بازسازی پلک بالا و پایین پس از برداشتن تومور در کودکی و بزرگسالی

پلك

پوست پلك، نازک‌ترین پوست در بدن است كه به مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار دارد. این باعث می‌شود که پلک‌ها یکی از رایج‌ترین مکان‌ها در بدن برای ایجاد ضایعات پوستی خوش خیم و سرطانی باشند. خوشبختانه اکثر ضایعات چشم ضعیف هستند و به راحتی با جراحی ساده درمان می‌شوند. شایع‌ترین نوع سرطان پلک‌ها سرطان سلول پایه‌ای و کارسینوم سلول-سنگفرشی هستند. علائم ممکن است یک برآمدگی کوچک، یک "گل مژه" یا ضایعه غیرمتعارف، از بین رفتن مژه‌ها، یا یک زخم گره مانند که خوب نمی‌شود، وجود یک گره یا ضایعه روی چشم که رشد می‌کند، خونریزی یا زخم‌هایی که باید بررسی شوند، باشد. تشخیص با آزمایش و بیوپسی انجام می‌شود. پس از تشخیص، ممکن است براساس میزان گسترش سرطان، و برای برداشتن تومور جراحی لازم باشد. انواع مختلف روش‌های جراحی می‌توانند بسته به اندازه سرطان و جایی که در آن قرار دارد استفاده شوند. جراحی چشم تنها باید توسط متخصص چشم پزشکی انجام شود. جراحی گسترده ممکن است منجر به زخم و تغییر شکل پلک، تخلیه چشم (برداشتن چشم) و / یا باعث ایجاد مشکلاتی در تخلیه اشک شود.

جراحی برداشتن تومور در پلک‌ها منجر به از دست دادن بخشی از پلک می‌شود. خوشبختانه امروزه امکان بازسازی پلک بالا و پایین چه بر اثر جراحی خارج کردن تومورها و چه ناشی از سوختگی‌ها و دیگر آسیب‌ها امکان پذیر است. شیوه‌های جراحی با توجه به نوع و عمق تومور متفاوت می‌باشد اما در هر صورت این نوع جراحی باید بسیار دقیق انجام گیرد. با مراجعه به آقای پزشک اشراقی می‌توانید نسبت به بازسازی پلک پس از برداشتن تومورها اقدام کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در مطب مطب دکتر اشراقی فوق تخصص پلک، مجرای اشکی و حدقه، می‌توانید با شماره‌های  02188713593 و 03136274240 و 09138387324  تماس حاصل فرمایید  و یا سوالات خود را در این قسمت مطرح کنید.

سرطان پلک


سرطان پلک

سرطان پلک به طور گسترده ای به عنوان تومور اپیتلیال طبقه بندی می‌شود، به این معنی که در سطح بیرونی قرار دارد. حدود 90 درصد از سرطان‌های پلک سرطان پوست از نوع سرطان سلول پایه‌ای هستند.هنگامی که حجم بالای نور خورشیدی را که پلک‌ها دریافت می‌کنند، در نظر بگیرید، تعجب برانگیز نیست که سرطان پوست در اینجا شایع است.

