درمان افتادگی پلک در راستای ارتقای زیبایی و بهبود دید چشم

افتادگی پلک بالا

پتوز به معنای افتادگی پلک بالا است که بخشی از مردمک را می‌پوشاند. پتوز باعث احساس خستگی، ایجاد ظاهر خواب آلود، و کاهش میزان بینایی می‌‌شود. درمان این مشکل می‌‌تواند باعث ایجاد ظاهری زیبا، جوان شدن صورت، و بهبود بینایی شود. در پلک بالایی افرادی که دچار افتادگی پلک هستند پوست و چربی زیادی وجود دارد که می‌توان در زمان درمان اختلال افتادگی پلک به رفع این مشکل نیز پرداخت. درمان پتوز معمولاً توسط متخصص چشم پزشکی در زمینه جراحی پلک تخصص دارد انجام می‌شود. اصلاح افتادگی پلک به تجربه و مهارت بسیار بالایی نیاز دارد. مراقبت از پلک بخشی از فرآیند برنامه ریزی و انجام عمل جراحی است. پس از عمل جراحی پزشک نکاتی را به بیمار آموزش می‌دهد تا پس از جراحی از حرکت صحیح چشم اطمینان حاصل کند.

افتادگی پلک که اصطلاحاً پتوز نام دارد می‌‌تواند در پی ضربه، بالا رفتن سن، و برخی از انواع اختلالات پزشکی رخ دهد. در صورتی که این مشکل فقط در یک پلک رخ دهد به آن پتوز یک طرفه گفته می‌شود و در صورتی که در هر دو پلک رخ دهد پتوز دو طرفه نامیده می‌شود. ممکن است این عارضه به صورت موقت رخ دهد یا آنکه دائمی باشد. گاهی اوقات افتادگی پلک از زمان تولد قابل مشاهده است که در این حالت به آن پتوز مادرزادی گفته می‌‌شود اوقات نیز در طول زندگی ایجاد می‌‌شود که تحت عنوان پتوز اکتسابی شناخته می‌شود. افتادگی پلک بالا بر اساس شدت افتادگی و میزان مسدود کردن مردمک می‌‌تواند باعث مسدود شدن مسیر دید یا کاهش چشمگیر بینایی شود. در اکثر موارد این عارضه یا به صورت طبیعی و یا از طریق عمل جراحی برطرف می‌شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در مطب دکتر اشراقی، فوق تخصص پلک، مجرای اشکی و حدقه، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

مطب اصفهان :
031-36274240
مطب تهران :
021-88713593
همراه :
0913837324

 علل بروز افتادگی پلک چیست؟


 پتوز وابسته به سن

 در اثر موارد افتادگی پلک به علت کشیدگی تدریجی بافت‌های پلک بالا رخ می‌‌دهد. معمولا این نوع پتوز در پی بالا رفتن سن رخ می‌‌دهد. به علاوه استفاده طولانی مدت از لنز می‌‌تواند باعث از بین رفتن بافت پلک بالا شود. افتادگی پلک وابسته به سن با رفع افتادگی عضله بالا برنده اصلاح می‌‌شود، وظیفه عضله بالا برنده این است که پلک را به سمت بالا بکشد. درمان افتادگی پلک از طریق ایجاد یک برش در خطوط طبیعی پلک بالا انجام می‌شود.

 پتوز عضلانی

 در برخی از افراد افتادگی پلک معمولاً به علت ضعیف شدن عضله بالا برنده پلک رخ می‌دهد. وظیفه عضله بالا برنده این است که پلک را به سمت بالا بکشد. پتوز عضلانی می‌‌تواند در اوایل دوران کودکی و بزرگسالی رخ دهد. افتادگی پلک که در اوایل دوران کودکی رخ می‌‌دهد معمولاً به ضعیف بودن عضله بالا برنده ارتباط دارد. در صورتی که افتادگی پلک بر بینایی کودک تأثیر می‌‌گذارد اصلاح زود هنگام این مشکل ضروری خواهد بود. در برخی موارد افتادگی پلک آنقدر شدید است که کودک نمی‌‌تواند به خوبی راه برود زیرا کودک باید برای دیدن اشیاء و مسیر راه رفتن پلک خود را بالا بزنند یا سرش را بالا بگیرد. اگر افتادگی پلک شدید نباشد معمولا پزشک انجام عمل جراحی را کمی به تعویق می‌‌اندازد تا کودک بزرگ شود و به سن ۴ تا ۶ سالگی برسد. افتادگی خفیف پلک در دوران کودکی می‌‌تواند با بزرگ شدن کودک بدتر شود و فرد در دوران بزرگسالی به عمل جراحی نیاز داشته باشد. ممکن است پتوز عضلانی در طول زندگی و ضعیف شدن عضله مربوطه رخ دهد. در برخی موارد افتادگی پلک با مشکلات مربوط به سایر عضلات و اعصاب اطراف چشم ارتباط دارد. در صورتی که افتادگی پلک به علت مشکل در عضله بالا برنده رخ داده باشد پزشک می‌‌تواند با رفع افتادگی عضله رفع این مشکل بپردازد. هنگامی‌که پزشک به رفع افتادگی عضله بالا برنده می‌‌پردازد ممکن است بیمار نتواند در ابتدا به طور طبیعی پلک بزنند و این مسئله می‌تواند باعث خشکی چشم او شود، بنابراین بیمار باید تا چند روز از پماد یا قطره استفاده کند تا خشکی چشم و طرف گردد اما به تدریج باید بتواند چشم خود را به طور کامل ببندد.

