تزریق بوتاکس به نواحی مختلف صورت برای کاهش چین و چروک پوست

بوتاکس

بوتاکس ماده‌ای تزریق‌‌شدنی است که برای کاهش یا از بین بردن موقت خطوط و چین و چروک صورت استفاده می‌شود که از طریق فلج کردن موقت عضلات زیرین صورت باعث از بین رفتن چروک می‌شود. بوتاکس از سم بوتولینوم نوع A گرفته می‌شود. این ماده از سم باکتری کلستریدیوم تهیه می‌شود که به صورت خالص می‌تواند بسیار کشنده باشد. بوتاکسی که برای زیبایی استفاده می‌شود شکلی بسیار رقیق شده از این سم است که بی‌خطر بودن آن اثبات شده است. نشان داده شده است که سم بوتولینوم بوتاکس روی بهبود اختلالات مربوط به ماهیچه‌های چشم و صاف کردن خطوط روی پیشانی تاثیرگذار است. معمولا برای افزایش تاثیرگذاری‌ عمل‌های زیبایی، از این روش درمانی در کنار جراحی‌های پلاستیک صورت همچون لیفت صورت یا لیفت پلک استفاده می‌شود.

تزریق بوتاکس روشی سریع و موثر برای برداشتن خطوط و چین و چروک صورت را ارائه می‌دهد، چروکی که سن، اضطراب، نگرانی و شرایط محیطی می‌توانند حتی روی صورت افراد جوان‌تر هم ایجاد کنند. روش تزریق بوتاکس خطوط روی پیشانی، بین چشمان و چروک بینی را صاف می‌کند. با تزریق بوتاکس که از سم بوتولینوم گرفته می‌شود، چروک گوشه‌های چشم کم‌تر شده و یا از بین می‌رود و ظاهر جوان‌ و شاداب‌تری به صورت می‌بخشد. با اطلاعات زیر می‌توانید بیش‌تر با تزریق بوتاکس آشنا شده و آگاهی بیش‌تری در مورد فواید، خطرات، و قیمت‌های آن به دست آورید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در مطب دکتر اشراقی، فوق تخصص پلک، مجرای اشکی و حدقه، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

مطب اصفهان :
031-36274240
مطب تهران :
021-88713593
همراه :
0913837324

کاندیدهای تزریق بوتاکس


کاندیدهای ایده‌آل برای تزریق بوتاکس کسانی هستند که می‌خواهند خطوط و چین و چروک صورتشان را بردارند اما نمی‌خواهند عمل جراحی زیبایی صورت انجام دهند و یا به زبانی ساده‌تر از انجام جراحی صورت می‌ترسند. عوارض جانبی جزئی در استفاده از بوتاکس دیده می‌شود اما این عوارض خیلی سریع ناپدید می‌شوند. توصیه می‌شود که زنان باردار از تزریق بوتاکس خودداری کنند چون تاثیرات آن روی جنین هنوز ناشناخته است. بیماران دارای اختلالات عصبی هم کاندید مناسبی برای این فرایند نیستند.

ملزومات درمان


از آن‌جا که تزریق بوتاکس تنها با چند تزریق کوچک در فرایندی 10 دقیقه‌ای انجام می‌شود، بسیاری از افرادی که با این روش آشنا می‌شوند، می‌بینند که کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس هستند. اگرچه بوتاکس برای بیماران بین 18 تا 65 سال تایید شده است، بهترین راه برای اینکه بفهمید برای شما مناسب است یا نه این است که با پزشکی متخصص مشورت کنید.

بررسی‌های پزشکی و سلامتی


همچون هر فرایند درمانی دیگری، در تزریق بوتاکس نیز مواردی هستند که باید مد نظر قرار دهید. احتمال دارد حتی افرادی که کاندیدهایی ایده‌آل برای این روش هستند هم با عوارضی جانبی روبه رو شوند. بیش‌تر عوارض جانبی، سطحی و موقت هستند و پس از چند هفته ناپدید خواهند شد. به ندرت پیش می‌آید که برخی بیماران به تزریق بوتاکس آلرژی داشته باشند. بررسی‌های پزشکی که متقاضیان تزریق بوتاکس باید در نظر داشته باشند، و مسائلی که می‌بایست در مورد آن با پزشکشان صحبت کنند، مواردی همچون فلج کردن موقت ماهیچه‌های مختلف، آلرژی‌ها و کبودی ایجاد شده در محل تزریق هستند.شرایط هر بیمار قبل از انجام تزریق بوتاکس با دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد. بی خطر و موثر بودن این درمان برای هزاران نفر اثبات شده است. پزشک شما خوشحال خواهد شد که به سوالات تان پاسخ داده و در مورد نگرانی‌هایتان توضیح دهد.

