بلفاروپلاستی پلک فوقانی چشم : جراحی زیبایی رفع افتادگی بالای چشم

چشم‌های ما مهمترین و اولین ابزاری است که در طول روز برای انجام امور مختلف از آنها استفاده می‌کنیم. جراحی پلک می‌تواند یک روش عالی برای جوان سازی صورت باشد زیرا چشم‌ها تاثیر بسیار زیادی بر روی کل صورت می‌‌گذارند. جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا یکی از انواع عمل‌های جراحی است که از آن برای زیبایی صورت استفاده می‌شود این عمل جراحی می‌‌تواند به رفع چربی روی پلک و رفع افتادگی و شل شدگی پوست اطراف پلک بالا که به علت بالا رفتن سن ایجاد شده است کمک کند.

مزایای بلفاروپلاستی پلک بالا
بلفاروپلاستی پلک بالا جراحی زیبایی ایمن و با زمان درمان کوتاه است علاوه براین شامل مزایای زیر است:
• به رفع پوست اضافی روی پلک و رفع افتادگی آن کمک می‌کند. پف قسمت فوقانی و میانی پلک بالا ناشی از افتادگی چربی را از بین می‌برد.
• یک روش عالی برای افرادی است که قصد دارند آثار حاصل از پیری را از بین ببرند.

علت افتادگی پلک بالا چیست؟


عوامل متعددی در افتادگی پلک نقش دارند که در بخش زیر به آنها اشاره می‌کنیم:
• ژنتیک و سابقه خانوادگی افتادگی پلک یکی از دلایل اصلی افتادگی پلک محسوب می‌شود.
• سبک زندگی و محیط در این وضعیت نقش مهمی دارند به عنوان مثال افرادی که مدت زیادی از ساعات کاری خود را در بیرون سپری می‌‌کنند بیشتر دچار افتادگی پلک خواهند شد.
• بالا رفتن سن و رسیدن به دوران پیری یکی از دیگر از دلایل افتادگی پلک است. با گذر زمان حرکات مربوط به چشم از قبیل چشمک زدن و برخی از حالات صورت باعث افتادگی پوست این ناحیه می‌‌شود.

چه افرادی می‌‌توانند متقاضی مناسبی برای جراحی پلک بالا باشند؟


در صورتی که شما نکات زیر در مورد شما صدق می‌کند می‌توانید متقاضی مناسبی برای جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا باشید:
• در صورتی که سالم هستید و هیچ گونه مشکلی در خصوص سلامت جسمانی ندارید.
• در صورتی که سیگار نمی‌‌کشید.
• در صورتی که دچار افتادگی شدید پلک و پوست اطراف چشم هستید.
در موارد زیر شما نمی‌توانید متقاضی مناسبی برای جراحی بلفاروپلاستی باشید:
• در صورتی که انتظارات شما از نتیجه درمان غیر واقعی است.
• در صورتی که دچار مشکلات حاد چشمی یا اختلالاتی از قبیل دیابت، آب سیاه و مواردی از این قبیل هستید زیرا این موارد ریسک بروز عوارض را افزایش می‌دهند.

مشاوره قبل از جراحی زیبایی پلک بالا ضروری است


پزشک در جلسه اولیه مشاوره با شما در خصوص مشکل افتادگی پلک صحبت خواهد کرد و به دقت به ارزیابی سابقه پزشکی شما می‌پردازد تا بداند آیا سابقه عمل جراحی پلک و یا خشکی چشم را در گذشته داشته اید و آیا از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید یا خیر. سپس به طور ویژه به بررسی ساختارهای آناتومیک اطراف چشم از قبیل پلک بالا گونه و همچنین قدرت عضلات پلک پایین می‌‌پردازد.

چگونه برای جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا آماده شویم؟


نکاتی که باید قبل از جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا رعایت شوند به شرح زیر می‌باشند:

ده روز قبل از جراحی چه باید کرد؟

پزشک از شما می‌خواهد که ده روز قبل از جراحی از مصرف داروهای رقیق کننده خون اجتناب کنید البته باید قبل از قطع مصرف این داروها با پزشک خود مشورت کنید و اطمینان حاصل نمایید که مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد. در صورتی که شما از داروی وارفارین استفاده می‌کنید پزشک یک برنامه درمانی دیگر را برای شما طراحی می‌‌کند تا بتوانید از یک داروی جایگزین استفاده کنید. در صورتی که مصرف داروی رقیق کننده خون برای یک اختلال عمومی تجویز شده باشد و امکان قطع آن میسر نباشد نمی‌توانید تحت جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا قرار بگیرید.

