استفاده از لنز پس از لیزیک: بهترین گزینه لنزهای هیبریدی و GB

استفاده از لنز پس از لیزیک بهترین گزینه لنزهای هیبریدی و GB

یکی از سوالات نسبتا رایجی که اغلب بیماران می‌پرسند این است که آیا بعد از جراحی لیزیک می‌توانند از لنزهای تماسی استفاده کنند یا خیر. ظاهرا شاید فکر کنید که این سوال عجیبی است که مطرح می‌شود چراکه هدف از عمل لیزیک کنارگذاشتن عینک یا لنزهای تماسی است. اما درحقیقت مواقعی وجود دارد که ممکن است استفاده از لنز بعد از لیزیک مناسب باشد. کلام آخر این است که : بله بعد از لیزیک می‌توان  درصورت نیاز از لنز استفاده کرد.

شرایطی وجود دارد که ممکن است شما را مجبور به استفاده از لنز کند. درمورد روش گذاشتن لنزهایی که بعد از لیزیک موجب اصلاح دید می‌شوند و مهمتر از همه نوع لنزهایی که استفاده می‌شوند چالش‌هایی وجود دارد. بسیاری از بیمارانی که عمل لیزیک انجام دادند نمی‌توانند از لنزهای نرم استفاده کنند چراکه انعطاف‌پذیری آن‌ها مانع حفظ شکل موردنیاز برای اصلاح مشکلات پس از لیزیک می‌شود. به همین دلیل به بیمارانی که جراحی لیزیک انجام دادند توصیه می‌شود از لنزهای نفوذپذیر به گاز موسوم به لنزهای GP استفاده کنند.

لنزهای GP به لنزهای سخت معروف هستند. این بدین معناست که این لنزها برخلاف لنزهای تماسی نرم به جای انطباق با سطح قرنیه، شکل خود را حفظ می‌کنند. لنزهای هیبریدی ( ترکیب لنزهای نرم با GP)  ممکن است گزینه مناسبی برای برخی بیماران باشد. سطح نوری در مرکز لنزهای هیبریدی از نوع  سخت بوده و پوشش بیرونی آن‌ها از مواد لنزهای تماسی نرم است. گذاشتن این لنزها خصوصا برای بیمارانی که سابقه استفاده از لنزهای تماسی نرم را دارند به نسبت لنزهای سخت GP راحت‌تر است. در ادامه توضیح مرتبط باید افزود، لنزهای تماسی GP می‌توانند به درمان بیماری معروف به اکتازی قرنیه که در موارد نادر ناشی از جراحی لیزیک است کمک کنند. جراحی لیزیک فرایندی است که در طی آن شکل قرنیه بیمار جهت بهبود بینایی دستخوش تغییراتی می‌گردد. این امکان وجود دارد که تغییر شکل قرنیه ضعیف موجب بیرون‌زدگی قرنیه و تحریف بینایی شود. سختی لنزهای GP می‌توانند به حفظ شکل قرنیه ضعیف کمک کنند. اگر سابقا جراحی لیزیک انجام دادید و کم کم شاهد تغییراتی در بینایی خود هستید حتما با چشم پزشک خود درخصوص استفاده از لنزهای تماسی مشاوره کنید.

گرچه هدف کلی از جراحی لیزیک ، اصلاح مشکلاتی از قبیل نزدیک‌بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و عدم نیاز به استفاده از عینک و لنزهای تماسی است اما مواقعی وجود دارد که ممکن است بعد از عمل لیزیک به لنزهای تماسی نیاز باشد. خبر خوب این است که در بسیاری از موارد استفاده از لنز بعد از عمل لیزیک بدون خطر و موثر است.

بسیاری از افرادی که بعد از عمل لیزیک برای اصلاح بینایی خود از لنزهای تماسی در هر دو چشم استفاده کردند به این نتیجه رسیدند که استفاده از لنزهای تماسی سخت و نفوذپذیر به گاز (ازجمله لنزهای اسکلرال) یا لنزهای تماسی هیبریدی به نسبت لنزهای نرم دید بهتر و واضح‌تری را ایجاد می‌کنند. به دلیل انحنای تغییریافته در سطح جلویی چشم بعد از لیزیک، گذاشتن لنزهای تماسی در چشم‌هایی که لیزیک شدند ممکن است سخت و مشکل باشد. به همین دلیل اگر قصد دارید بعد از عمل لیزیک از لنز استفاده کنید بهتر است به فکر چشم پزشکی باشید که تخصص کافی برای گذاشتن لنزهای تماسی در چشم‌هایی که کارگذاشتن لنز سخت است را داشته باشد. بیشتر جراحان لیزیک توصیه می‌کنند 2 تا 3 ماه بعد از لیزیک از لنزهای تماسی استفاده کنید.