ریسک‌ها و فواید تزریق بوتاکس


اصلی‌ترین فایده تزریق بوتاکس به پوست این است که با از بین بردن خطوط پیشانی، چروک گوشه چشم، و دیگر چین و چروک‌های صورت، ظاهر چهره شما را چندین‌سال جوان‌تر می‌کند. ریسک‌های بسیار معدودی در تزریق بوتاکس مشاهده شده‌اند، بنابراین زنان باردار، بیمارهای دارای اختلالات عصبی و افرادی که داروهایی خاص یا آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند کاندید مناسبی برای این فرایند نیستند.

چشم‌ها

چشم‌ه

چین و چروکی که بر اثر گرفتن حالات چهره مختلف و حرکات ماهیچه‌های صورت ایجاد می‌شوند، در ناحیه اطراف چشم بسیار شایع هستند. خوشبختانه روش بوتاکس برای درمان این چین و چروک‌ها بسیار نتیجه بخش هستند. یکی از فواید تزریق بوتاکس این است که باعث تضعیف شدن ماهیچه‌هایی می‌شود که در لوچ و چروک شدن ناحیه‌های اطراف چشم موثر هستند. این روش درمانی به ویژه چین و چروک دور چشم را کم می‌کند و یا کلا برمی‌دارد. تزریق بوتاکس فقط روی عصب‌های ماهیچه‌ای تاثیر می‌گذارد و عصب‌های حسی را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد، بنابراین بیماران در منطقه تزریق وجود بی‌حسی را تجربه نخواهند کرد.

ابروها

ابروها

 لبخند زدن، خندیدن و اخم کردن همگی می‌توانند باعث بروز چین و چروک دائمی در ابرو‌ها شوند. برداشتن چین و چروک موجود در ناحیه میان دو چشم، به صورت قابل توجهی می‌تواند چهره فردی با ظاهری همیشه عصبانی و ناراحت را به چهره‌ای خرسند و آرام تبدیل کند. روش بوتاکس در بهبود چین و چروک متوسط و شدید بین ابروها به قدری تاثیرگذار است که بسیاری از بیماران آن را به عنوان جایگزینی برای لیفت ابرو انتخاب می‌کنند. کاهش خطوط عمیق بین ابروها هم یکی از مفیدترین جنبه‌های تزریق بوتاکس برای مردان شناخته شده است. شما نتایج زیبایی ناشی از تزریق بوتاکس را پس از چند روز خواهید دید، و این نتایج تا چهار ماه ماندگار خواهند بود.

خطوط پیشانی

خطوط پیشانی

چروک روی پیشانی، به چهره ظاهری خسته و پیرتری می‌بخشد. با بالا رفتن سن، ماهیچه‌هایی که برای ایجاد حالات چهره استفاده می‌شوند چین و چروکی دائمی را در پوست ایجاد می‌کنند. یکی از فواید تزریق بوتاکس این است که می‌تواند باعث ریلکس کردن این ماهیچه‌ها شده و در نتیجه باعث ایجاد پوستی نرم‌تر با چین و چروکی کمتر شود. در قسمت‌هایی همچون پیشانی که معمولا خطوط افقی ظاهر می‌شوند، فواید تزریق بوتاکس ارزش ویژه‌ای دارد. بر خلاف این تصور اشتباه که پزشک باید تمامی چروک‌ها را درمان کند، تنها ماهیچه‌هایی که باعث ایجاد چروک می‌شوند لازم است مورد درمان قرار گیرند. وقتی که تزریق بوتاکس انجام می‌شود، ماهیچه‌هایی که باعث ایجاد خطوط و چین و چروک روی پیشانی می‌شوند، تا چند ماه، مثل گذشته فعال نخواهند بود.