 عضله بالا برنده پلک بسیار ضعیف باشد رفع افتادگی آن برای بالا بردن پلک کافی نخواهد بود. در این حالت بالا کشیدن عضلات ناحیه پیشانی ضروری خواهد بود. در حین بالا کشیدن این ناحیه پزشک لایه‌های کوچکی را بین پلک و ابرو قرار می‌‌دهد که سفت کردن آنها باعث می‌شود پلک بالا کشیده شود. هنگامی‌که قصد دارید پلک خود را بالا ببرید به صورت ناخودآگاه ابروهای شما نیز به سمت بالا حرکت می‌کند هنگامی‌که قصد دارید پلک خود را ببندید به صورت ناخودآگاه ابروهای شما به سمت پایین هدایت می‌شوند و پلک‌های خود را روی هم فشار می‌دهید. در کودکان فرآیند بالا کشیدن این ناحیه به کمک بافت رشته ای که از قسمت پای کودک یا پای یک کودک دیگر تهیه شده است انجام می‌گردد. این امر باعث ایجاد نتایج دائمی ‌می‌‌شود اما گاهی اوقات انجام جراحی ترمیمی ‌ضروری خواهد بود. در اکثر بزرگسالان این فرایند توسط یک رشته ارتجاعی که از سیلیکون جامد تهیه شده است انجام می‌‌شود. رشته سیلیکونی در مقایسه با بافت رشته ای مورد استفاده در جراحی پلک کودکان خاصیت ارتجاعی بیشتری دارد و باعث می‌‌شود بیمار بتواند پس از جراحی راحت‌تر پلک خود را ببندد. به علاوه استفاده از سیلیکون ایمن‌تر است زیرا در صورتی که چشم بیمار خشک باشد و نتواند این وضعیت را تحمل کند پلک او به راحتی پایین خواهد آمد.

 سایر علل بروز افتادگی پلک شامل چه مواردی است؟

افتادگی موقت پلک که تحت عنوان پتوز گذرا شناخته می‌شود یکی از عوارض بسیار شایع تزریق بوتاکس است تغییر ۵ درصد از بیمارانی که تجربه تزریق بوتاکس را دارند دچار افتادگی پلک می‌شوند. این عارضه جانبی ممکن است چند ساعت یا چند هفته پس از تزریق بوتاکس رخ دهد و باعث دلسرد شدن و ناامیدی افراد می‌شود که از بوتاکس برای جوان سازی ظاهر خود استفاده کرده‌اند.

 علائم و نشانه‌های افتادگی پلک شامل چه مواردی است؟


 علامت اصلی افتادگی پلک این است که یک یا هر دو پلک به سمت پایین کشیده شده‌اند. در برخی موارد این حالت بر بینایی فرد تاثیر می‌‌گذارد اما اکثر بیماران متوجه شده‌اند که افتادگی چشم به طور واضح قابل مشاهده است یا در برخی موارد چندان به چشم نمی‌‌آید. ممکن است بیمار دچار خشکی چشم یا آبریزش شود و صورت او خسته و افسرده به نظر برسد. مشکل اصلی به نقاط اطراف چشم مربوط است و ممکن است این ناحیه دردناک شود و این مسئله باعث می‌شود ظاهر بیمار خسته به نظر برسد. افرادی که دچار افتادگی شدید پلک هستند هنگام صحبت کردن و گفتگوی روزمره باید سر خود را عقب ببرند تا بتوانند مخاطب خود را مشاهده کنند. پزشک باید به طور دقیق وضعیت بیمار را ارزیابی کند تا اطمینان حاصل نماید که بیمار مشکل یا اختلال دیگری ندارد. این امر اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا سردردهای میگرنی یا سایر انواع مشکلات در ابتدا خود را به صورت افتادگی پلک نشان می‌دهند.

