تزریق برای جوانسازی پوست صورت: عامل تحریک و تجدید کلاژن سازی

چون جمعیت جهان در حال پیر شدن است، نیاز به درمان‌های زیبایی رو به افزایش است. جوان و متناسب به نظر رسیدن و احساس رضایت از ظاهر هنجاری مورد قبول در تمامی کشورهای صنعتی است. جوانی دوباره در گذشته به قیمت تن سپردن به تیغ تیز جراحی به دست می‌آمد. اما امروزه ابداع تکنیک‌های سرپایی غیرجراحی تحول عظیمی را در دانش درماتولوژی و درمان‌های زیبایی ایجاد کرده است و بازیابی جوانی و زیبایی بسیار ساده‌تر شده است. همچنین عامل‌های جوانسازی صورت از قبیل فیلرها و پرکننده‌ها موثرتر و ایمن‌تر شده‌اند. هرچند رفع چین و چروک‌ها همچنان یکی از کاربردهای اصلی فیلرها است، اما جبران تحلیل رفتن چربی و لاغر شدن صورت و تعریف مجدد خطوط و انحناهای ظریف صورت برای متعادل‌تر و طبیعی‌تر کردن چهره نیز در درمان‌های زیبایی جدید در نظر گرفته می‌شود. بعضی از این تکنیک‌های جوانسازی و اصلاحی بدشکلی‌های چانه و بینی را نیز برطرف می‌کند. فراورده‌های زیست‌تجزیه‌پذیر بهترین گزینه برای درمان‌های زیبایی است، چون عوارض ناشی از تزریق این مواد عموماً خودبه خود برطرف می‌شود.

پف زیر چشم باانرژی‌ترین و سرحال‌ترین فرد را خسته و کسل نشان می‌دهد. تزریق ژل هیالورونیک اسید پف زیر چشم را کاهش می‌دهد یا حتی از بین می‌برد. جوانسازی گودی زیر چشم از طریق مجموعه تزریق‌هایی در امتداد خط فرورفتگی انجام می‌شود، متخصص زیبایی معمولاً ناحیه درمان را پس از تزریق به آرامی ماساژ می‌دهد تا ژل به صورت یکنواخت توزیع شود. فرورفتگی‌ ناودان اشکی، همگام با بالا رفتن سن و تحلیل رفتن بافت نرم در ناحیه‌ی تلاقی استخوان گونه و زیر چشم ایجاد می‌شود. ازآنجایی که ناحیه دور چشم نقطه کانونی صورت است و کاملاً جلب توجه می‌کند، تعداد بالای متقاضیانی که برای رفع گودی زیر چشم و جوانسازی این ناحیه به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند، عجیب نیست. همان‌طور که سن بالا می‌رود، پوست شل می‌شود و حفره‌ی چشم گود می‌رود، پوست نیز پیر می‌شود و چروک برمی‌دارد. چین و چروک‌ها و خطوط دور چشم یا همان خطوط پنجه کلاغی نیز واضح‌تر می‌شود و چهره را خسته‌تر و پیرتر نشان می‌دهد.

در سال‌های گذشته درمان‌های جدیدی برای رفع گودی و پف زیرچشم ابداع شده است؛ عمل جراحی لیفت پلک پایین یا بلفاروپلاستی شل شدن شدید پوست یا پف زیر چشم را درمان می‌کند، اما این عمل برای همه بیماران مناسب نیست. تزریق ژل یا فیلر هیالورونیک درمان غیرجراحی موقتی برای جوانسازی چشم‌ها و صورت است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در مطب مطب دکتر اشراقیفوق تخصص پلک، مجرای اشکی و حدقه، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

مطب اصفهان :
031-36274240
مطب تهران :
021-88713593
همراه :
0913837324

جوانسازی صورت


جوانسازی-صورت

جوانسازی صورت دانش‌واژه‌ای کلی است که برای تمام عمل‌های زیبایی به کار برده می‌شود که با هدف مقابله با آثار پیری، آسیب‌های ناشی از نور خورشید، آکنه یا دیگر مشکلات مادرزادی انجام می‌شود. دوباره جوان و شاداب کردن صورت هدف اصلی درمان‌های جوانسازی صورت است. البته می‌توان از درمان‌های جوان‌سازی صورت برای هرچه زیباتر کردن چهره‌های جوان نیز بهره گرفت. عمل‌های جراحی مانند لیفت صورت، لیفت ابرو، جراحی پلک و رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی معروف‌ترین عمل‌های جوانسازی صورت به شمار می‌روند. البته روش‌های غیرجراحی جدیدی مانند لیزرتراپی و تزریق ژل نیز اثری چشمگیر را به دست می‌دهد، بدون آن که مانند عمل‌های جراحی دوران نقاهت طولانی داشته باشد.

