برگشت نمره چشم بعد از لیزیک به دلیل تغییر قرنیه به حالت اولیه

نمره چشم

در اکثر موارد نتایج حاصل از عمل جراحی لیزیک و بهبود سطح بینایی دائمی است. اما در برخی موارد به علت بروز برخی از تغییراتی که در عدسی درون چشم رخ می‌دهد، با گذر زمان احتمال عود دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم و در نتیجه تار شدن دید وجود دارد. در صورتی که این عارضه پیش بیاید و بیمار با مشکل مواجه شود معمولاً انجام عمل مجدد لیزیک برای بهبود بینایی پیشنهاد خواهد شد. در تحقیقی که اخیراً انجام شده پایداری نتایج حاصل از عمل لیزیک در بلند مدت بررسی شده است. در این تحقیق در بازه زمانی ۱۸ سال سطح بینایی ۴۶ بیمار که عمل لیزیک انجام داده بودند بررسی شده است. بیمارانی که زیر ۴۰ سال سن داشتند طی مدت ۱۸ سال پس از عمل شماره چشم آنها به طور متوسط به -0.54 D رسیده بود. به طور متوسط پس از عمل لیزیک چشم نمره چشم به -0.05 D  خواهد رسید اما هنگامی‌که بیماران بر اساس جنسیت دسته بندی شدند محققان شاهد تفاوت‌های قابل توجهی بودند. متوسط نمره چشم زنان طی بازه زمانی ۱۸ سال به -0.40 D رسیده بود حالا که در مردان برابر با -0.08 D بود. در همه موارد عمل لیزیک یک عمل ایمن بوده و هیچ گونه عوارضی را در بلند مدت به دنبال نداشته است.

خاطر نشان می‌کنیم که مقالاتی در خصوص نتایج بلند مدت عمل لیزیک ارائه نشده است اما بیش از ۵۰ سال است که پزشکان به ایجاد فلپ قرنیه می‌پردازند و بیش از ۲۰ سال است از عمل لیزیک برای اصلاح مشکلات چشم استفاده می‌‌شود و تقریباً در سراسر جهان ۱۷ میلیون و عمل لیزیک انجام شده است. پزشکان و متخصصان ادعا می‌کنند که شواهد موجود نشان داده است که عمل جراحی لیزیک برای اصلاح خطای انعکاسی چشم یک روش ایمن و موثر در بیماران محسوب می‌شود به علاوه تاکنون هیچ گونه نگرانی یا مدرکی مبنی بر عوارض این روش جراحی یا عدم ایمنی آن گزارش نشده است زیرا پزشکان همواره از آخرین تکنیک‌ها و فناوری‌های این عرصه استفاده می‌کنند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در مطب دکتر اشراقی، فوق تخصص پلک، مجرای اشکی و حدقه، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

مطب اصفهان :
031-36274240
مطب تهران :
021-88713593
همراه :
0913837324

انتظارات شما از عمل لیزیک چیست؟


انتظارات شما از عمل لیزیک چیست؟

همه ما از نگاه کردن به آسمان شب بدون استفاده از عینک یا پریدن درون استخر بدون احساس نگرانی در خصوص لنزهای خود لذت خواهیم برد بنابراین به یک سرمایه‌ گذاری مالی بلندمدت نیاز داریم که دیگر تعویض لنزهای خود و متحمل شدن هزینه زیاد نداشته باشیم. برخی از انتظارات ما کاملا واقع گرایانه هستند اما برخی دیگر منطقی و قابل قبول نخواهند بود به عنوان مثال اگر شما انتظار دارید که پس از عمل دیگر نیازی به استفاده از عینک یا لنز چشمی نداشته باشید در اشتباه هستید. برخی از بیمارانی که عمل لیزیک انجام داده‌اند به احتمال زیاد پس از عمل برای مطالعه به عینک نیاز خواهند داشت و در برخی موارد بیمار به عمل‌های دیگری نیاز دارد تا به طور کامل نیاز او به استفاده از لنز چشمی برطرف گردد. شما می‌توانید به مشاورین ما مراجعه کنید و در خصوص مناسب بودن خود برای عمل جراحی لیزیک اطمینان حاصل کنید.

