درمان آب مروارید با لیزر: ثاثیرگذاری آن بر دید افراد بعد از عمل

درمان آب مروارید با لیزر

آب‌مروارید عارضه شایعی می‌باشد و طی آن عدسی چشم که به‌طورمعمول شفاف و روشن است کدر و تیره می‌شود. آب مروارید معمولاً به مرور زمان به‌آرامی به وجود می‌آید و بخشی طبیعی از فرایند بالا رفتن سن است. این عارضه باعث می‌گردد که فرد دچار تاری دید شده و رنگ‌ها مات به نظر برسند. همچنین ممکن است در هنگام رانندگی نور به صورت هاله و خیره‌کننده دیده شود. بیماران غالبا در مورد زمان انجام عمل جراحی آب مروارید سؤال می‌کنند. توصیه ما این است که تنها زمانی باید تحت عمل جراحی قرار گرفت که اثرات آب مروارید انجام فعالیت‌های روزانه را مختل کند. در عمل جراحی آب مروارید، آب مروارید برداشته می‌شود و به جای آن یک عدسی داخل چشمی قرار می‌گیرد. این شایع‌ترین روش جراحی در جهان است و به عنوان روشی فوق‌العاده موفق و ایمن وبی خطر به حساب می‌آید.

نشانه‌های رایج آب مروارید عبارتند از:

  • تاری دید
  • کم رنگ شدن یا محو شدن رنگ‌ها
  • زننده شدن نور- نور لامپ جلو اتومبیل، چراغ‌ها و نور آفتاب بسیار درخشنده به نظر برسند. همچنین ممکن است در اطراف چراغ‌ها هاله ببینید.
  • دشواری دید در هنگام شب
  • دوبینی
  • تغییر مرتب شماره عینک

آب مروارید معمولاً به آرامی بروز می‌کند. در ابتدا استفاده از عینک جدید، روشنایی بیشتر، عینک ضد تابش خیره‌کننده و یا لنز بزرگنما می‌تواند مفید باشد. جراحی نیز یکی از گزینه‌های درمانی است که شامل برداشتن عدسی کدر و قرار دادن یک لنز مصنوعی به جای آن می‌باشد. استفاده از عینک آفتابی و کلاه لبه‌دار با جلوگیری از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراءبنفش نور خورشید نیز ممکن است موجب به تأخیر افتادن آب مروارید شود.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در مطب مطب دکتر اشراقی، فوق تخصص پلک، مجرای اشکی و حدقه، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

مطب اصفهان: ۳۶۲۷۴۲۴۰- ۰۳۱              مطب تهران: ۸۸۷۱۳۵۹۳- ۰۲۱        همراه: ۰۹۱۳۸۳۸۷۳۲۴

جراحی آب مروارید با لیزر


جراحی آب مروارید با لیزر

در دهه گذشته جهت رفع آب مروارید از عمل جراحی آب مروارید به وسیله لیزر استفاده می‌شد. نتایج این روش مشابه نتایج عمل جراحی آب مروارید با روش‌های قدیمی است اما در این روش از متدهای متفاوتی استفاده می‌شود. در جراحی با لیزر برای شکستن آب مروارید از لیزر فموتوثانیه استفاده می‌گردد. جراح برای ایجاد برنامه جراحی و تهیه تصاویر سه‌بعدی از چشم به نام توموگرافی انسجام نوری، یک نرم افزار خاص را بکار می‌برد. این برنامه شامل تعیین موقعیت، عمق و اندازه آب مروارید می‌باشد. لیزر فمتوثانیه با استفاده از طرح بی‌نظیر چشمان و نقاط تعیین‌شده در نرم‌افزار، برش‌های واقعی را ایجاد کرده و به فرایند برداشتن آب مروارید کمک می‌کند. انرژی کم لیزر با وارد کردن کمترین آسیب به بافت‌های اطراف، موجب شکستن بافت آب مروارید می‌شود. عدسی اصلی چشم برداشته شده و سپس یک لنز جدید در جای آن قرار داده می‌شود. دوره نقاهت این روش مشابه روش‌های سنتی می‌باشد و بیشتر بیماران پس از آن دید بهتری خواهند داشت و تقریباً خیلی سریع می‌توانند فعالیت‌های روزمره خود را از سر گیرند.

