تزریق بوتاکس و چین و چروک صورت: روشی موثر در کنترل روند پیری

تزریق بوتاکس و چین و چروک صورت روشی موثر در کنترل روند پیری

بوتاکس یکی از محبوب ترین روش‌های زیبایی پزشکی است و در میان مردان و زنان یک روش مورد علاقه برای جوان سازی پوست صورت به روش غیر جراحی است. این ماده شیمیایی که سم بوتولینوم نامیده می‌شود، یک ماده خالص است که از باکتری‌ها مشتق شده است. تزریق سم بوتولینوم سبب می‌شود سیگنال‌های عصبی عضله بلوک شود، که پس از آن عضله را تضعیف می‌کند، بنابراین این عضله نمی‌تواند منقبض شود. نتیجه نهایی حذف چین و چروک ناخواسته صورت است. بوتاکس برای افرادی مناسب است که مایل به نگهداری صورت جوان خود بدون استفاده از جراحی هستند. این روش خطوط صورت را از بین می‌برد و صورت و گردن شما را صاف تر نشان می‌دهد. لبخند زدن، اخم کردن، خاراندن و حتی جویدن غذا - اساسا هر نوع حرکتی در صورت ،در نهایت می‌تواند یکی از رایج ترین نشانه‌های پیری را در صورت شما ایجاد کند که همان چین و چروک صورت می‌باشد. این خطوط همچنین می‌توانند شما را خسته و یا حتی عصبانی نشان دهند، درحالی که واقعا این گونه نیستید. یکی از سریع‌ترین و مطمئن‌ترین راه‌های درمان چروک صورت، تزریق بوتاکس است. مناطقی از بدن که به طور کلی برای بوتاکس مناسب می‌باشند، عبارتند از: خطوط پا کلاغی اطراف چشم، خطوط پیشانی، خطوط گونه و باند‌های پوستی در گردن.

تنش های زندگی روزمره باعث ظهور خطوط و چین چروک در چهره ما می‌شوند. هر دو جنس زن و مرد اغلب از لبخند، نگرانی، و خطوطی که در اطراف پیشانی، چشم و دهان ظاهر می‌شوند، شکایت دارند. بوتولینوم نوع A (معمولا با نام تجاری بوتاکس، دیسپورت و زئومین شناخته می‌شود) یک پروتئین است که عضلات صورت را تسکین می‌دهد که باعث از بین رفتن خطوط صورت می شود. درمان بوتاکس نه تنها به شما کمک می‌کند که جوانتر دیده شوید، بلکه با طراوت تر، آرام تر و دلپذیر تر شوید. بوتاکس یک روش بسیار محبوب و موثر است و همانند درمان پیشگیرانه برای کم کردن ظاهر چین و چروک دار صورت استفاده می‌شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در مطب دکتر اشراقی، فوق تخصص پلک، مجرای اشکی و حدقه، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