آیا نتایج حاصل از عمل لیزیک دائمی هستند؟


نتایج

در اکثر موارد عمل لیزیک با نتایج دائمی همراه است و تعداد زیادی از بیماران هرگز به خرید مجدد عینک یا لنز چشمی نیاز نخواهند داشت. بنابراین شما می‌‌توانید انتظار این نتایج را داشته باشید اما گاهی اوقات با گذر زمان برای اصلاح تغییرات خفیف که در سطح بینایی به وجود می‌‌آید به اینکه نیاز خواهید داشت. اگرچه شنیدن این موضوع ممکن است برای شما خوشایند نباشد بهتر است بدانید که در اکثر موارد مشکلاتی که پس از عمل لیزیک به وجود می‌آیند به راحتی قابل درمان هستند. اکنون که از این مسئله اطلاع یافتید نگرش بهتری در خصوص نتایج حاصل از جراحی خواهید داشت. بهتر است به جای اینکه فکر کنید پس از عمل لیزیک که حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و برای همیشه مشکل دوربینی نزدیک بینی آستیگماتیسم شما برطرف می‌گردد، این موضوع فکر کنید که شما از شانس غلبه بر مشکلات چشمی خود به صورت دائمی برخوردار خواهید شد.

 علت برگشت نمره چشم پس از عمل لیزیک چیست؟


علت برگشت

 عمل لیزیک یک عمل ایمن است که با عوارض جانبی بسیار کمی همراه می‌باشد اما همیشه احتمال آن‌که پس از چند ماه یا چند سال مشکل چشم شما مجدداً عود کند وجود دارد. عمل لیزیک به شکل دهی مجدد قرنیه و نازک کردن آن می‌‌پردازد تا چشم بتواند مجدداً به صورت طبیعی عمل کند. بازگشت نمره چشم پس از عمل لیزیک زمانی رخ می‌دهد که قرنیه به صورت کامل و جزئی به شکل اصلی خود برگردد. در اکثر موارد علت بروز این مشکل مشخص نیست. در سایر موارد ممکن است شما مجدداً به عمل لیزیک یا سایر عمل‌های اصلاح کننده نیاز داشته باشید تا بتوانید به نتایج دائمی دست پیدا کنید هم‌چنین ممکن است با گذر زمان شاهد تغییرات طبیعی در چشم خود و بازگشت نمره عینک‌تان باشید. شما باید حداقل سالی یکبار به متخصص چشم مراجعه کنید و به علت تغییراتی که به وجود آمده است به تنظیم لنز و نمره عینک خود بپردازید بنابراین باید انتظار داشته باشید که پس از جراحی لیزیک چشم شما به تغییر کردن ادامه خواهد داد.

 موفقیت لیزیک در درمان عیوب انکساری چشم چقدر است؟


موفقیت لیزیک

 تحقیقات نشان داده است که تعداد زیادی از بیماران پس از عمل جراحی لیزر با بهبود سطح بینایی خود مواجه خواهند شد و تقریباً همه بیماران می‌‌توانند به ‌اندازه‌ای بهبود یابند که بدون نیاز به عینک یا لنز رانندگی کنند و مهم‌تر از همه اینکه تعداد زیادی از بیمارانی که تحت جراحی لیزر قرار گرفته‌اند بسیار راضی هستند. در تحقیقی که اخیراً انجام شده است حدود ۹۷ درصد از بیمارانی که عمل لیزر چشم انجام داده بودند ادعا کردند که انجام این عمل را به دوستان و خویشاوندان خود نیز پیشنهاد می‌کنند. این بیماران ادعا کرده‌اند که یک روز پس از عمل شاهد وضوح بینایی خود بوده‌اند، اما باید به خاطر داشته باشید سطح بینایی پس از عمل لیزیک با سایر عمل‌های جراحی اصلاحی متفاوت خواهد بود و شما شاهد عوارض جانبی کوتاه مدت در دوران بهبود خواهید بود و ممکن است گاهی اوقات به استفاده از لنز نیاز داشته باشید تا دید شما واضح شود. مزایای حاصل از جراحی لیزر چشم به فاکتورهای فردی بسیار زیادی از قبیل سن، سطح سلامت، سطح خطای عکاسی و مواردی از این قبیل بستگی دارد که بر نتایج حاصل از عمل لیزیک تاثیر می‌گذارند.