 چگونه افتادگی پلک تشخیص داده می‌شود؟


 پزشک وضعیت چشم و پلک بیمار را بررسی می‌کند سپس از او درباره سابقه پزشکی‌اش سوال می‌پرسد پس از آنکه بیمار در مورد مدت زمان و شروع افتادگی پلک با پزشک صحبت کرد و پزشک اطلاعات کاملی را به دست آورد، درخواست انجام آزمایشات خاصی را می‌‌دهد تا بتواند علت بروز این مشکل را پیدا کند. پزشک به کمک وسایل مخصوص چشم پزشکی و چراغ قوه چشم بیمار را از نزدیک معاینه می‌‌کند تا بتواند به یک دیدگاه جامع برسد. پزشک قبل از معاینه چشم بیمار از قطره استفاده می‌‌کند تا مردمک چشم او کاملاً گشاد شود بنابراین ممکن است بیمار دچار درد و ناراحتی خفیف شود. تست تنسیلون یک نوع آزمایش است که از آن برای تشخیص مشکلات چشمی از قبیل افتادگی پلک استفاده می‌شود. در این روش پزشک دارو که تنسیلون نام دارد و تحت عنوان ادروفونیوم شناخته می‌‌شود را به درون رگ بیمار تزریق می‌‌کند سپس چندین بار از بیمار می‌خواهد بایستد، بنشیند، پاهایش را جفت کند، و از هم جدا نماید. پزشک وضعیت بیمار را بررسی می‌کند تا بتواند به این نتیجه برسد که آیا تنسیلون می‌‌تواند باعث بهبود قدرت عضلات چشم او شود یا خیر. این روش به پزشک کمک می‌‌کند بتواند به این نتیجه برسد که آیا بیماری میاستنی گراویس ( ضعف و سستی عضلات صورت) باعث افتادگی پلک شده است یا خیر.

 چگونه می‌توان افتادگی پلک را درمان کرد؟

 درمان افتادگی پلک به علت اصلی بروز این مشکل و شدت پتوز بستگی دارد. اگر این بیماری به علت بالا رفتن سن ایجاد شده باشد یا آنکه مادرزادی باشد ممکن است درمانی برای آن در نظر گرفته نشود و پزشک به بیمار توضیح می‌‌دهد که این اختلال نیازی به درمان ندارد زیرا معمولاً برای سلامت او خطرناک نیست اما اگر بیمار بخواهد میزان افتادگی پلک خود را کاهش دهد می‌تواند از جراحی پلاستیک بهره گیرد. در صورتی که پزشک متوجه شود که افتادگی پلک در پی یک بیماری زمینه‌ای ایجاد شده است بیمار را تحت درمان قرار می‌دهد و درمان آن بیماری باید به رفع مشکل افتادگی پلک کمک کند. در صورتی که افتادگی پلک باعث کاهش بینایی شده باشد بیمار به درمان جدی نیاز خواهد داشت و ممکن است پزشک انجام عمل جراحی را پیشنهاد کند. بیمار می‌تواند از عینک‌های مخصوص استفاده کند که می‌‌توانند پلک را به سمت بالا هدایت نمایند. این روش درمانی زمانی کارایی دارد که افتادگی پلک یک مشکل موقت باشد. در مواردی که بیمار متقاضی مناسبی برای جراحی نیست می‌تواند از این نوع عینک استفاده کند.

انجام عمل جراحی برای درمان افتادگی پلک چگونه است؟

انجام عمل جراحی برای درمان افتادگی پلک چگونه است

 ممکن است پزشک به بیمار پیشنهاد انجام عمل جراحی افتادگی پلک را بدهد. پزشک در حین عمل جراحی به رفع مشکل افتادگی عضله بالا برنده پلک می‌‌پردازد و بنابراین پلک بیمار تا اندازه دلخواه بالا کشیده می‌‌شود. گاهی اوقات پزشک برای کودکانی که دچار مشکل افتادگی پلک هستند انجام عمل جراحی را پیشنهاد می‌دهد تا از بروز تنبلی چشم جلوگیری گردد. انجام عمل جراحی با خطراتی از قبیل خشکی چشم، هماتوم، و خراشیدگی قرنیه همراه است. هماتوم به تجمع خون گفته می‌شود. گاهی اوقات ممکن است جراح پلک بیمار را بسیار بالا ببرد یا اینکه به ‌اندازه کافی بالا کشیده نشود. عمل جراحی اسلینگ یک گزینه درمانی دیگر است که چشم پزشک از عضلات پیشانی برای بالا کشیدن پلک بیمار استفاده می‌کند.