دلایل انجام دادن درمان‌های جوانسازی غیرجراحی صورت


دلایل-انجاماز بین بردن نشانه‌های پیری، مانند خطوط دور چشم، خط اخم و دیگر چین و چروک‌های صورت، دلیل اصلی برای انجام دادن درمان‌های غیرجراحی صورت است. درمان شلی یا افتادگی پوست، سیاهی زیر چشم، لکه‌های ناشی از تابش آفتاب، آکنه، انواع لکه‌های پوستی و تغییر رنگ دادن پوست یا یکنواخت کردن رنگ پوست نیز از جمله دلایلی است که افراد را به انجام درمان‌های جوانسازی صورت ترغیب می‌کند. تزریق جوانسازی صورت درمانی غیرجراحی است، که اگر به درستی و توسط متخصص مجرب انجام شود، شادابی و جوانی دوباره را به ارمغان می‌آورد. تزریق‌های جوانسازی خاصیت ترمیمی دارند و نباید از آنها انتظار معجزه و تغییر چشمگیر داشته باشید. بنابراین اگر می‌خواهید تغییر قابل توجهی را در چهره خود ایجاد کنید، بهتر است روش‌های جراحی را امتحان کنید.

جوان‌سازی غیرجراحی صورت برای چه افرادی مناسب است؟


جوانسازی

اگر از پیر شدن پوست صورت‌تان ناراحت هستید و از سلامت عمومی مناسبی برخوردار هستید، جوانسازی غیرجراحی صورت روشی آسان و کم‌هزینه برای بازیابی جوانی است. پس از اکثر این درمان‌ها نیازی به استراحت کردن نیست و هزینه این روش‌ها غالباً بسیار کمتر از عمل‌های جراحی است. به علاوه تزریق ژل را، برخلاف عمل‌های سنگین می‌توان به راحتی تکرار کرد، بنابراین تا نتیجه‌ی دلخواه حفظ شود. درهرحال برای اطمینان از مناسب بودن درمان با توجه به شرایط و خواسته‌های خود، حتماً با متخصص زیبایی مشورت کنید.

انواع درمان‌های غیرجراحی جوانسازی صورت


ازآنجایی که درمان‌های غیرجراحی مختلفی برای جوانسازی صورت وجود دارد، انتخاب روش مناسب می‌تواند گیج کننده باشد. در ادامه متداول‌ترین درمان‌های غیرجراحی جوانسازی صورت را معرفی می‌کنیم.

جوانسازی پوست با لیزر 

جوانسازی-با-لیزر

جوانسزی با لیزر یکی از درمان‌های جوانسازی صورت است که شاید در ابتدا ترسناک به نظرتان برسد. اما واقعیت این است که لیزرتراپی درمانی ساده است. متخصصین زیبایی با بهره‌گیری از دستگاه‌های لیزر زیبایی می‌توانند لایه بسیار ظریفی از پوست را بردارند. هنگامی که زخم التیام می‌یابد، لایه پوستی جدیدتری تشکیل می‌شود که جوان‌تر، محکم‌تر و شاداب‌تر است. امواج پالسی نور لیزر به سرعت به پوست برخورد می‌کند و عناصر زائدی را برمی‌دارد که در اثر پیری، تابش آفتاب، تغییررنگ و دیگر مشکلات پوستی روی پوست جمع شده است. هرچند جوانسازی پوست با لیزر مشکلات متعددی را درمان می‌کند، اما بیشترین تاثیر را برای از بین بردن چروک‌های پوستی و اصلاح تغییرات رنگدانه‌ای دارد.

