انجام عمل مجدد لیزیک با توجه به ضخامت قرنیه برای داشتن بینایی دقیق

لیزیک1

با بالا رفتن سن برای رسیدن به پیری، عضلاتی که وظیفه کنترل چشم ما را بر عهده دارند ضعیف می‌شود و عدسی چشم شروع به خشک شدن و بروز بیماری پیر چشمی‌ می‌کند. اگر چه عمل جراحی لیزر چشم حداقل تا ده سال باعث بهبود دید می‌شود مجدداً برای مشاهده اشیا به طور واضح به اینکه نیاز داریم. اگر شما چند سال پس از عمل جراحی لیزر متوجه شدید که دیدتان ضعیف شده است باید برای انجام عمل جراحی دوم آماده شوید. جراح بر اساس ضخامت قرنیه و سایر مسائل، مناسب بودن شما را برای انجام عمل دوم ارزیابی می‌‌کند. اگرچه ریسک این مسئله در همه افراد وجود ندارد احتمال آن که پس از چند سال نیاز به عمل دوم ضروری باشد وجود دارد. در صورتی که در دوران مراقبت پس از عمل لیزیک، بینایی مورد انتظار به دست نیاید پزشک ضرورت انجام عمل دوم را برای کسب نتایج مطلوب درخواست می‌‌کند. حدود دو درصد از بیماران به دلایل متعددی (به غیر از سن) و انجام عمل جراحی دوم نیاز خواهند داشت.

عمل دوم شباهت زیادی به عمل اول دارد. پزشک فلپ ایجاد شده در قرنیه را بر می‌دارد تا بتواند به کمک لیزر اگزایمر بافت بیشتری از قرنیه را خارج کند و انحنای مناسبی برای آن به وجود بیاورد تا بتواند سطح بینایی مورد انتظار را ایجاد نماید. نیاز به عمل مجدد به علت بالا رفتن سن و انجام عمل لیزر چشم یکی از دلایل نادر محسوب می‌شود. کمتر از ۵ درصد از بیماران در تمام طول عمر خود به درمان‌های پس از عمل نیاز خواهند داشت.

یکی از سوالات شایع در خصوص عمل جراحی لیزر چشم این است که آیا این روش دائمی ‌است یا خیر. همان‌گونه که به تدریج و با گذر زمان شماره عینک شما تغییر می‌‌کند دید شما پس از جراحی لیزر نیز تغییر خواهد کرد. در حقیقت انجام جراحی لیزر و تغییرات فیزیکی در چشم، ثابت و پایدار است. اما همان گونه که همه ما می‌‌دانیم بالا رفتن سن و رسیدن به پیری باعث می‌شود که سطح بینایی ما تغییر کند. در این حالت سوالات دیگری مطرح می‌شود و بیمار می‌خواهد بداند که آیا ممکن است به عمل نیاز داشته باشد یا خیر. پاسخ این سوال مثبت است. جراحی لیزر چشم به فرآیندی گفته می‌شود جراح به منظور اصلاح خطای انعکاسی که باعث بروز بیماری دوربینی و نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم می‌‌شود وضعیت قرنیه را اصلاح می‌‌کند این فرآیند از طریق برداشتن بخش بسیار کوچکی از قرنیه انجام می‌شود این لایه مجددا رشد نخواهد کرد و این هم یکی از جنبه‌های دائمی در عمل جراحی لیزر چشم محسوب می‌شود. به طور کلی اکثر بیماران به طور قابل توجهی تا سالیان متمادی هیچ ‌گونه مشکلی نخواهند داشت و از دید کامل برخوردار خواهند شد. اما همانگونه که در قسمت فوق اشاره کردیم با بالا رفتن سن و رسیدن به پیری بدن و چشم ما نیز دستخوش تغییر می‌شوند و این مسئله بر نحوه مشاهده جهان اطراف نیز تاثیر می‌گذارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در مطب دکتر اشراقی، فوق تخصص پلک، مجرای اشکی و حدقه، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