 عینک مخصوص افتادگی پلک چیست؟

عینک مخصوص افتادگی پلک چیست؟

 عینک مخصوص افتادگی پلک یک روش غیر جراحی است که پزشک یک وسیله مخصوص را به قاب عینک بیمار اضافه می‌‌کند که این وسیله پلک را به سمت بالا هدایت می‌نماید و از افتادگی آن جلوگیری می‌کند. این عینک دارای دو نوع ثابت و متحرک است که نوع متحرک و قابل تنظیم آن روی یک طرف از قاب عینک قرار می‌گیرد و نوع ثابت آن برای بیماران کاربرد دارد که هر دو پلک آنها دچار افتادگی شده است. می‌‌توان این وسیله را روی همه انواع عینک‌ها نصب کرد اما معمولاً عملکرد آن روی عینک فلزی بهتر است. در صورتی که بیمار مایل به استفاده از این وسیله باشد و قصد انجام عمل جراحی را نداشته باشد می‌‌تواند با جراح پلاستیک یا چشم پزشک که در زمینه افتادگی پلک تخصص دارند مشورت نماید.

 فاکتورهای خطر برای بروز افتادگی پلک شامل چه مواردی است؟


 برخی از بیماری‌های خاص می‌تواند شما را در معرض خطر افتادگی پلک قرار دهند.

 برخی از بیماری‌ها

 افتادگی پلک می‌تواند نشانه یک بیماری زمینه‌ای باشد این مسئله زمانی اهمیت بیشتری می‌‌یابد که هر دو پلک دچار افتادگی شده باشند. اگر فقط یکی از پلک‌های شما دچار افتادگی شده است این مسئله می‌تواند به آسیب دیدگی عصب یا بروز گل مژه به صورت موقت ارتباط داشته باشد. گاهی اوقات انجام عمل جراحی لیزیک چشم یا عمل جراحی آب مروارید چشم در بروز افتادگی پلک نقش دارد که این اختلال به علت کشیدگی عضله یا تاندون رخ می‌دهد.

 برخی از بیماری‌های حاد

 در برخی موارد افتادگی پلک در پی بروز بیماری‌های حاد و جدی مانند سکته مغزی، تومور مغزی، یا سرطان اعصاب و عضلات رخ می‌دهد. برخی از اختلالات نورولوژیکی که اعصاب و عضلات چشم را درگیر می‌کند از قبیل سستی و ضعف عضلات صورت می‌تواند باعث بروز افتادگی پلک شود.

 پس از عمل جراحی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


 پس از عمل جراحی پلک شما متورم خواهد شد و اشیا را به صورت واضح نخواهید دید. پس از عمل جراحی باید سر خود را بالاتر از سایر اجزای بدن قرار دهید و از کمپرس سرد استفاده نمایید از میزان تورم چشم شما کاسته شود. در صورتی که تورم چشم بسیار زیاد باشد می‌‌تواند باعث کشیدگی بخیه و افتادگی مجدد پلک شود. پس از عمل پل که جراحی شده سفت‌تر از حالت طبیعی خواهد بود و هنگامی‌که شما می‌‌خوابید و عضلات صورت شما شل می‌شوند پلک جراحی شده کمی باز می‌‌ماند. به طور کلی هرچه قبل از جراحی عضله بالا برنده ضعیف‌تر باشد پس از جراحی دچار سفتی بیشتری می‌‌شود. استفاده از پماد و قطره برای جلوگیری از بروز خشکی چشم ضروری است. در اکثر بیماران استفاده از قطره و ژل تا چند هفته پس از جراحی ضروری است. برخی از بیماران در معرض خطر خشکی شدید چشم قرار دارند. خشک شدید چشم در افرادی که قبل از سابقه بیماری چشم یا خشکی چشم را داشته‌اند شروع بیشتری دارد. خشکی شدید چشم در افرادی که نمی‌توانند از چشم خود محافظت کنند، مانند افرادی که عضلات صورت یا حرکات چشم آنها ضعیف است، بیشتر رخ می‌دهد. پزشک پس از جراحی با بیمار در خصوص مرطوب نگه‌ داشتن چشم صحبت می‌‌کند. بیمار باید تا زمانی که می‌تواند به طور کامل پلک خود را ببندد در فواصل زمانی منظم به پزشک مراجعه کند.