یک روز قبل از عمل چه باید کرد؟

• به داروخانه بروید و ماسک خنک کننده بخرید.
• عینک آفتابی و کلاه محافظ مناسب تهیه کنید.
• قرص مسکن در دسترس داشته باشید.

روز جراحی چه باید کرد؟

• می‌توانید روزی که قرار است جراحی انجام شود به طور طبیعی غذا بخورید و مانند هر روز همه داروهای خود را به غیر از داروهای رقیق کننده خون مصرف کنید.
• از استفاده از لوازم آرایش و ریمل، گوشواره و گردنبند نیز خودداری کنید.
• لنز چشمی خود را در بیاورید و لباس راحتی بپوشید.
• می‌توانید قبل از عمل از خود عکس بگیرید سپس با نتایج به دست آمده پس از عمل مقایسه کنید.
• در صورتی که به یک داروی خاص حساسیت دارید حتما پزشک یا پرستار خود را مطلع نمایید.
• معمولاً این نوع جراحی حدود یک ساعت طول می‌کشد و در صورتی که زیر پلک بیمار مقدار چربی جمع شده باشد و تخلیه آن ضروری باشد مدت زمان جراحی افزایش خواهد یافت.

جراحی پلک بالا چگونه انجام می‌شود؟


• برای جلوگیری از احساس درد در حین جراحی پلک بالا بر اساس نوع جراحی که قرار است انجام شود از داروی بیحسی استفاده خواهد شد. در صورتی که قرار است فقط جراحی بلفاروپلاستی انجام شود استفاده از بیحسی موضعی و آرام بخش خوراکی می‌تواند یک روش عالی برای بیمار باشد. اما در صورتی که بیمار علاوه بر جراحی بلفاروپلاستی به انجام سایر جراحی‌ها نیاز باشد پزشک درخواست انجام بیهوشی عمومی را خواهد داد.
• معمولاً در عمل بلفاروپلاستی، پلک بالا جراحی می‌‌شود و عضلات و چربی موجود در پلک پایین از طریق ایجاد برش در خطوط طبیعی این ناحیه دستکاری می‌‌شوند. از آنجایی که این برش‌ها در خطوط طبیعی صورت ایجاد می‌گردند و پشت پلک و مژه پنهان می‌‌شوند بافت اسکار کوچک ایجاد خواهد شد. عوارض جانبی حاصل از جراحی بلفاروپلاستی بسیار نادر است و معمولاً این جراحی به عنوان یک روش ایمن در نظر گرفته می‌شود.

دوران بهبود در جراحی بلفاروپلاستی به چه صورت است؟


معمولاً بهبود کامل پس از جراحی بلفاروپلاستی حدود سه ماه طول می‌‌کشد اما اغلب شما می‌توانید پس از ۲ تا ۳ هفته فعالیت‌های طبیعی خود را از سر بگیرید. در بخش زیر به نکات مهم مربوط به مراقبت‌های پس از عمل اشاره می‌‌کنیم که می‌‌تواند برای شما بسیار سودمند باشد.

هفته اول پس از جراحی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

معمولاً تا یک هفته پس از جراحی شما دچار درد تورم و قرمزی در محل جراحی خواهید شد. تورم ایجاد شده می‌تواند باعث اختلال در بینایی شما شود و دید شما را تار نماید. به طور کلی اختلال بینایی یکی از عوارض شایع در هفته اول پس از جراحی محسوب می‌شود. این احتمال وجود دارد که پزشک یک هفته پس از جراحی اقدام به کشیدن بخیه‌های شما نماید. با گذر زمان باید به تدریج تورم پلک شما از بین برود و درد نیز تسکین پیدا کند. پزشک شما می‌‌خواهد که در فواصل زمانی تعیین شده برای انجام معاینات لازم به مطب او مراجعه کنید تا از روند بهبود شما اطمینان حاصل کند.

در هفته دوم پس از جراحی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

در اثر موارد بیماران تا پایان هفته دوم به طرز قابل توجهی بهبود پیدا می‌کند اما هنوز جای بخیه‌ها دیده می‌شود که این مسئله به تورم پلک پس از جراحی ارتباط دارد. با این حال تعداد زیادی از بیماران می‌‌توانند حدود ۱۰ روز پس از جراحی به محل کار خود برگردند و فعالیت خود را آغاز نمایند.

در هفته سوم پس از جراحی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

فرایند بهبود همچنان ادامه پیدا می‌کند. پس از گذشت سه هفته از جراحی به احتمال زیاد پزشک به شما اجازه می‌دهد که فعالیت‌های جسمانی و ورزشی خود را آغاز کنید.