جوانسازی صورت با ویتامین

جوانسازی-با-ویتامین

پکیج جوانسازی صورت با ویتامین با هدف درخشان و جوان کردن آنی پوست طراحی شده است. در این روش ویتامین بنابه انتخاب بیمار، به صورت درون وریدی (IV) یا عضلانی (IM) تزریق می‌شود. این پکیج به جز تزریق ویتامین شامل درمان بازسازی کننده با ویتامین، یک جلسه درمان جوانسازی با نور LED (جوانسازی با نور قوی) و درمان با ماسک آرام‌بخش صورت می‌شود. پکیج جوانسازی صورت با ویتامین درمانی 4 مرحله‌ای است:

  • بیمار می‌تواند از بین آمپول ویتامین B12، ویتامین ب کمپلکس Forte Skin و سرم ترمیم سلولی (Cell Repair Shot) یا آمپول عضلانی Lipo Boost دلخواه کند.
  • پس از آن که ویتامین انتخابی بیمار تزریق شد، ویتامین ث گرید پزشکی بازسازی کننده در پوست تزریق می‌شود. در این مرحله از کریستال‌های اکسید آلومینیوم برای لایه‌برداری ملایم پوست و بازسازی لایه بیرونی (اپیدرم) پوست استفاده می‌شود.
  • درمان با نور LED با هدف تحریک تولید کلاژن، از بین بردن باکتری‌های مولد آکنه و کاهش التهاب انجام می‌شود.
  • در پایان نیز ماسک آنتی اکسیدان برای باز کردن منافذ و جوانسازی پوست روی صورت گذاشته می‌شود.

متخصص ابتدا پرونده پزشکی بیمار را بررسی می‌کند و ویتامین‌های لازم را برای جوانسازی صورت و پوست توصیه می‌کند.

بوتاکس

احتمالاً اکثر شما با بوتاکس آشنا هستید. بوتاکس یکی از متداول‌ترین درمان‌های غیرجراحی جوانسازی صورت است. رفع خط اخم و خطوط دور چشم هدف اصلی تزریق بوتاکس به شمار می‌رود، البته کاربردهای فرعی دیگری نیز برای تزریق بوتاکس در نظر گرفته شده است. تزریق بوتاکس روشی فوق‌العاده برای درمان و پیشگیری از چین و چروک‌های صورت است. بوتاکس فعالیت عضله‌ی عامل ایجاد چین و چروک را موقتاً متوقف می‌کند، در نتیجه چروک‌ها و خطوط روی پوست پوشاننده این عضله کمتر می‌شود. بوتاکس راه‌حلی دائمی نیست، اما صورت را ظرف مدتی کوتاه جوان می‌کند و از بیشتر شدن خطوط جلوگیری می‌کند. بااین توصیف با تزریق بوتاکس می‌توان پیری صورت را به تعویق انداخت.

رادیس 

رادیس

رادیس فیلری مصنوعی است که برای رفع چین و چروک و چاق کردن صورت کاربرد دارد. ناحیه‌های مورد نظر بلافاصله پس از تزریق ژل رادیس برجسته می‌شود و اثر درمان به مرور در نتیجه‌ی افزایش تولید کلاژن بهتر می‌شود. ژل رادیس مورد تایید FDA است و در آن از ترکیبی از کلسیم هیدروکسیل آپاتیت، لیدوکائین و داروی بی‌حسی استفاده می‌شود. ماندگاری نتیجه تزریق ژل رادیس، به دلیل تاثیر این ژل بر تولید کلاژن بیش از یک سال است. بنابراین ژل رادیس، در مقایسه با اکثر ژل‌ها، راه‌حل درازمدت‌تری برای رفع خط اخم و خطوط عمیق دیگر است. کلسیم هیدروکسیل آپاتیت در نهایت جذب می‌شود و فرایند متابولیسم بر روی آن انجام می‌شود و به این ترتیب به بدن کمک می‌کند تا ذخائر خود را تجدید کند. نتیجه‌ی نهایی صورتی شاداب‌تر و صاف‌تر است.

