خطرات و عوارض لیزیک: کاهش خطر با بررسی دقیق کاندیدای مناسب جراحی

لیزیک

عمل لیزیک چشم و سایر جراحی‌های لیزر چشم همچون PRK و لیزیک، کاملاً بی‌خطر بوده و از نرخ موفقیت بالایی نیز برخوردارند. این جراحی‌ها به منظور درمان نزدیک‌بینی، دوربینی و چشم استیگمات طراحی شده‌اند و به بیمار، امکان ادامه زندگی بدون استفاده از عینک یا لنزهای تماسی را می‌دهند. عوارض تهدید کننده بینایی، همچون از دست دادن مقدار قابل توجهی از بینایی، پس از جراحی لیزیک به شدت نادر است و بسیاری از عوارض جانبی و مشکلات ناشی از جراحی لیزر چشم را می‌توان با انجام جراحی‌های تکمیلی یا دارودرمانی، برطرف کرد. البته همچون تمام جراحی‌ها، در این جراحی نیز خطرات، عوارض جانبی و محدودیت‌های احتمالی وجود دارد که بیمار پیش از تصمیم در مورد انتخاب جراحی، باید کاملاً نسبت به آن‌ها توجیه شود. انتخاب یک پزشک مجرب و متخصص جراح لیزیک می‌تواند در کاهش این خطرات و عوارض جانبی به شما کمک کند و همچنین بهترین نتیجه ممکن از جراحی لیزر چشم را برای شما به ارمغان بیاورد. اولین قدم این است که، ببینید آیا به جراحی تصحیح بینایی نیاز دارید و برای آن مناسب هستید یا خیر. چشم‌پزشک یک معاینه کامل از چشم شما خواهد داشت تا مناسب بودن جراحی برای شما را مشخص کند. پزشک این موارد را ارزیابی می‌کند، شکل و ضخامت قرنیه، عیوب انکساری و اندازه مردمک؛ رطوبت چشم شما (برای بررسی سندروم خشکی چشم) سلامت عمومی، سابقه پزشکی و هر نوع دارویی که مصرف می‌کنید. حتی اگر برای انجام جراحی مناسب تشخیص داده نشدید، نگران نباشید شاید با این حال بتوانید، با سایر جراحی‌های ترمیم بینایی همچون PRK، لیزیک یا لنزهای ایمپلنت، بینایی خود را ترمیم کنید.

به لطف تکنولوژی‌های روزبروز پیشرفته‌تر، ایمنی و اثربخشی جراحی لیزیک، مهارت جراحی و انتخاب بهینه بیمار نیز روزبروز بهبود می‌یابد. عوارض جراحی در سال‌های اولیه معرفی لیزیک بیشتر شیوع داشت، همان هنگامی که تحقیقات نشان می‌دادند 5 درصد از بیمارانی که عمل لیزیک چشم را انجام می‌دهند دچار نوعی از مشکلات پس از جراحی می‌شوند. این روزها، این عدد برای عوارض جدی به زیر یک درصد رسیده است. مجله بین‌المللی لیزیک که در سال 2009 چاپ شد، نشان می‌داد که بیش از 95 درصد مردم که بین سال‌های 1995 تا 2003 عمل لیزیک را انجام داده‌اند، از نتیجه عمل کاملاً رضایت داشته‌اند. اعتماد عمومی به لیزیک در سال‌های اخیر و در پی نرخ موفقیت چشمگیر جراحی لیزیک افزایش نیز داشته است. نتایج لیزیک به طور چشم‌گیری مثبت بوده‌اند.

جهت ارتباط با ما و رزرو نوبت به صورت تلفنی و اینترنتی به آدرس های زیر مراجعه کنید:

 آدرس: تهران، خيابان وليعصر، روبروى مطهرى، ابتداى فتحى شقاقى ، پلاك پنج، واحد دو

تلفن تماس: 02188713593  شماره همراه: 09138387324

 آدرس وب سایت: http://dr-eshraghi.com/

 آیا لیزیک عوارض دارد؟


آیا لیزیک عوارض دارد؟

باید پیش از انتخاب لیزیک این موارد را بدانید. اول از همه، باید دانست که لیزیک نیز یک جراحی بوده و همین دلیل نباید آن را سبک انگاشت. تمام جراحی‌ها خطرات و مزایای خاص خود را دارند. بیمار پیش از هرگونه تصمیم‌گیری در مورد انجام عمل از جمله لیزیک باید در مورد خطرات و مزایای بخصوص این جراحی با دکتر خود مشورت کند.