مطب اصفهان :
031-36274240
مطب تهران :
021-88713593
همراه :
0913837324

چرا بوتاکس؟


چرا بوتاکس؟

بوتاکس نام تجاری توکسین تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ( Clostridium botulinum ) است. در مقدار زیاد، این سموم می‌تواند باعث بوتولیسم شود، که احتمالا با مسمومیت غذایی مرتبط است. علیرغم این واقعیت که یکی از جدی ترین عوارض بوتولیسم، فلج است، دانشمندان راهی برای استفاده از آن برای انسان را کشف کرده‌اند. در مقادیر کوچک و رقیق شده، از این سم می‌توان به طور مستقیم در عضلات خاص تزریق کرد که باعث تضعیف کنترل شده عضلات می‌شود. FDA چنین استفاده ای را بر اساس کشف این که بوتاکس می‌تواند باعث بروز بیماری هایی مانند بلوفاراسپاسم (چشمک زدن کنترل نشده) و استرابیسم (چشم تنبل) شود، تأیید کرده است. پزشکان سال‌ها از بوتاکس برای درمان چین و چروک و خطوط صورت استفاده کرده اند. بوتاکس برای درمان خطوط جزئی و متوسط تا شدید بین ابرو که خطوط گلابلار نامیده می‌شود، کاربرد دارد. با این حال، بوتاکس اغلب برای مناطق دیگر صورت نیز استفاده می‌شود. پس از سال‌ها استفاده از عضلات صورت به طور مداوم، بسیاری از ما خطوطی را در صورت خود متوجه می‌شویم که حتی زمان  استراحت صورت نیز قابل رویت است. با یک درمان، بوتاکس می‌تواند این خطوط را صاف و تغییرات ظریفی را با بلند کردن چربی و صاف کردن خطوط انجام دهد. اثرات درمان 1-2 هفته پس از درمان دیده می‌شود و 3-4 ماه دوام دارد. درمان‌های بعدی برای حفظ نتایج درمان اولیه توصیه می‌شوند.

بوتاکس برای چه چیز استفاده می‌شود؟


تزریق بوتاکس در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین درمان‌های زیبایی در جهان است و بسیاری از افراد مشهور از طریق تزریق این ماده، به جوان سازی صورت خود پرداخته‌اند. در حالی که این ماده بیشتر برای اهداف زیبایی صورت فوق العاده محبوب است، بوتاکس برای سایر بیماری‌ها و شرایط نیز مفید است، از کاربردهای آن می‌توان به جلوگیری از عرق کردن نیز اشاره کرد. باور کنید یا نه، تعداد زیادی از مردان از تزریق بوتاکس در در بیضه خود استفاده می‌کنند.  توکسین بوتولینوم عمدتا به عنوان درمان برای کاهش چین و چروک صورت و خطوط آن استفاده می‎‌شود. علاوه بر برنامه‌های زیبایی شناختی، بوتاکس برای درمان انواع بیماری‌های پزشکی، از جمله چروک چشم، میگرن، عرق کردن بیش از حد و مشکلات مثانه استفاده می‌شود. سم بوتولینوم در حال حاضر برای درمان بیش از 20 بیماری مختلف پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سم بوتولینوم در حال حاضر برای برنامه‌های درمانی زیر مورد تایید قرار گرفته است:

 •     بلفارواسپاسم (اسپاسم پلک ها).
 •     دیستونی گردنی ایدیوپاتیک (اسپاسم شدید عضلات گردن و شانه).
 •     میگرن مزمن
 •     عرق کردن شدید زیر بغل (عرق کردن بیش از حد).
 •     استابیسم (چشمان لوچ)
 •    اسپاستیک اندام فوقانی اندام پس از سکته مغزی.
 •     نارسایی احتقانی ادرار( عضلات دیواره مثانه ) که باعث عدم پیوستگی روند ادرار کردن می‌شود.
 •     مثانه بسیار فعال
 •     اسپاسم همی فاسیال.
 •     خطوط گلابلار (خطوط خفیف بین ابرو).
 •     خطوط کانتال (خطوط پا کلاغی در اطراف چشم).

بوتاکس چگونه کار می‌کند؟


بوتاکس چگونه کار می‌کند؟

 بوتاکس سیگنال‌های عصبی عضلات را بلوک می‌کند. عضله تزریقی دیگر نمی‌تواند بیشتر منقبض شود، که این امر باعث می‌شود چین و چروک صورت از بین رفته و پوست صورت صاف تر شود. بوتاکس اغلب در خطوط پیشانی، خطوط پا کلاغی اطراف چشم (خطوط اطراف چشم) و خطوط خفیف صورت استفاده می‌شود. چین و چروک ناشی از آسیب نور آفتاب و گرانش به بوتاکس پاسخ نمی‌دهد.