خطوط فک

خطوط فک

به تازگی پزشکان متوجه خاصیت جدیدی در بوتاکس شده‌اند: افرادی که دارای عضله جونده (ماهیچه‌های فک که در جویدن به کار گرفته می‌شوند) بزرگی هستند، با تزریق بوتاکس بهبود می‌یابند. بسیاری از بیمارانی که چهره‌ای مربعی دارند، به دنبال راهی هستن که بدون نیاز به جراحی به چهره‌‌ای بیضی شکل دست یابند. در فرایند‌های بوتاکس انجام شده، گزارش شده است که این روش باعث کاهش سایز عضله جونده می‌شود، در گونه و فک هم خمیدگی ملایمی را ایجاد می‌کند. استفاده از تزریق بوتاکس چند فایده دیگری را هم برای خطوط فک به دنبال دارد، همچون:فرایند تزریق بوتاکس غیرتهاجمی است. تزریق بوتاکس خیلی سریع می‌تواند در مطب پزشک انجام شود. تقریبا نیازی به دوره بازیابی نیست؛ بلافاصله پس از درمان می‌توانید انجام کارهای روزانه‌تان را از سر گیرید. با اینکه ساختار استخوان تغییری نمی‌کند، کاهش ضخامت ماهیچه به طرز قابل توجهی زاویه فک بیمار را بهبود می‌بخشد.

آماده‌سازی برای درمان بوتاکس


موارد معدودی در رابطه با آماده‌سازی جهت درمان با بوتاکس وجود دارد، تنها لازم است با پزشکتان صادق و رو راست باشید وقتی که برای اولین بار در این باره با او صحبت می‌کنید. فرایند تزریق بوتاکس زمان بسیار اندکی برای آماده‌سازی یا بازیابی نیاز دارد.

حین درمان بوتاکس چه انتظاراتی باید داشته باشید؟


پس از صحبت‌های پزشک در مورد اینکه کدام یک از ماهیچه‌های صورتتان نیاز به تزریق دارند، فرایند بوتاکس شامل تزریق مقادیر کمی از بوتاکس در محل‌های نیاز به درمان است. درمان با تزریق بوتاکس بسیار سریع انجام می‌شود و کل فرایند آن تقریبا یک ساعت به طول می‌انجامد.

دوره درمان شما چه مدت طول می‌کشد؟


فرایند بوتاکس معمولا در مطب پزشک صورت می‌گیرد و از اول تا آخر تقریبا یک ساعت طول می‌کشد. زمان این فرایند با توجه به شرایط شما متفاوت خواهد بود، اما خود فرایند تزریق بیش‌تر از ده دقیقه طول نخواهد کشید. بیشتر بیماران نیازی به استراحت ندارند و بلافاصله پس از تزریق بوتاکس می‌توانند به ادامه فعالیت‌های روزانه‌شان بپردازند. پس از گذشت چند روز از تزریق، بهبودی قابل توجهی در خطوط پیشانی و چین و چروک بخش‌های درمان شده خواهید دید، و تا یک ماه روند بهبودی در ظاهر چین و چروک صورتتان ادامه خواهد داشت. نتایج درمان بوتاکس معمولا تا چهار ماه باقی خواهد ماند.

بازیابی و نتایج


دوره بازیابی پس از انجام بوتاکس معمولا بسیار کوتاه است، شما بلافاصله می‌توانید بیش‌تر فعالیت‌های روزانه‌تان را از سر گیرید. توصیه می‌شود که تا چند ساعت پس از انجام فرایند دراز نکشید، تا 24 ساعت از ماساژ دادن نواحی درمان شده و یا شرکت در فعالیت‌هایی سنگین خودداری کنید. نتایج تزریق بوتاکس معمولا سه تا شش ماه باقی می‌ماند، البته نتایج آن با توجه به شرایط فردی و ناحیه تزریق شده، متفاوت خواهد بود.

نکاتی برای انتخاب پزشک یا متخصص بوتاکس مناسب


بسیاری از پزشکان دارای تجربیاتی در زمینه تزریق بوتاکس هستند. با این حال هر پزشکی دارای مهارت و ویژگی‌های متفاوتی است، بنابراین لازم است که سوالاتی بپرسید تا پزشک مناسبی برای تزریق بوتاکس پیدا کنید که جواب‌گوی نیازهای شما باشد. پرسش‌های شما می‌تواند در مورد میزان تجربه پزشک یا میزان هزینه فرایند تزریق، دیدن عکس‌های قبل و بعد از عمل مربوط به دیگر بیماران پزشک باشد، و یا اینکه آیا پزشک در صورتی که فرایند تزریق نتیجه‌ای کمتر از آنچه مورد انتظار بوده را داشته باشد و یا مشکلی برای سلامتی شما ایجاد شود شود، درمان‌های بعدی را ارائه می‌دهد یا خیر. با مشخص کردن انتظاراتتان، می‌توانید اطمینان یابید که مناسب‌ترین پزشک را برای نیازتان انتخاب می‌کنید.