اگر قصد دارید بعد از جراحی لیزیک از لنز استفاده کنید بهتر است توصیه های ویژه چشم پزشک یا جراح لیزیک را درنظر داشته باشید. بنابراین اگر به‌دلیل تاری دید ناشی از خطای انکساری خفیف باقی‌مانده می‌خواهید بعد از لیزیک از لنز استفاده کنید شاید استفاده پاره وقت از عینک راه حل بهتری از لنزهای تماسی باشد. برای دید بهتر و احساس راحتی، لنزهای حاوی پوشش ضدانکساری را انتخاب کنید. این لنزها می‌توانند انعکاس‌های منحرف کننده را که موجب تابش خیره کننده نور شده و دید شبانه شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند از بین ببرند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در مطب دکتر اشراقی، فوق تخصص پلک، مجرای اشکی و حدقه، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

مطب اصفهان :
031-36274240
مطب تهران :
021-88713593
همراه :
0913837324

استفاده از لنز پس از جراحی لیزیک برای بهبود بینایی


استفاده از لنز پس از جراحی لیزیک برای بهبود بینایی

اگر نتایج لیزیک یا سایر جراحی انکساری شما غیرقابل قبول بوده و خصوصا این‌که امکان پیگیری جراحی یا تقویت آن وجود ندارد ممکن است جهت بهبود دید خود به لنزهای سفارشی نفوذپذیر به گاز (GP) یا لنزهای تماسی هیبریدی نیاز داشته باشید. تجویز لنزهای تماسی برای چشم‌هایی که لیزیک شدند یا تحت جراحی انکساری لیزری بودند به دلیل تغییر شکل قرنیه می‌تواند بیشتر از یک چالش باشد. توپوگرافر قرنیه یک ابزار کامپیوتری ویژه است که می‌تواند بعد از عمل لیزیک جهت دستیابی به اندازه مناسب قرنیه و اصلاح دید یک اندازه‌گیری دقیق و نقطه به نقطه از سطح قرنیه را انجام دهد. گذاشتن لنزهای تماسی بعد از جراحی انکساری عموما بیشتر وقت‌گیر هستند و هزینه آن‌ها بیشتر از گذاشتن لنزهای تماسی معمولی است.

گذاشتن لنز GP در چشمی که تحت جراحی انکساری بوده همانند گذاشتن لنز در چشم افرادی که قرنیه آن‌ها به دلیل ناهنجاری کراتوکونوس یا پیوند قرنیه شکل نامنظمی یافته مستلزم مهارت خاص است. برای دستیابی به سازگاری مناسب، راحتی و صحت بینایی ممکن است به چندین اصلاح لنز نیاز باشد. برای نتایج بهتر ممکن است از چشم پزشک بخواهید که شما را به دانشکده‌ای ارجاع دهد که پزشکان آن تخصص لازم برای گذاشتن لنز در چشم‌‌های جراحی شده را دارند. سطح نرم و سخت این لنزها می‌تواند عیوب بینایی را اصلاح کنند که با عینک و لنزهای نرم قابل برطرف شدن نیستند. بنابراین  اگر بدنبال دید واضح هستید باید گفت که لنزهای نفوذپذیر به گاز یا هیبریدی بهترین گزینه برای انتخاب می‌باشند.