عوامل احتمالی خطر و محدودیت‌های جراحی چشم لیزیک


عوامل احتمالی خطر و محدودیت‌های جراحی چشم لیزیک

هرکسی برای انجام جراحی چشم لیزیک مناسب نیست. برخی عارضه‌های بخصوص و عوامل کالبدی می‌توانند احتمال خطر نتایج نامطلوب را افزایش دهند یا نتایج مطلوب لیزیک را محدود کنند. این عوامل عبارتند از:

  • قرنیه خیلی نازک یا غیرطبیعی
  • مردمک درشت
  • عیب انکساری بالا
  • بینایی ناپایدار
  • خشکی چشم
  • سن
  • بارداری
  • ابتلا به برخی اختلالات دژنراتیو یا خود ایمنی

عوارض جانبی در برابر عوارض جراحی


عوارض جانبی در برابر عوارض جراحی

باید تفاوت میان عوارض جانبی و جراحی برای بیمار روشن شود. به زبان ساده، عوارض جراحی آن دسته از عوارض ناخواسته هستند که به درمانی‌های تکمیلی نیاز دارند. ولی عوارض جانبی آن دسته از عوارضی هستند که در هنگام جراحی رخ دادن آن‌ها مشخص است و معمولاً در طی دوران نقاهت برطرف می‌شوند. بیمار پیش از انتخاب جراحی باید عوارض احتمالی جراحی و عوارض مشخص جانبی در جراحی لیزیک را بداند. برای مثال بگذارید فرض کنیم که صبح با درد کمی در زیر و سمت راست شکم خود بیدار شود، بعد از چند ساعت درد برطرف نمی‌شود. پس به دکتر مراجعه می‌کنید. بعد از معاینه، وی به شما می‌گوید آپاندیس شما عود کرده و باید آن را خارج کرد. همچنین وی به شما توضیح می‌دهد که این جراحی عوارضی دارد و همچنین پس از جراحی عوارض جانبی نیز به سراغتان خواهد آمد، پس باید پیش از جراحی آن‌ها را بدانید.  پس از اینکه از وی در مورد این خطرات پرسیدید، وی به شما می‌گوید که شاید عوارض اتفاق بیافتند ولی خطر انجام ندادن جراحی برای شما، خیلی بیشتر از عوارض جراحی است. به عبارت دیگر، اگر آپاندیس بترکد خیلی بدتر از آن است که با جراحی آن را خارج کرد. در مورد جراحی لیزیک چشم نیز، شما با وضعیت مشابهی در مورد خطرات، مزایا و عوارض جانبی آن روبرو هستید. در حالی‌که بسیاری از بیماران احساس می‌کنند عینک‌ها و لنزها، مایه آزار و گاهی اوقات مانع از خوشگذرانی می‌شوند، ولی حقیقت این است که آنها به خوبی ظیفه خود را انجام می‌دهند. جراحی لیزیک کاملاً دلبخواهی است به آن شکلی که به جراحی آپاندیس نیاز می‌شد اگر آپاندیس عود می‌کرد، هیچکس مجبور به انجام لیزیک نیست. با علم به موثر بودن این جراحی، پس مزایای جراحی لیزیک باید از خطرات و عوارض آن بیشتر باشد. ولی به هرحال بیمار باید در مورد خطرات احتمالی آن نیز آگاهی داشته باشد.

لیزیک پیشرفته می‌تواند عوارض جراحی را کاهش دهد


لیزیک پیشرفته می‌تواند عوارض جراحی را کاهش دهد

اکثر متخصصین جراحی لیزیک متفق‌القول بر این عقیده‌اند که پیشرفت‌ها تکنولوژی (هم در فرآیند تعیین مناسب بودن فرد برای جراحی و هم در انجام جراحی) در کاهش نرخ عوارض جراحی اثربخش بوده‌اند. برای مثال، اکثر جراحان لیزیک هم‌عقیده‌اند که برش فلپ بدون تیغ جراحی، ایمن‌تر از روش مکانیکی و با استفاده از تیغ جراحی است. به همین خاطر اکثر پزشکان، روش‌ لیزیک پیشرفته را به شما توصیه می‌کنند. درخانه اگر کس است، یک حرف بس است، اگر پزشک شما، انجام لیزیک را برای شما پیشنهاد نمی‌کند یا استفاده از روش جراحی پیشرفته را توصیه می‌کند، به نفع خودتان است.