 • سرطان سلول پایه‌ای - در زیر سلول‌های سنگی در اپیدرم پایینی، سلول‌های گردی به نام سلول‌های پایه‌ای قرار دارند. حدود 80 درصد از سرطان‌های پوست در این لایه از پوست اتفاق می‌افتند. سرطان سلول پایه‌ای معمولاً بر روی پلک پایینی به صورت برآمدگی‌های مرواریدی ظاهر می‌شوند که به راحتی خونریزی می‌کنند. این سرطان، معمولاً به آرامی رشد می‌کند اما در نهایت پلک‌ها و چشم‌ها را از بین می‌برد.
 • کارسینوم سلول-سنگفرشی - این سرطان پوست در لایه بالایی اپیدرم تشکیل می‌شود که عمدتاً شامل سلول‌های سنگی است. این سرطان به مراتب کمتر از سرطان سلول پایه‌ای است، اما به شدت رشد می‌کند و می‌تواند به بافت‌های مجاور گسترش یابد. این سرطان ممکن است به یک شکل پیش سرطانی به نام کراتوز اکتینیک شروع شود، که به صورت لکه‌‌ قرمز فلس مانند ظاهر می‌شود که به نظر نمی‌رسد بهبود یابد.
 • سرطان غدد چربی - سومین سرطان رایج پلک، یعنی سرطان غدد چربی بیشتر در افراد میانسال یا با سنین بالاتر رخ می‌دهد. این نوع سرطان معمولاً در غدد ميبومین شروع مي‌شود که روغنی را ايجاد مي‌کنند که چشم‌ها را روان مي‌کند و مانع از تبخير اشک‌ها مي‌شود. این تومور تهاجمی اغلب بر روی پلک فوقانی وجود دارد که در آن غده‌های بیشتری وجود دارد.
 • ملانوما - خوشبختانه این تومور خطرناک در پلک‌ها بسیار غیرمعمول است و می‌تواند به عنوان یک توده قهوه‌ای یا رنگ پریده شروع شود و اگر درمان نشود، می‌تواند از طریق جریان خون به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابد.

عوامل خطر


عوامل خطر

یک عامل خطر، چیزی است که احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. اگرچه اغلب، فاکتورهای خاصی بر توسعه سرطان تأثیر می‌گذارند، اکثر آنها مستقیم به سرطان منجر نمی‌شوند. اکثر افرادی که چندین فاکتور خطرزا در آنها ظاهر می‌شود، به طور مستقیم به سرطان دچار نمی‌شوند، در حالی که افراد دیگری که فاکتورهای خطر را تجربه نمی‌کنند، به سرطان مبتلا می‌شوند. با این حال، دانستن عوامل خطر و بحث در مورد آنها با پزشکتان، به شما کمک خواهد کرد شیوه زندگی و مراقبت‌های بهداشتی آگاهانه‌تری داشته باشید. عوامل زیر می‎توانند خطر ابتلا به سرطان پلک را افزایش دهند:

 • قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش: نور خورشید شامل اشعه ماوراء بنفش A (UVA) و اشعه ماوراء بنفش B (UVB) است. تابش UVB باعث بروز آفتاب سوختگي مي‌شود و نقش مهمی را در ايجاد سرطان سلول پايه، سرطان سلول سنگفرشي و ملانوم دارد. اشعه ماوراء بنفش به صورت عمیق تری در پوست نفوذ می‌کند، و باعث پیری یا چین و چروک می‌شود. نقش اشعه UVA در توسعه سرطان پلک غیرملانوم مشکوک است اما دقیقاً مشخص نیست. افرادی که در مناطقی زندگی می‌کنند که نور خورشید را در تمام طول سال دارند، احتمال ابتلا به سرطان پلک در آنها بالاتر است. بنابراین افرادی که وقت زیادی را در خارج از خانه یا در یک تخت برنزه، که عمدتاً اشعه UVA تولید می‌کنند، سپری می‌کنند، در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.
 • پوست بور و سفید: ملانین (رنگدانه) کمتر در پوست، حفاظت کمتری نسبت به اشعه ماوراء بنفش ارائه می‌دهد. احتمال ابتلا به سرطان پلک در افرادی با موهای روشن و چشمهای رنگی بیشتر است.
 • سن: بیشتر سرطان‌های سلول‌های پایه‌ای و سلول سنگفرشي بعد از سن 50 سالگی ظاهر می‌شوند.
 • سابقه آفتاب سوختگی یا پوست شکننده: پوستی که از دچار سوختگی، آفتاب سوخته یا دارای زخم حاصل از برخی بیماری‌ها است، در معرض خطر ابتلا به سرطان پلک است. سرطان سلول‌های سنگفرشي و سلول‌های پایه اغلب در افرادی که به صورت تکراری و به مدت طولانی در معرض خورشید قرار می‌گیرند، رخ می‌دهد. ملانوما اغلب با قرار گرفتن در معرض شدید خورشید در کوتاه مدت اتفاق می‌افتد.
 • تاریخچه فردی: افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف در معرض خطر ابتلا به سرطان‌های سلول سنگفرشی و سلول‌های پایه هستند. افراد مبتلا به بیماری‌های ژنتیکی نادر و مستعد ابتلا به آلبینیسم در معرض خطر بیشتری برای سرطان پلک هستند.
 • سرطان پوست قبلی: افرادی که هر نوع سرطان پوستی داشته‌اند، در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست دیگری نیز هستند. به عنوان مثال، حدود 35 تا 50 درصد افرادی که یک نوع سرطان سلول پایه در آنها تشخیص داده شده است، سرطان جدیدی را در عرض پنج سال خواهند داشت.
 • بیماری‌های پوستی پیش سرطانی: دو نوع ضایعه ممکن است با ایجاد سرطان سلول سنگفرشی در برخی از افراد مرتبط باشد. کراتوز اکتینیک با لکه‌های فلس مانند خشن و زبر به رنگ‌های قرمز یا قهوه ای بر روی پوست مشخص می‌شود. بیماری بوئن به وضوح با لکه‌های فلس مانند قرمز یا صورتی روشن که در پوستی که قبلاً در معرض نور خورشید بوده است یا در حال حاظر در معرض نور است، قابل تشخیص است. بیماری بوئن در مناطقی که در معرض آفتاب قرار نگرفته‌اند، ممکن است مربوط به قرار گرفتن در معرض آرسنیک باشد.