رستیلن 

رستیلن

رستیلن نوعی ژل هیالورونیک اسید است که چین و چروک‌ها را صاف و گونه‌ها و لب‌ها را برجسته می‌کند. شاید نام هیالورونیک اسید در ابتدا به نظرتان ترسناک برسد، اما این ماده به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود و به تامین آب پوست و حفظ خاصیت ارتجاعی آن کمک می‌کند. رستیلن پنج نوع فیلر متفاوت را بر پایه هیالورونیک اسید تولید می‌کند، این ژل‌ها لاغری صورت را جبران می‌کنند و برای صاف کردن چین و چروک‌های تقریباً هر ناحیه‌ای از صورت کاربرد دارند. صاف کردن چروک‌های سطحی یا برجسته‌سازی جزئی بخش‌های مختلف صورت بهترین کاربرد رستیلن است. نتیجه‌ی تزریق رستیلن آنی است و مانند اکثر عمل‌های تزریق ژل کمتر از یک ساعت زمان می‌برد. ماندگاری گونه‌های مختلف رستیلن، بسته به نوع ژل و محل تزریق 18 ـ 6 ماه است.

اسکالپترا 

اسکالپترا

اسکالپترا ژلی بر پایه‌ی لاکتیک اسید است که صورت را چاق می‌کند و تولید کلاژن را در پوست افزایش می‌دهد. براساس داده‌های ارائه شده توسط Br J Dermatol، ذخیره کلاژن پس از 18 سالگی، هر سال تقریباً یک درصد کاهش می‌یابد. بنابراین یک فرد 45 ساله به طور متوسط بیشتر از یک چهارم ذخیره کلاژن را از دست داده‌ است؛ کمبود کلاژن اثر گذر عمر بر پوست را تشدید می‌کند. هدف از تزریق اسکالپترا این است که اسید لاکتیک با القاء تولید کلاژن ساختار زیری را بازسازی و جوانسازی کند و لاغر شدن صورت را جبران کند. تزریق اسکالپترا چند بار انجام می‌شود و دوره درمان معمولاً چند هفته طول می‌کشد. پوست پس از جذب شدن لاکتیک اسید، شروع به تولید کلاژن می‌کند و صورت در نهایت جوان می‌شود.

ژوویدرم

ژویدرم

ژوویدرم نیز مانند رستیلن ژل‌های جوانسازی صورت را برای جبران لاغری صورت و صاف کردن چین و چروک‌ها تولید می‌کند. ژوویدرم از گونه‌های تعدیل شده‌ای از اسید هیالورونیک برای بازیابی مواد مغذی‌ای استفاده می‌کند که معمولاً در پوست وجود دارند. نتیجه تزریق ژوویدرم بلافاصله مشخص می‌شود و بسته به نوع درمان بیش از دو سال ماندگاری دارد. Juvederm Voluma XC برای لیفت و برجسته کردن گونه‌ها تزریق می‌شود تا لاغری ناشی از کمبود کلاژن جبران شود. Juvederm Voluma XC و Juvederm Vollure XC، هر دو می‌توانند چین و چروک‌های کل صورت را صاف کنند، البته فراورده‌ی اول بیشتر برای رفع خطوط پرانتزی دور بینی و دهان کاربرد دارد؛ حال آن که فراورده‌ی دوم خطوط عمودی لب را صاف می‌کند و صورت را سالم‌تر و چاق‌تر نشان می‌دهد.

تزریق چربی (روش جراحی)

تزریق-چربی

تزریق چربی یکی از درمان‌های جوانسازی صورت است که در آن از سلول‌های چربی بدن خود بیمار برای صاف کردن چین و چروک‌ها و از بین بردن فرورفتگی‌ها و لاغری ناخوشایند استفاده می‌شود. در این روش چربی از بخشی از بدن خود بیمار گرفته می‌شود و پس از جداسازی و آماده‌سازی در بخش دیگری تزریق می‌شود، بنابراین با یک تیر دو نشان زده می‌شود. تزریق چربی چین و چروک‌های صورت را از بین می‌برد، حالت خستگی را از چهره می‌زداید و مشکل افتادگی پوست را برطرف می‌کند. پزشک سلول‌های چربی را از بخش دیگری از بدن بیمار استخراج می‌کند و پس از خالص‌سازی با دقت در ناحیه‌ی مورد نظر تزریق می‌کند. چربی غالباً همراه با ژل یا فیلرهای دیگر تزریق می‌شود تا نتیجه‌ی ماندگارتر و رضایت‌بخش‌تری به دست بیاید. البته تزریق چربی، برخلاف دیگر روش‌های مورد بحث، عملی جراحی محسوب می‌شود و به بیهوشی عمومی نیاز دارد.