 مطابقت هر دو پلک

 متاسفانه جراحی ترمیم افتادگی پلک یک علم کامل و دقیق نیست و حالت نهایی پلک جراحی شده به بهبود بافت آن بستگی دارد و در برخی موارد بیمار بعدا به جراحی مجدد برای حفظ مطابقت هر دو پلک نیاز دارد. در صورتی که پلک بسیار بالا یا پایین باشد پزشک می‌‌تواند در اولین مراجعه بیمار به مطب به آرامی روی زخم را باز کند و ارتفاع پلک را مجدداً تنظیم نماید. گاهی اوقات در صورتی که ارتفاع پلک مناسب نباشد پزشک چند ماه پس از جراحی اقدام به تنظیم ارتفاع آن می‌نماید. تنظیم ارتفاع پلک پس از بهبود کامل بافت چشم مستلزم انجام جراحی دوم است.

 استفاده از لنز چشمی‌

 شما می‌توانید پس از آنکه پلک به طور کامل بسته شد و چشم شما هیچ گونه مشکلی نداشت از لنز چشمی استفاده کنید. اکثر بیماران حدود ۳ تا ۴ هفته پس از جراحی مجددا از لنز چشم استفاده می‌کنند. برخی از بیماران در ابتدا برای خارج کردن لنز خود به مشکل بر می‌خورند اما به تدریج به آن عادت می‌‌کنند. تعداد کمی از بیماران پس از جراحی نمی‌‌توانند وجود لنز را تحمل کنند زیرا چشم آن‌ها خشک تر می‌شود.

 استفاده از عینک

 در برخی موارد پس از جراحی پلک تعویض نمره عینک ضروری خواهد بود اما باید حداقل تا دو ماه پس از جراحی صبر کنید سپس برای تعویض عینک و معاینه چشم به پزشک مراجعه نمایید.

 فاکتورهای خطر در جراحی افتادگی پلک شامل چه مواردی است؟

 فاکتورهای خطر در جراحی افتادگی پلک شامل موارد زیر است:

  • کبودی و تورم غیرعادی پس از جراحی
  • بروز عفونت
  • نیاز به جراحی مجدد و تنظیم پلک
  • عدم مطابقت ارتفاع
  • کشیدگی بیش از حد یا کشیدگی ناکافی پلک
  • خشکی چشم و نیاز به مصرف قطره و ژل
  • سفتی پلک
  • نیاز به پایین آوردن پلک در صورت عدم تحمل باز ماندن چشم

 آیا می‌توان از بروز افتادگی پلک جلوگیری کرد؟


 هیچ راهی برای جلوگیری از افتادگی پلک وجود ندارد. شناسایی علائم مربوط به افتادگی پلک و انجام معاینات منظم چشم می‌‌تواند به شما برای یافتن هرگونه اختلالی کمک کند. اگر احساس می‌کنید که فرزند شما دچار افتادگی پلک شده است او را نزد چشم پزشک ببرید تا هرچه زودتر معاینه و درمان شود. از آنجایی که افتادگی پلک می‌‌تواند بر بینایی تاثیر بگذارد باید هر چه زودتر به درمان این مشکل پرداخت. می‌توان با مراجعه به موقع به پزشک از بدتر شدن این وضعیت جلوگیری کرد.

 وضعیت افراد مبتلا به افتادگی پلک در آینده چگونه خواهد بود؟


 به طور کلی افتادگی پلک معمولاً هیچ خطری برای سلامت شما ندارد اما در صورتی که افتادگی پلک باعث کاهش بینایی شما شده است باید تا زمانی که به درمان این مشکل می‌پردازید از رانندگی خودداری کنید. وضعیت پلک شما در آینده به علت بروز افتادگی پلک بستگی دارد. در اکثر موارد افتادگی پلک فقط اختلالی است که به لحاظ زیبایی باعث ایجاد مشکل می‌شود اما از آنجایی که گاهی اوقات افتادگی پلک می‌تواند نشانه یک بیماری جدی باشد باید حتماً به پزشک مراجعه کنید و معاینه شوید.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."