تشخیص


تشخیص

افراد مبتلا به سرطان پلک ممکن است علائم یا نشانه‌های زیر را تجربه کنند. البته گاهی اوقات افراد مبتلا به سرطان پلک هیچ کدام از این علائم را نشان نمی‌دهند، یا این علائم ممکن است ناشی از یک بیماری باشد که سرطان نیست:

 • تغییر در ظاهر پوست پلک
 • تورم پلک
 • ضخیم شدن پلک
 • عفونت مزمن پلک
 • یک زخم (ناحیه ای که پوست شکسته است) بر روی پلکی که التیام نمی‌یابد
 • توده ای رنگی و گسترده در پلک

اگر در مورد یک یا چند نشانه یا علائم موجود در این لیست نگران هستید، با پزشک خود تماس بگیرید تا برایتان یک وقت ملاقات در نظر بگیرد. او علاوه بر سؤالات دیگر، از شما خواهد پرسید که چقدر و چند وقت یکبار این عارضه را تجربه کرده‌اید. این به او کمک خواهد کرد تا علت مشکل را پیدا کند، و این تشخیص نامیده می‌شود. اگر پزشک به سرطان سلول پایه مشکوک باشد، شایع‌ترین پروتکل، جمع آوری یک بیوپسی ساده پلک است. سپس این نمونه به پاتولوژیست فرستاده می‌شود تا قبل از حذف کامل تومور، تشخیص را تأیید کند. هنگامی که نتایج از پاتولوژیست برگشت، به منظور تعیین مراحل بعدی، پزشک شما با شما تماس خواهد گرفت. اگر تشخیص سرطان سلول پایه توسط پاتولوژیست تأیید شده باشد، روش برش کامل با کنترل نسوج اطراف توسط برش منجمد یا تکنیک موهز توصیه خواهد شد. هر دو روش نیاز به حذف تومور دارند تا حاشیه‌ها (لبه‌ها) منفی (بدون تومور) باشند. بر خلاف بسیاری از ناحیه‌های پوست، پلک‌ها یک دستگاه عملکردی پیچیده هستند که نیاز به تکنیک‌های بازسازی ویژه‌ای دارند. بیشتر سرطان‌های سلول پایه می‎توانند وقتی کوچک هستند، درمان شوند. به همین دلیل بسیار مهم است که با یک متخصص  برای ارزیابی بیماری و تعیین بهترین اقدام، مشورت کنید. متأسفانه، برخی از بیماران تصمیم می‌گیرند که این تومورها را نادیده بگیرند یا انکار کنند. این بیماران به تومور خود اجازه می‌دهند تا به پشت چشم حمله کنند و حذف آنها دشوار یا غیرممکن شوند. در این موارد ممکن است برای تشخیص و یا تخریب تومور، تابش و شیمی درمانی پیشنهاد شود.