چرا بعد از جراحی انکساری بینایی من بهتر نشده است؟


چرا بعد از جراحی انکساری بینایی من بهتر نشده است؟

میزان موفقیت در لیزیک، پی آرپی و سایر روش‌های لیزری اصلاح بینایی بسیار بالا است. درحقیقت طبق بررسی که اخیرا روی تحقیقات منتشر شده انجام شده، بیش از 95% از افرادی که جراحی اصلاح بینایی انجام دادند از نتایج عمل خود راضی بودند. اما این روش‌ها موجب دید کامل در هر فردی نمی‌شود. نتایج جراحی بیشتر به نحوه خاص پاسخگویی قرنیه به جراحی لیزر و همچنین چگونگی بهبود چشم بعد از جراحی بستگی داد. خیره‌کنندگی نور، هاله و پخش نور اطراف چراغ جلو اتومبیل و چراغ‌های خیابان ممکن است بعد از جراحی انکساری مشکل‌ساز باشند. لیزیک وسایر روش‌ها می‌توانند برخی مواقع منجربه آستیگماتیسم نامنظم همراه با تاری و تحریف دید شوند. مشکل بسیاری از افرادی که بینایی آن‌ها بعد از عمل انکساری ضعیف شده معمولا خفیف و قابل تحمل است. اما در برخی دیگر، مشکلات بینایی بعد از جراحی همراه با عوارض جانبی نظیر فشار چشم، سردرد و مشکل رانندگی در شب می‌تواند کیفیت کلی زندگی آن‌ها را کاهش دهد.

چه موقع بعد از جراحی به لنزهای تماسی نیاز پیدا خواهم کرد؟


چه موقع بعد از جراحی به لنزهای تماسی نیاز پیدا خواهم کرد؟

لیزیک و سایر روش‌های لیزری اصلاح بینایی با حذف مقادیر بسیار کم از بافت قرنیه می‌توانند موجب تغییر در سطح جلوی چشم شوند. گاهی اوقات این مورد می‌تواند موجب بی‌نظمی در شکل  قرنیه شده و وضوح دید را به نسبت زمان قبل از عمل که از عینک و لنزهای تماسی استفاده می‌شد کمتر کند. این بی‌نظمی‌ها برخی مواقع از طریق روش پیگیری لیزری موسوم به " تقویت"  قابل اصلاح هستند. اما اگر قرنیه برای جراحی دوم خیلی نازک باشد و یا مشکلات دیگر مانع انجام روش تقویت شود لنزهای تماسی هیبریدی یا GP ممکن است بهترین گزینه برای انتخاب باشند.

لنزهای تماسی نفوذپذیر به گاز بعد از جراحی

از آن‌جایی که این لنزها بسیار سخت هستند برخلاف لنزهای نرم که قرنیه را می‌پوشانند و شکل خود را از دست می‌دهند، می‌توانند شکل خود را در چشم حفظ کنند. علت این امر این است که فضای بین قرنیه و سطح سیاه لنزهای GP با اشک پر شده است. این دریاچه اشک نامنظمی‌های سطح قرنیه را که موجب انحراف می‌شود، می‌پوشاند. سطح نرم و جلویی لنزهای GP سطح قرنیه نامنظم را تغییر داده و تاری و انحراف دید را از بین می‌برد. درمقایسه، لنزهای تماسی نرم منعطف بوده و خود را با سطح قرنیه منطبق می‌کنند. این بدین معناست که این لنزها نمی‌توانند همان تاثیراتی را که لنزهای GP در رفع انحراف دید ایجاد می‌کنند بوجود آورند. عینک‌های معمولی به‌دلیل این‌که هیچ تغییری در بی‌نظمی‌های قرنیه ایجاد نمی‌کنند نمی‌توانند مشکلات بینایی ناشی از چنین بی‌نظمی‌ها را اصلاح کنند. عینک‌ها قادرند فقط خطاهای انکساری ساده نظیر نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم منظم را برطرف کنند.

طراحی خاص لنزهای تماسی برای استفاده بعد از جراحی


طراحی خاص لنزهای تماسی برای استفاده بعد از جراحی

از آن‌جای که لیزیک و سایر جراحی لیزری انکساری می‌توانند به‌طور قابل توجه شکل قرنیه را تغییر دهند گذاشتن لنزهای تماسی بعد از جراحی به‌مراتب سخت‌تر از گذاشتن لنز در چشم‌هایی است که قرنیه آن‌ها شکل معمولی دارند. در چنین شرایطی معمولا به لنزهای نفوذپذیر به گاز یا هیبریدی که طراحی خاص دارند نیاز است. طراحی لنزهای GP اصلاح شده همانند طراحی لنزهای بکاررفته در روش ارتوکراتولوژی است که برای اصلاح نزدیک‌بینی بدون جراحی بکار می‌رود و ممکن است شامل: قطر بزرگتر در لنزها، شیشه‌های ناهموار یا طراحی باشد که  در آن مرکز لنزها به‌طور قابل توجهی مسطح‌تر از محیط آن است (طراحی هندسی معکوس). بسیاری از چشم پزشکان به افرادی که بعد از لیزیک،  روش غیرجراحی اصلاح بینایی را ترجیح می‌دهند یا به آن نیاز دارند لنزهای تماسی اسکرال را توصیه می‌کنند. لنزهای GP با قطر بزرگ کل سطح قرنیه را پوشانده و روی قسمت سفیدی چشم قرار می‌گیرند.(اسکلرا)