 عمل جراحی لیزیک برای افرادی که نزدیک بین هستند

نزدیک بین

افرادی که نزدیک بین هستند و علاوه بر آن دچار آستیگماتیسم شده‌اند و حتی افراد نزدیک بینی که آستیگماتیسم ندارند بهترین متقاضیان برای جراحی لیزر چشم محسوب می‌شوند که به سرعت بهبود می‌یابند. تحقیقی که بر روی این افراد انجام شده است موارد زیر را یک سال پس از جراحی لیزیک چشم نشان داده است:

  • بینایی ۹۸ درصد از این بیماران ۲۰/۲۰ خواهد بود.
  • بینایی ۱۰۰ درصد آنها  ۴۰/۲۰ یا بهتر خواهد بود که این سطح از بینایی برای انجام اکثر فعالیت‌های روزمره بدون نیاز به عینک و لنز چشمی کافی است.

 کمتر از ۵ درصد از بیماران دچار نزدیک بینی شدید هستند و خطای انعکاسی آنها ۷ یا بیشتر است. تحقیقاتی که بر روی این افراد انجام شده است موارد زیر را یک سال پس از جراحی لیزیک چشم نشان داده است:

  • بینایی ۸۶ درصد از این بیماران ۲۰/۲۰ خواهد بود.
  • سینمایی ۱۰۰ درصد آنها ۴۰/۲۰ یا بهتر خواهد بود که این سطح از بینایی برای انجام اکثر فعالیت‌های روزمره بدون نیاز به عینک و لنز چشمی کافی است.

 اگر شما به شدت نزدیک بین هستید احتمال آن‌که پس از عمل لیزیک بینایی شما کاهش یابد بیشتر است این امر بدین معنا است که شما در ابتدا شاهد بهبود بینایی خود خواهید بود اما با گذر زمان دچار افت بینایی خواهید شد. در این شرایط انجام عمل مجدد لیزیک می‌‌تواند به اصلاح مشکل شما کمک کند. تحقیقات انجام شده ریسک بروز عوارض را برای این دسته از بیماران نشان داده است. تقریباً همه عوارض حاصل از عمل لیزیک قابل درمان هستند و شما می‌توانید در این خصوص با چشم پزشک خود مشورت کنید. تعداد کمی از بیمارانی که عمل لیزیک انجام می‌دهند نزدیک بینی شدید دارند که در این شرایط یک عمل جراحی متفاوت که کاشت لنز داخل چشمی ‌فیکیک نام دارد می‌تواند یک روش مناسب برای اصلاح خطای انعکاسی چشم باشد.

 عمل جراحی لیزیک برای افرادی که دوربین هستند

دوربین

افرادی که دچار دور بینی خفیف تا متوسط هستند و علاوه بر آن آستیگماتیسم دارند و حتی افراد دوربینی که آستیگماتیسم ندارند می‌‌توانند متقاضی مناسبی برای جراحی لیزر چشم باشند و از مزایای حاصل از عمل لیزیک بهره‌مند شوند. تحقیقاتی که بر روی این گروه از بیماران انجام شده است موارد زیر را ۹ ماه پس از جراحی نشان داده است:

  • بینایی ۷۲ درصد از بیماران ۲۰/۲۰ خواهد بود.
  • بینایی ۹۵ درصد از آنها ۴۰/۲۰ یا بهتر خواهد بود که این سطح از بینایی برای انجام اکثر فعالیت‌های روزمره بدون نیاز به عینک و لنز چشمی کافی است.