بوتاکس چگونه انجام می‌شود؟


بوتاکس چگونه انجام می‌شود؟

انجام دادن بوتاکس تنها چند دقیقه طول می‌کشد و هیچ بیهوشی برای این کار لازم نیست. بوتاکس با یک سوزن ظریف به عضلات خاصی که تنها ناراحتی جزئی دارند تزریق می‌شود. به طور کلی سه تا هفت روز طول می‌کشد تا این روش کاملا اثر داشته باشد و بهتر است حداقل یک هفته قبل از درمان از مصرف الکل خودداری شود. مصرف  آسپیرین و داروهای ضد التهابی باید دو هفته قبل از درمان به منظور کاهش خونریزی، متوقف شوند. درمان بوتاکس همچنین به عنوان یک درمان پیشگیرانه برای کاهش سرعت ظهور خطوط لبخند، ناراحتی و نگرانی، کاربرد دارد. بوتاکس به عنوان یک سری از تزریقات سریع انجام می‌شود که در مطب پزشک صورت می‌گیرد.از یخ برای بی حس کردن ناحیه تزریقی استفاده می‌شود تا تزریق راحت تر انجام شود. تزریق توسط بیماران بیشتر به عنوان یک عمل بدون درد و یا با در بسیار خفیف و گذرا توصیف می‌شود. انجام این روش فقط چند دقیقه طول می‌کشد.

افراد مناسب برای انجام بوتاکس


افراد مناسب برای انجام بوتاکس

شما ممکن است یک نامزد خوب برای انجام بوتاکس باشید اگر از ظاهر شدن چین و چروک در صورت خود خسته شده باشید و مایل باشید جوان تر یا آرام‌تر به نظر برسید. مناطقی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، مناطقی هستند که فعالیت عضلانی بر روی ویژگی‌های صورت تاثیر می‌گذارد:

 • خطوط گلابلار (خطوط خفیف بین ابرو)
 • چین و چروک در اطراف چشم، مانند خطوط پا کلاغی اطراف چشم
 • خطوط افقی پیشانی
 • بوتاکس همچنین می‌تواند به بهبود بیماری‌های زیر کمک کند:
 • خطوط عمودی لب
 • خطوط موجود بر روی پل بینی
 • گوشه‌های نزولی دهان
 • خطوط گردن
 • ظاهر سنگ فرشی در چانه
 • عضلات بیرون زده چانه که ظاهر یک فک بیرون زده را به فرد می‌دهد (hypertrophy masseter)
 • سندرم یا درد مفصل فک پایین و فک بالا(TMJ)

بوتاکس برای درمان چروک های پیشانی

بوتاکس برای درمان چروک های پیشانی

بوتاکس آرایشی با موفقیت برای درمان خطوط شدید گلابلار ( اخم) مورد استفاده قرار گرفت و برای استفاده در بیماران بزرگسال تا 65 سال تایید شده است. همچنین سم بوتولینوم A نوعی از سم است که وقتی به صورت و ماهیچه های اطراف ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود، این ماهیچه ها برای مدت زمان طولانی نمی‌توانند منقبض شوند. این ماهیچه‌ها به صورت موقت فلج می‌شوند بنابراین چین و چروک در این ناحیه، که اغلب به عنوان زاویه یا خطوط خمیده اخم شناخته می‌شود، به طور موقت از بین می‌رود.

