مناسب تاثیر می‌گذارند؟


عوامل

 کیفیت بینایی به عواملی از قبیل نحوه عملکرد صحیح چشم و نحوه پردازش اطلاعات ارسالی از چشم توسط مغز ارتباط دارد. وجود این دو عامل به معنای داشتن بینایی کامل است و نمی‌‌توان بر اهمیت یکی از آن‌ها بیشتر از دیگری تاکید کرد زیرا هر دوی آن‌ها مکمل یکدیگر هستند و در کنار هم باعث بهبود بینایی می‌شوند. طرز عملکرد چشم او سالم است اما فاقد قشر بینایی مغز است همانند فردی که دارای قشر بینایی مغز است اما چشم او هیچگونه عملکردی ندارد نابینا می‌باشد. این مسئله یک نکته بسیار مهم است زیرا داشتن بینایی به معنای پوشش دادن همه موارد ضروری است. همانگونه که می‌دانید چشم‌ها در جلوی سر قرار دارند و افراد زیادی که دید آن‌ها کاهش یافته است از عینک برای بهبود آن استفاده می‌کنند. بی شک همه ما می‌دانیم که سالم بودن چشم به معنای داشتن بینایی مناسب است این مسئله کاملا منطقی و قابل قبول است زیر مناسب نبودن سطح بینایی به معنای سالم نبودن چشم است. تنبلی چشم که تحت عنوان آمبلوپی شناخته می‌‌شود از این قانون مستثنی است و می‌تواند از دوران کودکی تا بزرگسالی ادامه داشته باشد. به طور کلی در طول زندگی احتمال بروز مشکلات بینایی به علت مشکل مغزی بسیار نادر است. معمولاً ضربه زدن به چشم بسیار راحت تر از ضربه زدن به مغز است. هنگامی‌که همه این موارد را در نظر می‌‌گیریم این سوال مطرح می‌‌شود که آیا عمل لیزیک می‌‌تواند به درمان تنبلی چشم کمک کند یا خیر؟ طرح این سوال کاملا منطقی است زیرا ما با سوالی مواجه شده‌ایم که تعداد زیادی از افراد به علت اختلال بینایی ناشی از عملکرد مغز با آن دست و پنجه نرم می‌‌کنند. عمل لیزیک نمی‌تواند به درمان تنبلی چشم کمک کند زیرا مغز این اختلال را به عنوان خطای رشد در قشر بینایی تلقی می‌‌کند اما در برخی شرایط خاص انجام عمل لیزیک می‌‌تواند به درمان تنبلی چشم کمک کند که در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

 تنبلی چشم چیست؟


 آمبلوپی یا تنبلی چشم به کاهش بینایی یک چشم گفته می‌شود زیرا چشم و مغز نمی‌‌توانند به طور صحیح با یکدیگر کار کنند. معمولاً ظاهر چشمی که دچار تنبلی است طبیعی می‌باشد اما اغلب از آن استفاده نمی‌شود و بخش بینایی مغز به صورت ترجیحی از چشم دیگر استفاده می‌کند. به طور کلی دو علت اصلی برای آمبلوپی وجود دارد: عدم مطابقت چشم‌ها و تفاوت خطای انعکاسی در هر یک از چشم‌ها. در هر دو حالت مغز از چشم سالم استفاده می‌کند و باعث می‌شود که دید چشم دیگر کاهش یابد.

 دلیل تنبلی چشم چیست؟


دلیل تنبلی چشم

همانگونه که در قسمت بالا اشاره کردیم تنبلی چشم به علت مشکل بینایی در مغز به وجود می‌آید و ارتباطی با مشکل چشمی ندارد اما دلیل آن که چرا برخی از کودکان دچار تنبلی چشم می‌شوند و برخی دیگر به این اختلال مبتلا نمی‌شوند به خوبی تعیین نشده است. سه دلیل برای تنبلی چشم وجود دارد که در بخش زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

  • یکی از چشم‌ها مسیر متفاوتی را نگاه می‌کند. مغز از دوبینی گریزان است بنابراین از چشم دیگر استفاده می‌کند.
  • یک چشم دارای مانع بینایی است و مغز نمی‌تواند اطلاعات بینایی را از آن چشم که دید کاملی ندارد به دست بیاورد.
  • دید یکی از چشم‌ها بسیار تار است و تصاویر دارای وضوح کافی نیستند که دید چشم بهبود یابد. در این شرایط که بینایی یک چشم بهتر است گاهی اوقات عمل لیزیک می‌‌تواند به بیمار کمک کند. پزشک قبل از آنکه انجام این عمل جراحی را به بیمار پیشنهاد کند به طور مستقیم شرایط او را ارزیابی می‌‌کند.