 معمولاً دوران بهبود در این گروه از بیماران در مقایسه با بیمارانی که نزدیک بین هستند کندتر است بنابراین جراح چشم ترجیح می‌دهد که یک چشم را عمل کند و کمی صبر کند تا چشم جراحی شده بهبود یابد سپس به جراحی چشم دیگر بپردازد. حتی ممکن است کمی طول بکشد تا ۱۰۰درصد بیماری بیمار بهبود یابد همچنین احتمال نیاز به عینک و لنز پس از جراحی لیزر چشم در این افراد بیشتر خواهد بود این امر بدین معناست که بیمار در ابتدا شاهد بهبود بینایی خود خواهد بود سپس با گذر زمان دچار افت بینایی خواهد شد. در این شرایط انجام عمل مجدد لیزیک می‌‌تواند به اصلاح مشکل این بیماران کمک کند. کمتر از ۵ درصد از بیماران دچار دوربینی شدید و خطای انعکاسی ۴+ هستند. تقریباً همه عوارض حاصل از لیزیک قابل درمان است اما بیمار باید با دقت با جراح خود مشورت کند. تعداد کمی از بیمارانی که عمل لیزیک انجام می‌دهند دوربینی شدید دارند که در این شرایط انجام یک عمل جراحی متفاوت که جراحی تعویض لنز چشمی نام دارد روش مناسب برای اصلاح خطای انعکاسی چشم است پیشنهاد می‌گردد.

 عمل جراحی لیزیک برای افرادی که آستیگماتیسم دارند

 تحقیقات نشان داده است که عمل جراحی لیزر چشم می‌تواند در درمان آستیگماتیسم خفیف تا متوسط با نمره ۴ بسیار موثر باشد. مزایای حاصل از جراحی لیزر چشم به ماهیت اصلی و درجه آستیگماتیسم و خطای انعکاسی چشم بستگی دارد. جراح بر اساس آناتومی چشم با شما در خصوص نتایج حاصل از جراحی صحبت خواهد کرد. درصد بسیار کمی از بیمارانی که تحت جراحی لیزیک قرار می‌‌گیرند دچار آستیگماتیسم با نمره ۴ هستند. در این حالت جراح علاوه بر عمل لیزیک انجام عمل جراحی برش‌های کناری قرنیه را برای اصلاح بهتر مشکل بینایی پیشنهاد می‌دهد.

 آیا می‌توان از برگشت نمره چشم بعد از عمل لیزیک جلوگیری کرد؟


برگشت نمره چشم

 اگرچه هیچ راهی برای تضمین عدم برگشت نمره چشم بعد از عمل لیزیک یا سایر عوارض احتمالی وجود ندارد می‌‌توانید از موارد زیر برای بهبود نتایج حاصل از درمان بهره بگیرید:

  • برای انجام عمل جراحی لیزیک به یک پزشک با تجربه در این زمینه مراجعه کنید. تخصص و تجربه پزشک در این زمینه اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا این امر بر نتایج حاصل از درمان تاثیر خواهد گذاشت.
  • هنگام مراجعه به پزشک به همه سوالات در جلسه مشاوره صادقانه پاسخ دهید زیرا اطلاع یافتن از مناسب نبودن برای عمل جراحی بهتر از انجام دادن عمل و دست نیافتن به نتایج مورد انتظار است.
  • به طور دقیق از دستورات پزشک در خصوص نکات مربوط به بعد از عمل پیروی کنید.
  • به طور منظم برای انجام معاینات چشم به پزشک مراجعه کنید و هرگونه تغییری که در سطح بینایی شما ایجاد شده است را فوراً به پزشک اطلاع دهید این کار باعث می‌شود علائم حاصل از کاهش بینایی به سرعت تشخیص داده شود.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.