تزریق بوتاکس در لب‌ها

تزریق بوتاکس در لب‌ها

" بوتاکس لب " یک روش انجام شده با تزریق بوتاکس است تا لب‌های شما بزرگتر دیده شود. برای انجام این کار، متخصص پوست یا جراح پلاستیک، چندین واحد از بوتاکس را به قسمت لب شما تزریق می‌کند. وقتی عضلات آرام شوند، لب شما به طرف بالا متمایل می‌شود. این کار باعث طویل تر شدن لب فوقانی شما می‌شود، و بدون اضافه کردن هیچ حجم از ماده‌ای، باعث بزرگتر دیده شدن لب شما می‌شود. اگر شما به دنبال اضافه کردن حجم هستید، با متخصص پوست یا جراح پلاستیک در مورد اضافه کردن ماده حجم دهنده  به لب صحبت کنید. شما می‌توانید پر کننده لب را به تنهایی انتخاب کنید، و یا استفاده از بوتاکس و پرکننده برای یک اثر زیبایی مضاعف می‌تواند گزینه مناسبی باشد. اگر شما ترکیب روش‌ها را انتخاب کنید، پزشک شما احتمالا از بوتاکس برای ایجاد برآمده و از اسید هیالورونیک (Restylane یا Juvederm) برای اضافه کردن حجم به لب‌هایتان استفاده می‌کند. این اثر معمولا دو تا سه هفته طول می‌کشد، و آن را به عنوان یک انتخاب محبوب برای موارد خاص می‌توان استفاده کرد.

کاربردهای دیگر بوتاکس

از بوتاکس میتوان در موارد دیگری نیز بهره برد که در ادامه به آنها می پردازیم:

بوتاکس برای عرق کردن

بوتاکس برای عرق کردن

بوتاکس نیز یک درمان موثر برای درمان تعریق بیش از حد در زیر بغل، که به نام هایپرهیدروز آگزیلاری شناخته می‌شود، می‌باشد و در حالی که داروها و درمان‌های دیگر وجود دارد و در دسترس هستند، اما معمولا عوارض جانبی متعدد و اثر بخشی محدودی دارند. تزریق بوتاکس یک روش بسیار موثر است، اگر چه برخی شامل برخی عوارض جانبی بالقوه جدی می‌باشد.

تکنیک بوتاکس برای لبخند "زیبا" چیست؟

تکنیک بوتاکس برای لبخند زیبا چیست؟

شما همچنین ممکن است از برجسته سازی لب به عنوان یک روش درمانی برای ایجاد لبخند "زیبا " استفاده کنید. اگر لثه‌های دندان های بالای شما هنگام لبخند زدن دیده می‌شود، به آن لبخند " لثه‌ای " گفته می‌شود. بعضی از افراد ممکن است هنگام لبخند زدن لثه‌های کمتر و یا هیچ لثه‌ای نشان ندهند. تکنیکی که برای کاهش لبخند لثه‌ای استفاده می‌شود، همانند تکنیک برجسته سازی لب با بوتاکس است. برای انجام این کار، دکتر شما بوتاکس را در ناحیه کناری لب شما، که به ناحیه کوپید معروف است، تزریق می‌کند. این ناحیه درست وسط لب فوقانی شماست، و جایی است که عضله اوربیکولاریس اوریس قرار دارد. این همان عضله ای است که هنگام لمس لب هایتان متوجه آن می‌شوید. بوتاکس عضلات شما را آرام می‌کند، و باعث می‌شود که لب هایتان کمی برجسته تر دیده شود. هنگامی که شما لبخند می‌زنید، ماهیچه‌های تسکین یافته شما کمک می‌کنند تا لثه‌های شما پوشانده شوند و اجازه می‌دهند بیشتر لب‌های خود را نشان دهید. این اثر باعث می شود که لب شما بزرگتر دیده شود. با این حال، اگر شما مایل به اضافه کردن حجم به لب های خود هستید، قبل از اینکه یک " بوتاکس برجسته سازی لب " را انجام دهید، باید با متخصص پوست یا جراح پلاستیک خود مشورت کنید.

بهبودی از تزریق


پس از درمان با بوتاکس، هیچ زمان بستری وجود ندارد. شما باید انتظار تورم و قرمزی موقت را داشته باشید که معمولا در عرض 15 دقیقه از بین می‌رود. شانس کمی برای کبود شدن وجود دارد. توصیه می‌شود که حداقل 4 ساعت به منطقه تزریق شده دست نزنید و فعالیت‌های شدید انجام ندهید تا از حرکت دادن دارو به مناطق دیگر جلوگیری شود.

