بهترین نوع جراحی چشم در درمان عیوب انکساری: لیزیک، لازک و PRK

بهترین نوع جراحی چشم در درمان عیوب انکساری لیزیک، لازک و PRK

تصور کنید که نیازی به تجربه زندگی از پشت لنزها نیست. تصور کنید که یک روز صبح بیدار شده‌اید و روز خود را بدون نیاز به استفاده از لنزهای تماسی یا عینک شروع می‌کنید. تصور کنید که می‌توانید از عینک‌های آفتابی غیر طبی استفاده کنید. این تصورات را با استفاده از عمل مدرن لیزر چشم می‌توان به واقعیت تبدیل کرد. دنیای جراحی چشم به وسیله لیزر برای بسیاری از بیماران جذاب است و شفافیت، راحتی و عدم نیاز به عینک و لنز را تأمین می‌کند اما مانند هر عمل جراحی دیگری، این عمل جراحی نیز برای همه بیماران مناسب نیست. سه نوع عمل ترمیمی اصلی چشم وجود دارد: لیزیک، لازک و پی آر ک. همه این 3 نوع عمل جراحی برای تغییر شکل قرنیه انجام می‌شوند اما همه آنها از نظر شیوه انجام با یکدیگر تفاوت دارند. خوب، چگونه باید بفهمید که کدام یک از این عمل‌های جراحی مناسب شرایط شما است؟

 درک عمل جراحی ترمیمی چشم به وسیله لیزر


درک عمل جراحی ترمیمی چشم به وسیله لیزر

جراحی عیوب انکساری یک مفهوم جدید نیست. علوم پزشکی همیشه در حال پیشرفت است و به همین دلیل تکنولوژی‌ها و روش‌های نوآورانه برای جراحی چشم به وسیله لیزر همیشه در حال ظهور است. به عنوان مثال تکنولوژی ویوفرانت به طور دقیق، چشم به خصوص انحنای قرنیه را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این اندازه‌گیری خاص به پزشک این امکان را می‌دهد که چشم‌های شما را به جای تجدید نسخه برای آن، دقیق‌تر اصلاح کرده و قرنیه را در جهت مورد نیاز برای اصلاح این عیوب تغییر شکل دهد. روش‌های جراحی وجود دارد که کاملاً بی‌ضرر بوده و برای جایگزین کردن لنزهای چشمی و حتی اصلاح نازک بودن قرنیه طراحی شده‌اند. در سه دهه گذشته، عمل جراحی لیزر به طور کامل سفارشی و قابل تنظیم شده است که باعث شده این عمل دقیق‌تر و با اثری بلندمدت‌تر از همیشه باشد.

دوران نقاهت و بهبودی

دوران نقاهت و بهبودی

دوران نقاهت و بهبودی پس از انجام عمل‌های ترمیمی متفاوت بوده و بر اساس بیماران و نوع عمل تعیین می‌شود. بیماران نباید پس از انجام عمل جراحی رانندگی کنند (در واقع شما قبل از این که رانندگی کنید باید به پزشک مراجعه کنید). به هر خال، در برخی موارد، شما می‌توانید روز بعد سر کار بروید. معمولاً دوره نقاهت و بهبودی بیمارانی که تحت عمل پی آر ک قرار می‌گیرند طولانی‌تر است. معمولاً بینایی به طور موقتی کاهش می‌یابد و پس از چند روز تا چند هفته بینایی بیمار بهبود می‌یابد. لیزیک و لازک معمولاً دوره نقاهت و بهبودی کوتاه‌تری دارند. بینایی بسیاری از بیماران یک روز پس از انجام عمل جراحی بهبود می‌یابد. بدون توجه به نوع عمل، شما باید دستورات پزشک را به دقت رعایت کنید و همه داروهای خود را مطابق دستور پزشک مصرف کنید. به مدت چند هفته پس از انجام عمل باید از انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین خودداری کنید و از چشمان خود در برابر آلودگی و هر چیزی که باعث ابتلا به عفونت شود محافظت کنید. چشم‌های خود را نمالید زیرا باعث کند شدن روند بهبودی آن شده و ممکن است باعث آسیب‌دیدگی بافت‌های آسیب‌پذیر یا بروز عوارض برای فلاپ شود.