تفاوت بین جراحی با لیزر و روش جراحی سنتی چیست؟


تفاوت بین جراحی با لیزر و روش جراحی سنتی

آب مروارید نوعی نقص در بینایی است که به علت بروز آن عدسی چشم ابری و کدر شده و در نتیجه باعث کاهش دید می‌شود. عمل جراحی که برای اصلاح تغییرات ناشی از آب مروارید انجام می‌گیرد شامل قرار دادن یک لنز مصنوعی به جای عدسی طبیعی آسیب‌دیده می‌باشد. دو روش برای انجام جراحی وجود دارد که عبارتند از روش‌های جراحی سنتی و روش جراحی با لیزر. پزشک بنا به نیاز بیمار نوع جراحی را که برای بهبود چشم هر فرد مناسب‌تر است را تعیین می‌کند.

 در اینجا به 3 تفاوت میان جراحی با لیزر و روش جراحی سنتی بیان شده است که عبارتند از:

 در جراحی با لیزر نیازی به استفاده از تیغ جراحی نیست

عمل جراحی آب مروارید به روش سنتی شامل استفاده از یک سوزن ارتعاشی برای شکستن آب مروارید یا عدسی تار شده استفاده می‌شود. همچنین در این روش برای ایجاد دستی برش در قرنیه از یک تیغه کوچک استفاده می‌شود تا از این طریق آب مروارید برداشته شده و به جای آن یک لنز قرار داده می‌شود. برش‌های ایجادشده به قدری کوچکند که حتی نیاز به بخیه ندارند و بافت چشم خود به خود ترمیم می‌گردد. این روش‌های درمانی معمولاً بی‌خطر و مؤثرند و طی چندین دهه مورداستفاده قرار می‌گیرند. این روش به صورت سرپایی انجام می‌گیرد و حدود 20 دقیقه زمان می‌برد و دوره بهبودی بسیار سریعی دارد. بسیاری از افراد خیلی زود به فعالیت‌های روزمره و عادی خود باز می‌گردند. در عمل جراحی با لیزر همانند جراحی به روش سنتی، آب مروارید شکسته شده و برداشته می‌شود و یک لنز به جای آن قرار می‌گیرد. بااین‌حال در این روش به جای استفاده از تیغه دستی، لیزر آب مروارید را می‌شکند و شکاف دایره‌ای کوچکی را ایجاد می‌کند و از طریق آن آب مروارید از بین می‌رود و لنز جدید جایگزین می‌شود. همچنین از اشعه ماوراءبنفش نیز برای برداشتن آب مروارید استفاده می‌شود. دوره بهبودی همانند جراحی با روش‌های سنتی کوتاه است و بسیاری از افراد بینایی بهتری را بدست می‌آورند و نسبتاً خیلی زود به فعالیت‌های روزمره و عادی خود بازمی‌گردند.

 جراحی آب مروارید با لیزر به درستی و دقت عمل کمک می‌کند

هدف جراحی با لیزر و جراحی با روش‌های سنتی این است که علاوه بر اندازه‌گیری و جایگذاری صحیح لنز، برش‌ها تا حد ممکن دایره‌وار و در مکان درست ایجاد شوند. در بیشتر موارد هیچ‌گاه نیازی به برداشتن و جایگزین کردن لنز قرار داده شده نمی‌باشد.

تفاوت اصلی بین این روش‌ها این است که در جراحی با لیزر، لیزر شکاف کوچک و دقیقی را در قرنیه ایجاد می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که این شکاف‌های ایجادشده با لیزر تقریباً 10 برابر دقیق‌تر از شکاف ایجادشده با دست هستند. علاوه بر این عمل جراحی با لیزر می‌تواند مشکل آستیگماتیسم چشم را که نوعی نامنظمی شکل قرنیه می‌باشد را درمان کند که این امر باعث می‌شود که نسبت بهروش‌های سنتی دید فرد بهبود بیشتری پیدا کند.