مطب اصفهان :
031-36274240
مطب تهران :
021-88713593
همراه :
0913837324

آیا امکان انجام مجدد عمل مجدد لیزیک وجود دارد؟


لیزیک2

به طور کلی نتایج حاصل از جراحی لیزر چشم در بیش از ۹۸ درصد از بیماران ثابت است و حتی برخی از آنها ادعا می‌‌کنند که سطح بینایی آن‌ها تا چند سال پس از عمل نیز بهبود یافته است. از دو درصد باقیمانده فقط تعداد کمی به عمل دوم نیاز دارند و مایل به استفاده از لنزهای کوچک اصلاح کننده برای بهبود سطح بینایی خود نیستند. عمل جراحی لیزیک زمان انجام می‌شود که نتایج به دست آمده از عمل اول رضایت بخش نباشد یا سطح بینایی بیمار با گذر زمان تغییرات بسیار زیادی کرده باشد. امروز با ظهور تغییرات بسیار زیادی که در فناوری لیزیک ایجاد شده است به ندرت بیماران به عمل دوم نیاز دارند. طبق گزارشات رسیده درصد نیاز به انجام عمل مجدد لیزیک در سال ۲۰۰۵ به ۴/۵ درصد رسیده است که این رقم در سال ۲۰۰۲ به کمتر از ۲/۰ درصد رسیده است و این امر بدین معنا است که از هر هزار بیماری که عمل چشم انجام می‌دهند فقط دو نفر به عمل مجدد نیاز خواهند داشت. برخلاف شایعات و داستان‌های متعددی که در اینترنت در خصوص عمل لیزیک وجود دارد نتایج حاصل از این عمل جراحی کاملا ثابت و پایدار است. متخصص و جراح چشم از لیزر برای ایجاد تغییرات دائمی در قرنیه استفاده می‌‌کند. اما به علت تغییرات طبیعی حاصل از بالا رفتن سن با گذر زمان نتایج حاصل از این روش تغییر می‌‌کند و حتی ممکن است کاهش یابد. اکنون این سوال مطرح می‌‌شود که آیا ممکن است بیمار به چند عمل لیزر چشم نیاز داشته باشد؟ پاسخ این سوال مثبت است اما نیاز به چندین عمل به همین سادگی نیست. شرایط بیماران یکسان نیست و هنگامی‌که یک بیمار را به لحاظ موضوع مهمی مانند بینایی ارزیابی می‌‌کنیم باید از بالاترین سطح مراقبت و دقت بهره بگیریم تا اطمینان حاصل کنیم که آیا او برای جراحی مناسب است یا خیر. دلایل متعددی برای نیاز به عمل جراحی دوم وجود دارد و هر یک از بیماران باید به صورت مجزا بررسی شوند تا پزشک بتواند به این نتیجه برسد که آیا بیمار به عمل جراحی دوم نیاز دارد یا خیر. این مسئله به میزان بافت چشم و نحوه خارج کردن آن در عمل اول بستگی دارد. از لحاظ نظری این امر میسر است اما جراح باید قبل از آنکه عمل دوم را پیشنهاد دهد وضعیت چشم بیمار را به طور دقیق ارزیابی نماید. در عمل لیزیک چشم نیز همانند سایر عمل‌های جراحی فاکتورهای خطر وجود دارد اگرچه در خصوص درمان چشم با لیزر خطرات کمتری وجود دارد جراح باید همه فاکتورهای خطر را به طور کامل ارزیابی نمایند.