یک تا دو ماه پس از جراحی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

معمولاً تا پایان ماه دوم بخش قابل توجهی از فرآیند بهبود به اتمام می‌‌رسد اما اکثر بیماران تا قبل از ماه دوم به طور کامل بهبود پیدا می‌کند و تورم و قرمزی این ناحیه به خوبی از بین می‌رود. در این شرایط شما می‌توانید شاهد بهبودی پلک و تغییرات مثبت در ظاهر صورت خود باشید.

یک سال پس از جراحی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

به طور کلی شما باید بتوانید طی مدت یک تا دو ماه پس از جراحی به انجام فعالیت‌های خود بپردازید و از نتایج به دست آمده لذت ببرید. با این حال در اکثر بیماران فرایند بهبودی کامل تا یک سال هم طول می‌‌کشد در این حالت باید بافت اسکار به طور خفیف دیده شود و به تدریج از بین برود.
نکات مهم در خصوص جراحی پلک بالا:

مطالعه نکات و موارد زیر می‌تواند به شما برای مراقبت از پلک پس از جراحی بلفاروپلاستی کمک کند. در بخش زیر به چند مرحله مهم اشاره می‌‌کنیم که می‌‌تواند به طرز قابل توجهی سرعت فرایند بهبود بافت اسکار را افزایش دهد و باعث ارائه نتایج عالی شود.

• در هنگام خواب باید زیر سر شما بلند باشد تا از میزان تورم کاسته شود.
• برای کاهش تورم از کمپرس سرد استفاده کنید.
• از انجام دادن فعالیت جسمانی از قبیل ورزش یا حتی خم شدن به سمت جلو و برداشتن اجسام سنگین خودداری کنید.
• از چشم‌های خود در برابر نور آفتاب، باد و مواد خارجی محافظت نمایید.
• در روزهای اول پس از جراحی از فشار دادن چشم خود اجتناب کنید.
• از کتاب خواندن، نگاه کردن به تلویزیون و صفحه کامپیوتر اجتناب نمایید.
• طبق دستور پزشک از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کنید.

نتایج حاصل از جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا به چه صورت است؟

در این نوع جراحی پوست و چربی اضافی پلک بالا برداشته می‌شود اکثر بیماران قبلا جراحی دیگری انجام نداده‌اند اما برخی از بیماران حدود ۱۵ یا ۲۰ سال پیش جراحی انجام داده‌اند و مجدداً قصد ترمیم آن را دارند. جراحی دوم در مقایسه با جراحی اول یک جراحی خفیف محسوب می‌شود.

سایر روش‌های‌موجود‌ و روش‌های جایگزین بلفاروپلاستی شامل چه مواردی است؟


ممکن است بیمار به جراحی‌های دیگری نیز نیاز داشته باشد. در صورتی که مشکلات پلک بالا با افتادگی ابرو نیز همراه باشد انجام جراحی لیفت پیشانی نیز پیشنهاد می‌شود. می‌توان با استفاده از پیلینگ شیمیایی یا تزریق بوتاکس به رفع خطوط اطراف چشم نیز پرداخت. تزریق فیلر یک روش جایگزین برای جراحی است که می‌‌تواند به رفع سیاهی دور چشم کمک نماید.

عوارض بلفاروپلاستی پلک بالا شامل چه مواردی است؟


عوارض بلفاروپلاستی پلک بالا به شرح زیر می‌باشد:
• تشکیل بافت اسکار در محل برش
• عدم تقارن هر دو پلک
• بالا کشیدن بیش از حد پلک
• بالا کشیدن ناکافی پلک
• نازک شدن پوست اطراف پلک
• بسته نشدن کامل چشم
• نمایان شدن سطح چشم
• احساس بیحسی زیر محل برش
• ناراضی بودن از نتیجه جراحی
• آسیب دیدگی کره چشم

سوالات متداول در خصوص جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا


مهمترین عواملی که در تصمیم گیری برای انجام دادن یا انجام ندادن جراحی بلفاروپلاستی نقش دارند این است که آیا میزان بهبودی پس از جراحی آنقدر هست که بتوان خطرات احتمالی و هزینه ناشی از عمل را تقبل کرد یا خیر و اینکه دوران بهبود در این نوع جراحی چقدر طول می‌کشد.

برخی از بیماران جراحی بلفاروپلاستی را در اوایل ۳۰ سالگی انجام می‌دهند اما معمولا اکثر افراد انجام این جراحی را به دوران چهل سالگی موکول می‌نمایند. برخی دیگر ترجیح می‌‌دهند در ۵۰ سالگی و ۶۰ سالگی علاوه بر جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا اقدام به لیفت صورت نیز نمایند. به طور کلی سن در این نوع جراحی اهمیت چندانی ندارد و می‌‌تواند در هر سنی برای انجام آن به پزشک مراجعه کرد.

در جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا بخیه‌ها درون خطوط طبیعی پلک بالا ایجاد می‌‌شوند و گاهی اوقات پزشک برش مورد نیاز را درون خطوط اطراف چشم ایجاد خواهد کرد.

جراحان پلاستیک همیشه به بیماران در خصوص تشکیل بافت اسکار پس از جراحی هشدار می‌دهند اما معمولاً بافت اسکار در پلک در مقایسه با سایر نقاط بدن زودتر بهبود پیدا می‌کند به نظر می‌رسد که علت این امر به نازک بودن پوست پلک در مقایسه با پوست سایر نقاط بدن ارتباط دارد. به طور کلی هنگامی ‌که شما چشم خود را به طور کامل ببندید بافت اسکار پشت پلک دیده می‌‌شود و ممکن است در صورتی که یکی از اعضای خانواده به دقت به چشم شما نگاه کند متوجه وجود بافت اسکار شود.

معمولاً جراحی بلفاروپلاستی در کمتر از یک ساعت انجام می‌‌شود به این ترتیب انجام دادن یک جراحی دیگر در کنار جراحی بلفاروپلاستی باعث طولانی شدن زمان جراحی و مطرح شدن احتمال بروز عوارض جانبی خواهد شد. معمولاً از این عمل جراحی در کنار سایر جراحی‌های صورت از قبیل لیفت، ابرو لیفت صورت، تزریق چربی، جراحی بینی، ایمپلنت چانه یا لیپوساکشن گردن استفاده می‌شود.

پاسخ این سوال مثبت است و پزشک کاملا دقت می‌کند که به اندازه کافی پوست اضافی پشت پلک را بردارد تا در هنگام بستن چشم مشکلی برای فرد پیش نیاد.

این سوال یک سوال ساختاری است. معمولا پس از جراحی شکل چشم تغییر کرده و بهبود پیدا می‌‌کند و به این ترتیب ظاهر متفاوتی را به وجود خواهد آورد اما ظاهر ثابت پلک مانند محل اتصال پلک به پوست اطراف گونه را تغییر نمی‌دهد و به این ترتیب شکل اصلی پلک تغییر نخواهد کرد.

به طور کلی دو قانون اصلی در این خصوص وجود دارد در صورتی که افتادگی تا گوشه چشم ادامه پیدا کرده باشد شما به جراحی لیفت ابرو نیاز خواهید داشت زیرا لیفت چشم تاثیر خود را بر روی پوست پلک خواهد گذاشت. در صورتی که شما برای لیفت ابرو اقدام کنید و ابروی شما به طور ایده آل به سمت بالا کشیده شود مشکل افتادگی پلک نیز به طرز قابل توجهی اصلاح خواهد شد به همین دلیل ممکن است شما فقط به لیفت ابرو نیاز داشته باشید. اما در صورتی که ابروی شما دارای قوس مناسبی باشد و به خوبی روی استخوان ابرو قرار گرفته باشد معمولاً انجام جراحی لیفت پلک پیشنهاد می‌شود.

بزرگترین اشتباهی که در خصوص جراحی پلک بالا مطرح می‌شود برداشتن بیش از حد پوست اضافی است زیرا در صورتی که بخش قابل توجهی از پوست روی چشم برداشته شود ممکن است چشم به خوبی بسته نشود و فرد دچار مشکلات چشمی و خشکی بیش از حد چشم شود. اکثر بیمارانی که جراحی بلفاروپلاستی انجام داده‌اند و بعدا مجدداً درخواست انجام جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا را می‌دهند در حقیقت به لیفت ابرو نیاز دارند تا پلک آنها بالا کشیده شود. ممکن است برخی دیگر نیز از ظاهر پوست اطراف چشم خود که توسط نور آفتاب آسیب دیده است نا راضی نباشند اما باید خاطر نشان کنیم که هیچ نوع عمل جراحی نمی‌تواند به تغییر ویژگی‌های ارثی پوست بپردازد. معمولا درخواست برای انجام جراحی مجدد و اصلاح پلک یک امر غیر عادی محسوب می‌شود.

با توجه به وسعت قسمتی که قرار است جراحی قرار بگیرد می‌‌توان جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا را به صورت یک جراحی سرپایی انجام داد اما در برخی شرایط جراح پیشنهاد می‌کند که بیمار یک شبانه روز در بیمارستان بستری شود تا تحت نظر قرار بگیرد.