جراحی آب مروارید به کاهش زمان جراحی چشم و انرژی کمک می‌کند

هر دو روش جراحی آب مروارید با لیزر و سنتی نسبتاً بدون درد هستند و دوره بهبودی سریعی دارند. بااین‌حال، جراحی آب مروارید با لیزر انرژی و زمان جراحی کمتری را می‌برد که این امر به کاهش زمان بهبودی کمک می‌کند. لیزر جایگزین استفاده از تیغ جراحی برای ایجاد برش و اصلاح آستیگماتیسم شده است.

پس از جراحی به بیمار گفته می‌شود که بقیه‌ی روز در منزل استراحت کند. به علت اینکه فرد داروهای بیهوشی ملایمی را دریافت می‌کند بنابراین فرد دیگری باید بیمار را به منزل ببرد. بسیاری از بیماران بسته به مسئولیت و میزان نیاز به بینایی ظرف چند روز می‌توانند به کار و فعالیت‌های معمولی خود بپردازند. پزشکتان در اولین مراجعه پس از عمل جراحی محدودیت‌های مربوط به عمل جراحی را به شما توصیه می‌کند.

شرایط افراد مناسب برای عمل آب مروارید با لیزر


شرایط افراد مناسب برای عمل آب مروارید با لیزر

طبق دستورالعمل‌های پزشکی امروزه، تنها برخی از بیماران می‌توانند از جراحی آب مروارید با لیزر کمک بگیرند. مخصوصاً چشم‌پزشک می‌تواند در طی جلسه مشاوره تشخیص دهد که آیا دچار اختلال آستیگماتیسم هستید یا خیر و آیا تمایل به اصلاح خطای انکسار چشم در طی جراحی لیزر دارید. از لیزر برای ایجاد برش‌های خاص در قرنیه جهت فرم دهی به آن و درمان اختلال آستیگماتیسم استفاده می‌شود.

همچنین چنانچه مایل به کاشت انواع دیگری از لنز از جمله لنز داخل چشمی چندکانونی و لنز داخل چشمی اصلاح آستیگماتیسم توریک را نیز هستید ممکن است به شما عمل جراحی با لیزر نیز به شما پیشنهاد شود. چشم‌پزشکانی که از روش رفع آب مروارید با لیزر استفاده می‌کنند می‌گویند که این تکنولوژی به آن‌ها این امکان را می‌دهد که کپسول لنز را بهتر ببینند، طرح‌ریزی کنند و شکاف روی کپسول را به شکل دقیق‌تری ایجاد نمایند تا بهتر بتوان لنز داخل چشمی را در سر جای خود قرار داد. طبق دستورالعمل‌های پزشکی فعلی تنها زمانی که یکی از دو شرط گفته‌شده وجود داشته باشد جراح انجام عمل جراحی با لیزر را پیشنهاد می‌کند.

سؤالات متداول


هدفتان از انجام جراحی آب مروارید چیست؟

برخی از افراد تنها از تعویض عدسی ابرآلود و کدر چشم با یک لنز شفاف و استفاده از عینک برای انجام بعضی از فعالیت‌ها رضایت دارند. برخی دیگر از افراد مایلند که پس از انجام جراحی آب مروارید بدون استفاده از عینک، بیشترین میزان دید را داشته باشند. میزان نیاز بینایی و انتظاراتتان به چشم‌پزشک کمک می‌کند تا بهترین گزینه جراحی را برایتان انتخاب نماید.