 آیا ممکن است بیمار پس از عمل لیزیک به عمل دوم نیاز داشته باشد؟


لیزیک3

اگر یک روز پس از عمل سطح بینایی شما بهبود نیافت، نترسید زیرا این حالت ضرورتا به معنای نیاز به عمل دوم نیست. شما به تدریج بهبود خواهد یافت و طی مدت یک هفته به بهترین حالت ممکن خواهد رسید و این مسئله در برخی از بیماران کاملا طبیعی است. انجام عمل جراحی دوم زمانی پس از عمل اول درخواست می‌‌شود که دید شما هنوز تار باشد یا آن که با گذر زمان تغییرات محسوسی در سطح بینایی شما ایجاد شود. متخصص چشم پزشکی به طور منظم وضعیت چشم شما را بررسی می‌کند تا بتواند در سه تا شش ماه اول پس از جراحی از بهبود وضعیت بینایی شما اطمینان حاصل نماید و نیاز به عمل دوم را بررسی کند. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که در صورتی که تا سه ماه پس از عمل همچنان دید شما تار باشد جراح چشم استفاده از عینک را تجویز خواهد کرد تا بینایی شما بهبود یابد و ثابت شود زیرا گاهی اوقات عوارض جانبی مانند تاری دید و حساسیت به نور تا بیش از دوازده هفته پس از عمل لیزیک ادامه خواهد داشت. از سوی دیگر ممکن است دید شما به طرز قابل توجهی تغییر کند و تا چندین ماه یا چندین سال از دید کامل برخوردار شوید اما با بالا رفتن سن سطح بینایی دستخوش تغییر خواهد شد و از دید شما کاسته می‌شود اما ممکن است وابستگی شما به عینک بیشتر شود و در نتیجه جراح انجام عمل دوم را پیشنهاد کند. به خاطر داشته باشید که تقریباً همه افراد پس از سن ۴۰ سالگی صرف نظر از آن که عمل لیزیک انجام داده‌اند یا خیر برای مطالعه به عینک نیاز خواهند داشت. پیرچشمی ‌یک اختلال چشمی است که نباید با افت بینایی اشتباه گرفته شود و درمان این اختلال کاملاً متفاوت است.

 چه دلایل دیگری برای انجام عمل مجدد لیزیک وجود دارد؟


لیزیک4

انجام عمل جراحی لیزیک پس از جراحی‌های اصلاح عیوب انکساری، کاشت لیزر داخل چشمی ‌فیکیک، و جراحی تعویض لنز با هدف بهبود سطح بینایی انجام می‌شود. می‌توان پس از جراحی آب مروارید از جراحی لیزیک و پی آر کی برای رفع عیوب انکساری و رفع وابستگی به عینک استفاده کرد. به خاطر داشته باشید که امروزه به لطف فناوری نوین برای رفع نیاز به عینک، بیمار به ندرت به عمل دوم نیاز خواهد داشت و اکثر بیماران پس از عمل اول به طور کامل بهبود می‌یابند. در بخش کوچکی از بیماران که پس از عمل به طور کامل بهبود نیافته‌اند انجام عمل دوم برای بهبود بینایی آنها ضروری خواهد بود. روش‌های ایمن و کارآمد زیادی برای اطمینان از نتایج جراحی و بهبود بینایی بدون نیاز به عینک یا لنز چشمی وجود دارد.

 فرآیند طبیعی پیری و بالا رفتن سن بر بینایی تاثیر می‌گذارد


اگرچه اکثر بیماران پس از جراحی از نتایج بدست آمده راضی هستند معمولا با بالا رفتن سن، عضلاتی که وظیفه کنترل حرکات چشم را برعهده دارند ضعیف می‌شوند. این امر بدین معنا است که اختلالاتی نظیر دوربینی مجددا بر می‌گردد. اگر شما چند سال پس از جراحی متوجه شدید که برای مطالعه یا رانندگی به عینک نیاز دارید احتمالاً انجام عمل دوم ضروری خواهد بود. اگر بافت قرنیه شما بسیار ضخیم شده باشد در سایر شروط لازم برای عمل محقق شده باشد انجام عمل جراحی دوم با کمترین عوارض و خطرات، ضروری خواهد بود. البته جراح در خصوص مناسب بودن شما برای درمان تصمیم گیری خواهد کرد. هر بار که عمل لیزر چشم انجام می‌شود فقط بخش کوچکی است بافت قرنیه برداشته می‌شود و هر یک از پالس‌های لیزر که در حین جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرند به اندازه یک تار موی انسان است. این امر بدین معنا است که انجام عمل دوم نیز میسر است اما پزشک باید کاملا احتیاط کند که بخش زیادی از بافت قرنیه را بر ندارد زیرا این بافت توانایی رشد مجدد را ندارد و نمی‌‌توان به جایگزین کردن آن پرداخت.