عوارض جانبی لیزیک


عوارض جانبی لیزیک

عوارض جانبی لیزیک بخاطر نحوه انجام این جراحی رخ می‌دهند، همانند عوارض جانبی عمل آپاندیس (درد در ناحیه جراحی شده). عوارض جانبی لیزیک هم شامل حس شما (چیزهایی که حس می‌کنید) و هم عوارض جانبی بینایی شما (چیزهایی که می‌بینید) می‌شود. پس از جراحی، متوجه تفاوت قدرت بینایی خود خواهید شد ولی به همین سرعت، بینایی‌تان شفاف نمی‌شود. پیش از ترخیص از بیمارستان و مراجعت به منزل یکی از جراحان لیزیک ما، چشمانتان را معاینه خواهد کرد.

حساسیت به نور

حساسیت به نور

اکثر بیماران، بعد از عمل به نور حساسیت خواهند داشت. گاهی اوقات این حالت برای چند روز باقی می‌ماند، به همین خاطر به شما عینک‌های آفتابی جذابی داده می‌شود که پس از جراحی لیزیک، در خانه هم استفاده کنید. قبول داریم که جذاب نیست کسی تا بحال برای زدن این عینک‌ها برنده جایزه جذاب‌ترین چهره سال نشده، ولی این عینک‌ها به چشمانتان حس راحت‌تر می‌دهند و نور خورشید را تا جای ممکن ضعیف می‌کنند. ولی نگران نباشید، این بدان معنی نیست که این عینک‌ها، شبیه عینک‌های قدیمی مادربزرگتان است.

ناخوشی خفیف

ناخوشی خفیف

پس از 30 تا 45 دقیقه از شروع جراحی، چشم‌ها احساس ناراحتی می‌کنند. این مرحله از بهبودی مقدماتی، تا جایی که به عوارض جانبی مربوط می‌شود، بدترین قسمت دوران نقاهت پس از لیزیک است. این درد تا چند ساعت بعد از جراحی باقی می‌ماند. بهترین راه‌حل آن خواب است، پس بهترین کار آن است که پیش از شروع درد، به منزل برسید و بخوابید. اگر نتوانستید بخوابید، حداقل چشمان خود را ببنید تا فشاری به چشم وارد نشود. پس از یک چرت کوتاه، ناخوشی اولیه از بین می‌رود. اکثر بیماران، پس از بیداری کاملاً حس خوبی دارند. (این نکته نیز از قلم نیفتد، که قدرت بینایی بیمار در این مرحله تا حدی بهبود یافته و می‌تواند تمام اتاق را به وضوح ببیند.)

خارش و سوزن چشمان

خارش و سوزن چشمان

پس از لیزیک، احساس خارش و سوزش چشم‌ها تا چند روز کاملاً طبیعی است. البته خارش و سوزش روزبروز بهتر می‌شود. استفاده از قطره اشک مصنوعی به چشم‌ها کمک می‌کند تا حس خارش و سوزش را برطرف کند. نکته مهم این است که، اشک مصنوعی را در یخچال نگهداری کنید، زیرا خنک بودن قطره حس خارش و سوزش را خیلی آرام می‌کند، مخصوصاً در چند روز اول.

خشکی چشم پس  از لیزیک

خشکی چشم پس از لیزیک

خشکی چشم یکی از عوارض جانبی است که می‌توان پس از جراحی لیزیک انتظار آن را داشت. جراحی سیستم تولید اشک در کانال اشکی چشم را مختل می‌کند. اکثر بیماران برای جبران از دست رفتن رطوبت چشم، از اشک چشم استفاده می‌کنند. ولی با گذشت زمان، از میزان مصرف اشک چشم خود نیز می‌کاهند. این یکی از   بخش‌های پروسه بهبودی بود که متخصصین لیزیک مرکز ما، در جلسه مراجعه بعدی آن‌ها را معاینه می‌کنند.