 درمان تنبلی چشم: عینک، لیزر یا جراحی؟


درمان تنبلی چشم

معمولا عمل لیزیک نمی‌تواند به درمان تنبلی چشم کمک کند اما ممکن است یک مورد استثنا وجود داشته باشد، در صورتی که یک چشم نسبت به چشم دیگر دچار دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم شدیدتری باشد مغز به راحتی چشمی که خطای انعکاسی بیشتری را دارد نادیده می‌‌گیرد و این امر باعث بروز تنبلی چشم می‌شود. از آنجایی که قدرت لنز عینک بر اندازه تصاویری که به پشت چشم ارسال می‌‌شوند تاثیر می‌‌گذارد استفاده از عینک در این شرایط پیشنهاد مناسبی نیست بزرگنمایی غیر برابر تصاویر به علت قدرت غیر مشابه لنز عینک باعث بروز حالت تهوع می‌شود. از آنجایی که لنزهای چشمی به طور مستقیم روی سطح چشم قرار می‌گیرند نابرابر بودن قدرت لنز در چشم باعث بروز مشکل بزرگنمایی مرتبط با قدرت نابرابر لنز عینک نمی‌شود. بنابراین معمولا استفاده از لنز چشمی ‌می‌‌تواند به یک جایگزین مناسب برای افرادی که دچار خطای انعکاسی غیر مشابه هستند، و این وضعیت می‌‌تواند باعث بروز تنبلی چشم شود، تبدیل گردد. در صورتی که فردی که دچار این حالت است نتواند از لنز چشمی استفاده کند انجام عمل جراحی می‌تواند بهترین روش برای اصلاح خطای انعکاسی و پیشگیری از تنبلی چشم باشد. اگر پزشک به شما گفته است که استفاده نکردن از عینک یا لنز چشمی به صورت تمام وقت باعث می‌شود که شما در معرض خطر تنبلی چشم قرار بگیرید با پزشک در خصوص مناسب بودن عمل لیزیک برای شما صحبت کنید.

 آیا عمل جراحی لیزیک می‌تواند تنبلی چشم را درمان کند؟


عمل جراحی

افرادی که تنبلی چشم دارند معمولاً با این سوال که آیا عمل لیزیک می‌‌تواند به رفع مشکل تنبلی چشم کمک کند یا خیر مواجه می‌شوند. تنبلی چشم یکی از تشخیص هایی است که آن‌چنان در زبان گفتاری ما ریشه دوانده که ویژگی‌های خاص این بیماری اغلب فراموش می‌شوند. معمولاً تنبلی چشم به عنوان شرایطی در نظر گرفته می‌‌شود که یکی از چشم‌ها به مسیر دیگر نگاه می‌کند یا آنکه نمی‌تواند به خوبی جایی را ببیند. اکنون این سوال پیش می‌‌آید که چرا چشم به یک مسیر نادرست نگاه می‌کند و علت بروز این اختلال چیست و چرا چشم نمی‌تواند به خوبی ببیند. پاسخ این دو سوال به آنچه که در چشم رخ می‌دهد یافت نمی‌‌شود بلکه این مسئله به عملکرد مغز ارتباط دارد.

 نقش مغز در جواب دهی عمل لیزیک در درمان تنبلی چشم چیست؟


جواب دهی

هنگامی‌که یک بیمار علیرغم وجود تنبلی چشم داوطلب عمل لیزیک می‌شود در حقیقت می‌‌توان گفت که یک اتفاق معجزه‌آور رخ داده است. علیرغم ادعاهایی که طی ۵۰ سال گذشته در خصوص قشر بینایی بیان شده است اکنون همه ما به خوبی می‌‌دانیم که حتی می‌‌توانیم در دوران بزرگسالی نیز به بهبود سطح بینایی و عملکرد مغز خود بپردازیم. هنگامی‌که یک نسخه برای رفع مشکل چشم تجویز می‌شود تلنگری به مغز وارد می‌گردد و مغز بیدار می‌شود. هنگامی‌که بینایی چشم بهبود یافت فرآیند بهبود بینایی در سطح مغز نیز آغاز می‌شود. این امر بدین معنا است که استفاده از عینک باعث بهبود بینایی بیمار می‌شود و انجام عمل لیزیک می‌‌تواند به طرز قابل توجهی به بهبود بینایی کمک کند. بنابراین پاسخ به این سوال که آیا عمل لیزیک می‌‌تواند به درمان تنبلی چشم کمک کند یا خیر این است که گاهی اوقات می‌‌توان از این عمل جراحی برای درمان تنبلی چشم بهره گرفت. بالا بودن سطح تنبلی چشم و دلیل بروز آن باعث می‌شود که شانس آنکه فرد متقاضی مناسبی برای درمان باشد کاهش یابد.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.