فواید سلامتی انتخابی


فواید تزریق بوتاکس محدود به درمان چین و چروک نمی‌شود، تاثیرات بوتاکس در چندین درمان به جز مساله زیبایی هم اثبات شده است، همچون درمان بلفارواسپاسم؛ وضعیتی که در آن چشم‌ها به صورتی خارج از کنترل حرکت می‌کنند، سردردهای میگرنی، و تعرق شدید. برای درمان بلفارواسپاسم و اسپاسم ماهیچه‌ای در دیگر نقاط بدن، درمان بوتاکس استفاده می‌شود که مانع رسیدن پیام‌های عصبی می‌شود که باعث پریدن این ماهیچه‌ها می‌شوند. تزریق بوتاکس به پیشانی، ابرو، کنار سر و پشت گردن می‌تواند تداوم  و شدت سردردهای میگرنی را تا شش ماه کاهش دهد. بوتاکس همچنین از طریق جلوگیری از پیام‌رسان‌های عصبی که باعث تحریک تعریق کردن می‌شوند، مشکلات تعریق شدید را هم درمان می‌کند. کاهش کمر درد مزمن و انبساط فک، دو فایده دیگر بوتاکس علاوه‌ بر عمل‌های زیبایی هستند.

کاربرد‌های دیگر بوتاکس

سم بوتولینوم، ماده فعالی است که در تزریق بوتاکس وجود دارد و خیلی قبل‌تر از آن‌که با هدف زیبایی مورد استفاده قرار گیرد، برای درمان انواع مختلفی از بیماری‌ها استفاده می‌شد.

 • بوتاکس برای درمان تعریق شدید
 • تزریق و درمان بوتاکس برای دردهای مزمن
 • بوتاکس برای درمان اسپاسم ماهیچه‌ها و درد فک
 • تزریق بوتاکس برای مشکلات مربوط به فک
 • بوتاکس برای درمان سردردهای میگرنی

عوارض جانبی احتمالی


ریسک‌ها و عوارض جانبی تزریق بوتاکس شامل این موارد هستند:

 • بی‌حسی مقطعی یا مور مور شدن در ناحیه تزریق
 • کبودی و تورم جزئی در اطراف ناحیه تزریق
 • بروز آلرژی نسبت به ماده بوتاکس
 • نبود هیچ نشانه‌ای از بهبودی پس از انجام تزریق
 • سردرد (موقت)
 • گیجی (موقت)
 • پژمرده شدن ابرو یا پلک (معمولا موقت هستند و ممکن است دو تا سه هفته طول بکشد)
 • علائم شبه آنفلانزایی

بسیاری از این عوارض جانبی را می‌توان نادیده گرفت اگر تکنیک‌های تزریق درستی استفاده شود، و اگر بیمار از مالش دادن ناحیه تزریق تا تقریبا 12 ساعت پس از تزریق خودداری کند. انتخاب یک جراح زیبایی شایسته که تجربیات زیادی در فرایند تزریق بوتاکس داشته باشد، احتمال بروز عوارض جانبی در تزریق بوتاکس را به میزان زیادی کاهش می‌دهد.

بوتاکس برای مردان


بوتاکس برای مردان

با اینکه اکثر متقاضیان بوتاکس خانم هستند، مردان بسیاری هم به دنبال انجام بوتاکس‌اند. تزریق بوتاکس برای مردان راهی بسیار دقیق برای بهبود ظاهر چهره‌شان است، و از آن‌جا که فرایند بوتاکس زمان بسیار کمی را نیاز دارد، مردان با مشغله‌های کاری زیاد هم می‌توانند در زمان کوتاهی فرایند تزریق بوتاکس را انجام داده و خیلی زود به سر کارشان برگردند.

هزینه‌های بوتاکس


هزینه‌های انجام فرایند بوتاکس به شهری که در آن این فرایند را انجام می‌دهید بستگی دارد و می‌تواند از پزشکی به پزشک دیگر هم کمی متغییر باشد.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."