دیدن هاله و نوسانات بینایی

دیدن هاله و نوسانات بینایی

برای اکثر بیماران، بهبودی بینایی طی یک شبانه‌روز حاصل می‌شود. اکثر بیماران می‌توانند به خوبی تمام آزمایشات بینایی را بدون عینک و در اولین جلسه مراجعه پس از لیزیک، با موفقیت صد در صدی انجام دهند. ولی باید بدانید که امکان دارد، تا روز بعد از جراحی، قدرت بینایی کامل نخواهد بود. پاسخ طبیعی بدن نسبت به هر جراحی وجود دارد (پاسخ التهابی) و عمل لیزیک نیز تفاوتی با سایر جراحی‌ها ندارد. همچنین، همانطور که پیش‌تر اشاره شد، احتمال بروز خشکی در چشم نیز وجود دارد. این دو عارضه جانبی باعث می‌شوند که بینایی بلافاصله پس از جراحی لیزیک کامل نباشد. به همین خاطر است که بیمار در شب هاله نور می‌بیند و در دوره بهبودی نیز نوسانات بینایی بوجود می‌آید. برای اکثر بیماران، هاله نور در شب قابل تشخیص است، ولی مخلّ زندگی‌شان نیست. درصد کمی از بیماران نیز، در رانندگی شبانه دچار می‌شوند. اکثر اوقات بیماران حتی متوجه وجود هاله نور نمی‌شوند زیرا با گذشت زمان تدریجاً این هاله‌های نور نیز محو می‌شوند.

مراجعات بعد از عمل لیزیک


مراجعات بعد از عمل لیزیک

متخصصین لیزیک در مرکز ما، در دوره بهبودی هر بیمار بصورت جداگانه وقت و انرژی می‌گذارند. اولین مراجعه برای چکاپ، یک روز پس از لیزیک خواهد بود، دومین جلسه نیز تا 7 روز پس از روز جراحی تنظیم می‌شود. حضور در جلسات پس از عمل از آن جهت حائز اهمیت که، از قطره‌های چشمی استفاده کرده و مابقی دوره بهبودی پس از لیزیک را طبق توصیه‌های متخصصین سپری کنید. پزشک بر روند بهبودی شما نظارت داشته و در مصرف داروها و اموری از این قبیل به شما کمک می‌کند تا دوره بهبودی به بهترین نحو ممکن سپری شود. اکثر بیماران پس از جراحی لیزیک هیچ مشکلی خاصی نخواهد داشت در عوض دیدن از پشت لنز یا عینک با چشمان خودشان می‌بینند. اگر می‌خواهید از جراحی لیزیک بهره‌مند شوید، ابتدا باید برای انجام این جراحی مناسب باشید. بهترین اقدام، مراجعه به پزشکی است که از تکنولوژی پیشرفته برای تشخیص این امر استفاده کرده و از گفتن حقیقت، که شما برای انجام جراحی مناسب هستید یا نه، ابایی نداشته باشد. 

عینک پس از لیزیک


عینک پس از لیزیک

اگرچه هدف از انجام عمل لیزیک، کنار گذاشتن عینک یا لنزهای تماسی است، ولی در بعضی موارد بد نیست که پس از جراحی نیز از عینک (بصورت پاره وقت یا تمام وقت) استفاده کنید. برای مثال، برای کسانی که پس از جراحی به مشکل خشکی مزمن چشم مبتلا می‌شوند، استفاده از عینک به همراه لنزهای فتوکرومیک می‌تواند به تسکین حساسیت نوری همراه با خشکی چشم کمک کند. در بعضی موارد که مابقی عیوب خفیف انکساری نیازی به جراحی اضافی ندارند، استفاده از عینک برای برخی فعالیت‌ها همچون رانندگی در شب، فکر خوبی است. اگر می‌خواهید پس از لیزیک نیز از عینک استفاده کنید، لنزهایی با خاصیت آنتی رفلکس انتخاب کنید، تا بهترین دید و راحتی را برایتان فراهم کند. همچنین اگر بیش از 40 سال سن دارید، به استفاده از عینک‌های تدریجی برای بهبود قدرت بینایی، در هنگام مطالعه و همچنین دیدن مسافت‌های دور نیز فکر کنید.

کپی فقط با ذکر لینک ومنبع بلامانع است.