نتایج پس از انجام عمل جراحی

نتایج پس از انجام عمل جراحی

در بیشتر موارد، بینایی بیماران پس از انجام عمل جراحی، 20/20 می‌شود. ممکن است بیماران نیاز به استفاده از عینک یا لنز پس از انجام عمل اصلاحی عیوب جزئی داشته باشند. به هر حال، در این موارد، تجهیزات تجویزی کمتر از قبل از عمل است. بیشتر بیماران بدون توجه به انجام عمل‌های اصلاحی چشم، پس از سن 40 سالگی نیاز به استفاده از عینک مطالعه دارند. این به دلیل پیرچشمی که یک عارضه مرتبط با افزایش سن است اتفاق می‌افتد. متأسفانه، هیچ عمل جراحی برای اصلاح پیر چشمی وجود ندارد.

انواع درمان‌های عیوب انکساری چشم


عمل جراحی‌ترمیم عیوب چشم که به آنها عمل جراحی اصلاح عیوب انکساری یا لیزر نیز گفته می‌شود به هر گونه عمل جراحی که برای اصلاح عیوب چشم انجام شود اطلاق می‌شود. در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی در این زمینه صورت گرفته است. عمل جراحی اصلاح عیوب انکساری یا لیزر چشم به بیشتر بیماران این امکان را می‌دهد که بهتر از هر موقع دیگری قبل از انجام عمل جراحی بتوانند ببینند. بیشتر انواع عمل‌های جراحی ترمیمی، قرینه که قسمت شفاف جلوی چشم است را تغییر می‌دهند. این کار باعث می‌شود که نور از آن عبور کرده و در قسمت انتهای چشم یا شبکیه متمرکز شود. در عمل‌های جراحی دیگر لنز طبیعی چشم تعویض می‌شود.

لازک

لازک

لازک یکی از عمل‌های متداول چشم در آمریکا است. این عمل برخلاف پی آر ک، باعث ایجاد درد و ناراحتی در هنگام انجام عمل یا پس از آن برای بیمار نمی‌شود. چشم پزشک یک فلاپ کوچک در قرنیه ایجاد کرده و آن را کنار می‌زند تا بافت قرینه زیر آن دیده شود. این بافت با استفاده از لیزر اکسایمر تغییر شکل داده می‌شود. زمانی که میزان ترمیمی بافت قرنیه برداشته شد، فلاپ قرنیه دوباره در جای خود قرار داده می‌شود. این عمل معمولاً حدود 10 دقیقه برای هر چشم طول می‌کشد.

عوارض جانبی احتمالی

پس از انجام عمل جراحی لازک ممکن است علائم خشکی چشم دیده شود زیرا تولید اشک در چسم به طور موقتی متوقف می‌شود. این عارضه را می‌توان با استفاده از قطره‌های چشم درمان کرد. به هر حال، شما باید قبل از استفاده از هر چیزی برای چشم‌های خود با پزشک مشورت کنید. هر گونه تاری دید باید ظرف مدت 24 ساعت پس از انجام عمل جراحی برطرف شود. با این که ممکن است کمی خارش داشته باشید باید از مالیدن چشم‌های خود خودداری کنید. این می‌تواند باعث جابجایی فلاپ شده و مشکلات جدی برای شما ایجاد کند.

نتایج معمول

بینایی بسیاری از بیماران پس از انجام عمل جراحی لازک به 20 / 20 می‌رسد. به هر حال، نتایج ممکن است متفاوت باشد. ممکن است بینایی برخی افراد 20 /40 یا کمتر نیز شود.

لیزیک

لیزیک

با این که عمل جراحی لیزیک یک عمل بسیار مؤثر است اما برای افرادی که قرنیه چشم آنها نازک است مناسب نیست. لیزیک برای به دست آوردن نتایج مشابه بدون وارد آمدن آسیب به قرنیه نازک در هنگام انجام عمل لازک انجام می‌شود. به جای برش یک فلاپ در چشم، چشم پزشک از محلول الکلی برای بلند کرده لایه رویی از روی بافت بقیه چشم استفاده می‌کند. این بافت کنار زده شده و بافت قرنیه زیر آن در معرض دید قرار گرفته و به وسیله لیزر اکسایمر تغییر شکل داده می‌شود. پس از این که مقدار مناسب از بافت قرنیه برداشته شد، لایه بیرونی بافت دوباره در جای خود قرار داده می‌شود.