گزینه‌های درمان تومور پلک


گزینه‌های درمان تومور پلک

پزشک شما ممکن است از گزینه‌های مختلف برای درمان تومور پلک، چه سرطانی و چه خوش خیم استفاده کند. پزشکان معمولاً با بیوپسی شروع به تعیین نوع تومور می‌کنند. بر اساس این اطلاعات، اکثر تومورهای خوش خیم نیازی به درمان دیگری ندارند، در حالی که سرطان‌ها معمولاً به طور کامل حذف می‌شوند.

 • بیوپسی - هنگامی که روی یک تومور عملیات بیوپسی انجام می شود تا سرطانی بودن آن بررسی شود، این کار می‌تواند به صورت برش مقطعی (برش بخشی از تومور) یا برش کامل (برش کل تومور) انجام شود. اگر رشد تومور به نظر خوش خیم باشد، بیوپسی برشی کامل می‌تواند عملیات مورد نیاز باشد.
 • عمل جراحی موهز یا بخش منجمد - پزشکان هر زمان که ممکن است با توجه به ویژگی‌های حساس پلک‌ها، از جراحی موهز (Mohs) استفاده کنند. هنگام استفاده از این تکنیک، جراح یا متخصص پوست، سرطان پلک قابل مشاهده را همراه با قطعات پوست سالم در لبه تومور حذف خواهد کرد. این بافت لبه، سپس بلافاصله تحت یک میکروسکوپ بررسی می‌شود تا ببیند آیا هنوز هم حاوی سلول سرطانی است یا نه. اگر سلول‌های سرطانی هنوز هم وجود داشته باشند، آنها یک حلقه اضافی از بافت را تا زمانی که سلول‌های سرطانی دیگر وجود نداشته باشند، حذف خواهند کرد. هنگامی که سرطان از بین می‌رود، بازسازی می‌تواند انجام شود تا بهترین عملکرد و ظاهر حاصل شود.
 • سرماجراحی – سرماجراحی با این که با استفاده از نیشتر انجام نمی‌شود، می‌تواند یک روش مؤثر برای از بین بردن سرطان‌ها یا پیش سرطان‌ها، بدون حذف بافت‌های اضافی باشد. سرماجراحی از نیتروژن مایع برای منجمد ساختن و کشتن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. در این روش، سلول‌ها یخ زده و پوست تاول می‌زنند و کنده می‌شوند و بازسازی معمولاً ضروری نیست. این روند ساده‌تر از عمل جراحی موهز یا برش منجمد است، اما میزان موفقیت آن زیاد نیست.
 • رادیوتراپی و شیمی درمانی - این درمان‌ها معمولاً بهترین درمان برای سرطان پلک‌ها نیستند، اما گاهی اوقات بخشی از درمان تومورهای پیشرفته یا پیچیده می‌باشند. ما ممکن است به برخی از بیماران پرتو درمانی خارجی و داروهایی مثل 5-فلوروراسیل، آمينولوولينيک اسيد، ایمی‌کیمود و ویسمودگیب را توصیه کنیم.