راهنمای انتخاب بهترین متخصص


راهنمای انتخاب بهترین متخصص

یک تزریق کننده بسیار با تجربه برای دستیابی به نتایج طبیعی و خوب بسیار با اهمیت است. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که چون بوتاکس در آرایشگاه‌ها و سایر دفاتر غیر پزشکی مورد تبلیغ قرار می‌گیرد، تزریق بوتاکس نیز در سطح یک مانیکور، آرایش و یا مدل مو است. این امر نمی‌تواند بیشتر از حقیقت باشد! اگر چه بوتاکس یک روش غیر جراحی است، تزریق بوتاکس یک روش پزشکی است که نیاز به آموزش خاص، دانش و مهارت لازم برای مدیریت ایمن و موثر پروسه دارد. هنگام انتخاب یک تزریق کننده برای درمان‌های تزریقی، تصمیم خود را همانند انتخاب یک جراح، دقیق و با بررسی لازم انجام دهید. در حالی که بسیاری از پزشکان پس از گذراندن یک دوره ی کوتاه در تزریقات بوتاکس، تبلیغات تزریق بوتاکس را شروع می‌کنند، تنها پزشکان متخصص و جراحی پلاستیک که دانش گسترده ای از آناتومی صورت، چشم و زیبایی صورت دارند و مهارت و دقت کافی در تزریق بوتاکس می‌توانند داشته باشند، گزینه‌های مناسب برای انجام بوتاکس هستند.

اثر تزریق بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟


اثرات بوتاکس چهار تا شش ماه خواهد بود. همانطور که عمل عضلانی به تدریج باز می‌گردد، خطوط و چین و چروک شروع به ظهور دوباره می‌کنند و چین و چروک صورت باید دوباره درمان شوند. خطوط و چین و چروک اغلب خفیف تر از حالت اولیه دیده می‌شوند زیرا عضلات آموزش دیده‌اند تا استراحت کنند.

عوارض جانبی بوتاکس چیست؟


عوارض جانبی بوتاکس چیست؟

بوتاکس درمان نسبتا ایمنی است، اما همیشه باید توسط یک متخصص واجد شرایط انجام شود تا اطمینان حاصل شود که میزان درستی از تزریق را در منطقه مناسب دریافت می‌کنید. مراجعه به افراد بدون صلاحیت و تجربه صحیح می‌تواند منجر به نتایج نامتقارن، افتادگی عضلات، حالت های صورت نامناسب و همچنین سایر عواقب خطرناک دیگر شود. کبودی موقت شایع‌ترین عارضه جانبی بوتاکس است. سردرد، که در عرض 24-48 ساعت حل می‌شود، می‌تواند رخ دهد، اما این عارضه نیز نادر است. درصد کوچکی از بیماران ممكن است دچار افتادگی پلک شوند. این امر معمولا در سه هفته قابل حل است. این اتفاق معمولا هنگامی است که بوتاکس از ناحیه تزریقی جا به جا شود، بنابراین شما نباید 12 ساعت پس از تزریق محل درمان را مالش دهید یا سه تا چهار ساعت پس از آن روی محل تزریق شده بخوابید.

چه کسی نباید بوتاکس دریافت کند؟


بیماران باردار، زنان شیرده یا افراد دارای بیماری عصبی نباید از بوتاکس استفاده کنند. از آنجایی که بوتاکس برای تمام چین و چروک ها موثر نیست، توصیه می‌شود که قبل از تصمیم گیری برای تزریق با یک پزشک مشاوره ای داشته باشید.

اگر بوتاکس خود را متوقف کنید چه اتفاقی می افتد؟


خطوط شما دوباره ظاهر می‌شوند و اگر تصمیم بگیرید که تزریق بوتاکس خود را متوقف کنید، عضلات در منطقه تحت درمان شما دوباره به طور طبیعی شروع به فعالیت خواهند کرد و روند پیری نیز دوباره به جریان خواهد افتاد.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."