عوارض جانبی احتمالی

با این که لیزیک به اندازه عمل لازک باعث خشکی چشم نمی‌شود اما عوارض جانبی دیگری ممکن است داشته باشد. فلاپ ایجاد شده برای انجام عمل لیزیک کندتر از فلاپ ایجاد شده برای انجام عمل لازک بهبود می‌یابد. در نتیجه، بیماران باید تا زمان بهبودی کامل از لنزهایی که مانند پانسمان کار می‌کنند استفاده کنند. فرایند بهبودی معمولاً تا یک هفته طول می‌کشد. شما همچنین ممکن است تا حدود 6 ماه دیدی تار داشته باشید یا احساس کنید که چیزی داخل چشم شما رفته است.

نتایج معمول

دید بسیاری از بیماران پس از انجام عمل لیزیک 20 / 20 می‌شود. به هر حال، نتایج متفاوت بوده و ممکن است دید برخی از بیماران 40 / 20 یا کمتر نیز بشود.

پی آر ک


پی آر ک

محبوبیت عمل پی آر ک پس از معرفی عمل لازک کمی کمرنگ شد. به هر حال، در سال‌های اخیر تا حدودی تجدید حیات کرده است. امروزه بسیاری از پزشکان برای برخی از بیماران انجام عمل جراحی پی آر ک را به لازک ترجیح می‌دهند. در عمل پی آر ک به جای ایجاد یک فلاپ روی سطح چشم و تغییر بافت قرنیه زیر آن، قرینه مستقیماً از بیرون تغییر شکل داده می‌شود. یکی از معایب اصلی انجام عمل پی آر ک این است که بیماران در هنگام انجام این عمل بیشتر احساس ناراحتی کرده و دوران بهبودی و نقاهت پس از آن نیز طولانی‌تر است. پی آر ک روش دیگری است که برای بیمارانی که قرنیه نازک دارند ترجیح داده می‌شود. در این روش همچنین خطرات احتمالی مرتبط با فلاپ نیز از بین می‌رود.

عوارض جانبی احتمالی

همانند هر عمل جراحی دیگر، خطر بروز عفونت در عمل پی آر ک وجود دارد. بیماران گاهی اوقات پس از انجام این عمل جراحی به طور موقت دچار خشکی چشم می‌شوند. احتمال این که بیمارانی که عمل پی آر ک انجام داده‌اند دچار حساسیت نوری شوند به خصوص در وضعیت‌های کم نور زیاد است.

نتایج معمول

دید بسیاری از بیماران پس از انجام عمل جراحی پی آر ک 20 / 20 می‌شود، البته نتایج ممکن است متفاوت باشد و دید برخی افراد 40 / 20 یا کمتر هم بشود.

عوارض احتمالی عمل‌های اصلاحی عیوب انکساری چشم


عوارض احتمالی عمل‌های اصلاحی عیوب انکساری چشم

با این که عمل جراحی لیزر چشم مطمئن و بی‌خطر است اما همه عمل‌های جراحی ممکن است با خطراتی همراه باشند. در حالی که چشم پزشکان، آموزش‌دیده و مجرب هستند اما گاهی اوقات ممکن است مشکلات پیش‌بینی نشده‌ای رخ دهد، درک و آگاهی نسبت به بروز این مشکلات قبل از انجام عمل‌های ترمیمی برای عیوب انکساری چشم از اهمیت زیادی برخوردار است.

  • ترمیم ناکافی: برای ترمیم عیوب انکساری چشم مانند نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم، چشم پزشک باید بافت را از روی چشم بردارد تا تغییر شکل مورد نظر حاصل شود. اگر پزشک مقدار کمی از بافت بردارد ممکن است نیاز به انجام عمل اصلاحی باشد و عمل جراحی دوم نیز باید انجام شود.
  • ترمیم زیاد: در برخی موارد، چشم پزشک ممکن است به طور تصادفی مقدار زیادی از بافت را از روی چشم بردارد؛ یک عیب انکساری برطرف شده ولی یک عیب دیگر ایجاد می‌شود. این مشکل خاص را به سختی می‌توان برطرف کرد.
  • آستیگماتیسم: اگر بافت در نهایت از روی چشم برداشته نشود، ممکن است باعث آستیگماتیسم شود. آستیگماتیسم را باید با استفاده از لنز، عینک یا یک عمل جراحی دیگر اصلاح کرد.
  • خشکی موقتی چشم: عمل‌های جراحی ممکن است باعث توقف تولید اشک در چشم شوند. این ممکن است بر بینایی تأثیر بگذارد. به هر حال، شما می‌توانید این عارضه را با استفاده از اشک مصنوعی یا قطره چشم برطرف کنید.

 

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.