 در دوره بهبودی جراحی با لیزر باید منظر بروز چه علائمی بود؟

بیشترین نگرانی افرادی که تحت عمل جراحی آب مروارید با لیزر قرار می‌گیرند این است که پس از انجام فرایند درمان، دوره بهبودی‌شان چگونه سپری می‌شود. درحالی‌که فرایند بهبودی بسته به هر فرد متفاوت است اما معمولاً دوره بهبودی کوتاه است. پیشرفته بودن ماهیت این روش درمان که در آن از لیزر پیشرفته بهره‌گیری می‌شود باعث می‌گردد که جهت از بین بردن آب مروارید از انرژی کمتری استفاده شود؛ بنابراین آسیب و ضربه کمتری به چشم وارد شده در نتیجه دوره بهبودی کوتاهتری به همراه دارد. به طور معمول بیماران طی 24 ساعت پس از انجام جراحی متوجه بهبود در بینایی خود می‌شوند. با شروع فرایند بهبودی چشم درمان شده، طبیعی است که کمی احساس درد و ناراحتی داشته باشید بااین‌وجود ظرف چند روز اول این احساس ناراحتی باید از بین برود. همچنین احساس خارش و حساس شدن به نور و لمس نیز ممکن است رخ دهد. بسیاری از بیماران پس از 1 یا 2 روز پس از انجام عمل جراحی می‌توانند به از سر گیری فعالیت‌های روزانه بازگردند. جهت کمک به فرایند بهبودی و جلوگیری از بروز عفونت ممکن است جراح استفاده از قطره چشم خاصی را توصیه کند. به علت اینکه جراحی آب مروارید با لیزر یک نوع عمل جراحیست ممکن است هرچند به‌ندرت عوارض جانبی را به همراه داشته باشد. مراجعات بعدی نیز برایتان تعیین می‌گردد بنابراین جراح می‌تواند فرایند بهبودی را کنترل نماید و از درست سپری شدن فرایند ترمیم مطمئن شود.

 کدام یک از انواع روش‌های جراحی آب مروارید دوره بهبودی کوتاه‌تری دارد؟

دوره بهبودی در جراحی آب مروارید با لیزر و روش‌های سنتی یکسان می‌باشد. بسیاری  از افراد تقریباً بلافاصله پس از انجام عمل می‌توانند دید واضحی داشته باشند؛ این در حالیست که برخی دیگر از افراد ظرف 1 تا 2 هفته بینایی واضحی خواهند داشت. به یاد داشته باشید که 3 ماه زمان می‌برد تا دوره بهبودی از عمل جراحی کامل شود.

 عمل جراحی آب مروارید نسبت به جراحی به روش سنتی چه مزایایی دارد؟

استفاده از لیزر جهت رفع آب مروارید به جراح این امکان را می‌دهد تا برش‌های بسیار دقیقی را در کمترین زمان ایجاد کند. این روش درمان می‌تواند درستی و یکنواختی عمل جراحی را بهبود دهد و در برخی از موارد، جراحی با لیزر نسبت به روش‌های سنتی، خطاهای انکساری چشم از جمله آگسیسماتیسم را تا حد بیشتری اصلاح می‌کند. با این حال مهم است که بدانید هیچ تحقیقی نشان نداده که جراحی با لیزر نسبت به روش‌های سنتی عوارض جانبی کمتری دارد و یا به کمک این روش فرد دید بهتری پیدا کند. در هر نوع از روش های جراحی رفع آب مروارید نتایج تا حد زیادی به مهارت و تجربه جراح چشم بستگی دارد.

مهم است که نگاه واقع‌بینانه‌ای نسبت به این تکنولوژی جدید داشته باشید. جراحی سنتی آب مروارید بسیار مؤثر و موفق است. افرادی که مایل نیستند برای انجام جراحی با لیزر هزینه بیشتر از قدرت خریدتان دهید می‌توانید به جراحی با روش‌های سنتی اعتماد داشته باشید. ولی اگر می‌خواهید بهترین میزان دید را داشته باشید جراحی آب مروارید با لیزر وسوسه‌برانگیز تر است. ایجاد برش‌های دقیق‌تر، عمل کپسولوتومی و اصلاح آستیگماتیسم می‌تواند به شما کمک کند که پس از جراحی با لیزر وابستگی کمتری به عینک داشته باشید. برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا جراحی با لیزر بهترین انتخاب برای شماست یا خیر در طی معاینات قبل از عمل و جلسات مشاوره از جراح خود اطلاعات بیشتری در مورد این روش شگفت‌انگیز بخواهید.