عمل جراحی بازسازی پلک بالا و پایین


تصمیم گیری دقیق و برنامه ریزی برای انتخاب روش بازسازی در تومورهای پلک لازم است. درمان به نوع ضایعه، اندازه آن، محل، درگیری سایر ساختارهای آدنکسال و سلامت و سن بیمار، و علاوه بر این، به اینکه آیا بیمار یک چشم است یا نه، بستگی دارد. نقش روش‌های جایگزین و کمکی نیز باید در نظر گرفته شود. در تومورهای پلک، روش ایده آل، برداشتن و بازسازی همزمان است. توصیه می‌شود قبل از برنامه ریزی کردن در هنگام تشخیص بدخیمی، یک تشخیص هیستوپاتولوژیک نیز انجام شود. برش منجمد تحت کنترل روش درمان انتخابی در اکثر مراکز است. این روش مزیت ارائه یک نقص جراحی تمیز برای بازسازی با حاشیه‌های بدون تومور است. جراحی میکروسکوپ موهز تکنیکی ترکیبی از تخریب تومور و معاینه میکروسکوپی است. یک تقسیم بندی افقی از بافت تخریب شده در مقابل تقسیم بندی عمودی انجام شده در یک روش سنتی، انجام می‌شود. هدف اصلی ترمیم، بازگرداندن آناتومی و عملکرد پلک‌ها است. باید موقعیت و حرکات پلک نرمال شود. پوشش داخلی باید صاف باشد. نتیجه واقعی بازسازی باید توسط بیمار و بستگان به خوبی درک شود.

روش های بازسازی نقايص پلک بالا

روشهای بازسازی نقايص پلک بالا

بازسازی پلک فوقانی بسیار پیچیده تر از پلک پایین است. عملکرد اصلی آن حفاظت از کره چشم و ایجاد یک دیافراگم برای دید است. در این فرایند، قرنیه را با پخش اشک روی آن، مرطوب می‌کند. ارتفاع مناسب و تحرک پذیری برای پلک بالایی ترمیم شده مهم است. پوست پلک فوقانی اکثراً چین دار است و قابل مشاهده نیست و بنابراین لایه جلویی باید از پوست نازک و متصل به ماهیچه حلقوی چشم باشد.

بازسازی پلک‌های پایین

بازسازی پلک‌های پایین

نقص‌های کوچک تا 25٪ اندازه پلک در جوانان و تا 40٪ در افراد مسن‌تر می‌تواند به طور مستقیم برطرف شوند. برش باید در تارسوس عمودی باشد. پوست باید در شکل "V" برش داده شود. اگر تنش وجود دارد، کانتولیسسیون جانبی در تقریب لبه‌ها کمک می‌کند. برش عرضي در چشمگوشه جانبی ایجاد شده و به طول 5 میلیمتر بر روي پوست گسترش داده می‌شود. بازوی پایین LCT از لبه مداری بریده می‌شود. این کار وقتی به خوبی درک می‌شود که کلاهک چشم به طور متوسط حرکت داده و تقریب می‌شود.

بازیابی پس از جراحی بازسازی پلک

بازیابی پس از جراحی بازسازی پلک

بهبودی شما بستگی به نوع عمل جراحی ترمیم دارد. به عنوان مثال، اگر مقدار بافت برداشته شده بیش از حد نباشد، ممکن است از بسته شدن مستقیم پلک استفاده شود. پس از گذشت 7 تا 10 روز، بخیه‌های زخم پوست برداشته می‌شوند، در حالی که بخیه‌های عمیق تر باید در طول 6 تا 12 هفته جذب شوند. برای تومورهای پیچیده‌تر، پیوند پوست و استفاده از فلاپ‌های پوستی که به جریان خون متصل می‌شوند، ممکن است ضروری باشد. هر دوی این گزینه‌ها نیاز به زمان بیشتری برای بهبود و گاهی اوقات مراحل اضافی دارند. با توجه به ماهیت ظریف ناحیه چشم، کبودی و "چشم کبود" بسیار رایج هستند و بهبود آن معمولاً 1-2 هفته طول می‌کشد. پزشکتان قطره‌ها و / یا پمادهای آنتی بیوتیک چشمی برایتان تجویز خواهد کرد. خشکی موقت چشم در این شرایط معمول است، در حالی که وجود درد بسیار غیرمعمول است. تاری دید  ممکن است به دلیل استفاده از پماد ایجاد شود، اما تغییر در تجویز عینک نادر است. در بدترین حالت، لازم است به طور موقت پلک‌های چشم بسته شده به مدت چند هفته دوخته شود. با این وجود، تخصص حصول بهترین نتیجه ممکن با بازگشت کامل عملکرد پلک و حداقل زخم را تضمین خواهد کرد.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."