 آیا بیمار به آزمایشات مجدد نیاز دارد؟


لیزیک5

پاسخ این سوال مثبت است برای عمل دوم نیز پزشک مانند در عمل اول همه آزمایشات لازم را انجام می‌دهد تا از مناسب بودن شما برای عمل دوم اطمینان حاصل نماید. نکته بسیار مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که جراح مجددا قرنیه را بررسی می‌کند تا از ضخیم بودن آن برای انجام عمل دوم اطمینان حاصل کند زیرا در عمل جراحی لیزیک پزشک برای شکل‌ دهی قرنیه و رفع وابستگی به عینک بخشی از بافت قرنیه را برمی‌دارد. در صورتی که ضخامت قرنیه کمتر از حد مورد انتظار باشد پزشک در خصوص سایر روش‌های اصلاح عیوب انکساری چشم از قبیل پی آر کی با شما صحبت می‌کند زیرا در این شرایط انجام این نوع جراحی بسیار مناسب است و می‌تواند مشکل شما را برطرف نماید. اما به طور کلی ریسک نیاز به عمل مجدد لیزیک در هر مرحله از درمان بسیار کم است. کمتر از ۵ درصد از بیماران در طول زندگی خود به عمل مجدد و مراقبت‌های ضروری نیاز خواهند داشت این در حالی است که اکثر بیماران ادعا می‌‌کنند سطح بینایی آنها به طرز قابل توجهی بهبود یافته است. با بالا رفتن سن، بیمار متوجه می‌شود که مجدداً به عینک و لنز نیاز دارد و این مسئله کاملاً طبیعی است تقریباً همه افرادی که قبل از عمل کرده‌اند نیز شامل این قانون می‌‌شوند. در اکثر موارد این امر به معنای دلایل کافی برای انجام عمل دوم نیست. جراح می‌تواند ارزیابی کاملی را از وضعیت چشم و قرنیه بیمار انجام دهد و از مناسب بودن او برای درمان اطمینان حاصل نماید.

 آیا عمل دوم با عمل لیزیک اول تفاوت دارد؟


لیزیک6

عمل جراحی مجدد لیزیک تفاوت چندانی با عمل اول ندارد اما در این عمل پزشک مجددا به فلپ قرنیه نمی‌‌پردازد. در حقیقت جراح از، فورسپس مخصوص برای لیفت فلپ که در جراحی اول ایجاد شده است استفاده می‌کند سپس مانند جراحی اول با استفاده از لیزر که توسط یک کامپیوتر قوی کنترل می‌شود به شکل دهی قرنیه می‌پردازد. از آنجایی که در جراحی دوم فرآیند شکل دهی قرنیه خفیف است این روش بدون درد می‌باشد و در زمان کوتاه‌تری انجام می‌گردد. پزشک پس از عمل از شما می‌‌خواهد که همانند جراحی اول برای بررسی نتایج عمل لیزیک به مطب او مراجعه کنید و از قطره چشمی استفاده نمایید و همه نکاتی که در جراحی اول رعایت کرده بودید را انجام دهید تا به نتایج مطلوب دست پیدا کنید. انجام معاینات سالیانه پس از جراحی لیزیک به منظور اطمینان از سلامت بهینه چشم اهمیت بسیار زیادی دارد.

 میزان اثرگذاری این جراحی چقدر است؟


لیزیک7

موفقیت این جراحی بسیار زیاد است اما در حدود ۲ تا ۳ درصد از موارد، انجام عمل جراحی دوم پس از جراحی اول ضروری خواهد بود. عوامل متعددی که بر بینایی بیمار تاثیر می‌‌گذارند از قبیل سن و ژنتیک به این معنا هستند که بر نتیجه درمان و سرعت بهبود تاثیر می‌گذارند و می‌توانند باعث تاری دید و نداشتن دید کامل و برخی عوارض و خطرات شوند. به طور کلی این علائم طی مدت چند هفته پس از جراحی از بین می‌روند اما در صورتی که تاری دید همچنان ادامه داشته باشد به معنای نیاز به عمل دوم و موفق نبودن جراحی اول است. در صورتی که بیمار به جراحی دوم نیاز داشته باشد پزشک بافت قرنیه را بررسی می‌کند تا بتواند به بهبود بینایی او بپردازد. در اکثر موارد نتایج حاصل از درمان بسیار موفقیت آمیز است.

«کپی فقط با ذکر منبع و لينک بلامانع است»