لنزهای تماسی هیبریدی با برند Synerge Eyes Dutte برای ایجاد دید بهتر در مرکز خود حاوی لنز سخت GP هستند که برای راحتی بیشتر توسط یک پوشش بیرونی نرم احاطه شده‌اند.  از ان‌جایی که لنزهای اسکلرال کل قرنیه را می‌پوشانند درنتیجه می‌توانند در اصلاح انحرافات قرنیه، آستیگماتیسم نامنظم و همچنین رفع علائم خشکی چشم بعد از جراحی موثر باشند. ابزارهای کامپیوتری ویژه (برای گذاشتن لنزهای تماسی معمولی مورد نیاز نیستند) معمولا بعد از جراحی برای اندازه‌گیری دقیق و نقطه به نقطه سطح قرنیه استفاده می‌شوند تا بتوان درصورت امکان بهترین سازگاری و اصلاح دید را کسب کرد.

این ابزارها که به توپوگرافر یا ابرومتر معروف هستند از تکنولوژی مشابهی استفاده می‌کنند که قرنیه را قبل از لیزیک و دیگر جراحی لیزری اصلاح چشم  اندازه‌گیری می‌کند. به‌دلیل این پیچیدگی‌هایی افزوده شده، گذاشتن لنزهای تماسی  بعد از جراحی انکساری به نسبت لنزهای معمولی اغلب وقت‌گیر و گرانتر است. همچنین اگر تا به حال هرگز از لنزهای GP استفاده نکردید بهتر است بدانید که عادت کردن به آن‌ها به نسبت لنزهای نرم نیاز به زمان بیشتری دارد. شاید قبل از این‌که به لنزها کاملا عادت کنید مجبور باشید  به‌مدت چند روز حداقل به‌صورت پاره وقت از آن‌ها استفاده کنید. گذاشتن لنز GP در چشمی که جراحی انکساری شده همانند گذاشتن لنز در چشم افرادی که قرنیه آن‌ها به دلیل کراتوکونوس یا پیوند قرنیه شکل نامنظمی یافته مستلزم مهارت خاص است. برای دستیابی به سازگاری مناسب، راحتی و صحت بینایی ممکن است به چندین اصلاح لنز نیاز باشد. برای  کسب نتایج بهتر ممکن است از چشم پزشک بخواهید که شما را با دانشکده‌ای ارجاع دهد که پزشکان آن تخصص کافی در گذاشتن لنز در چشم‌های سخت را دارند.

لنزهای تماسی هیبریدی و عینک‌های وضوح بالا


لنزهای تماسی هیبریدی و عینک‌های وضوح بالا

برای اصلاح بینایی بعد از جراحی، می‌توان لنزهای تماسی هیبریدی و عینک‌های حاوی لنز پرقدرت را جایگزین لنزهای نفوذپذیربه گاز کرد.

  • لنزهای تماسی هیبریدی: این لنزها به‌گونه‌ای طراحی شدند که در مقایسه با لنزهای نرم همه مزایای لنز سخت و نرم یعنی شیشه‌های اصلاح انحراف لنز سخت GP و  همچنین راحتی استفاده را دارند. در اغلب موارد، لنزهای تماسی هیبریدی به همان اندازه لنزهای نفوذپذیر به گاز در اصلاح انحراف بعد از جراحی موثر هستند و ممکن است سازگاری با آن‌ها به نسبت لنزهای GP راحت‌تر باشد. درحال حاضر تنها لنزهای هیبریدی مورد تایید FDA که در آمریکا به فروش می‌روند توسط شرکت Synergy Eye تولید می‌شوند.
  • عینک با لنزهای پرقدرت: نوع جدیدی از عینک هستند که به‌طور موثر خصوصا اگر بیمار انحراف قرنیه قابل توجهی نداشته و به فکر استفاده از لنزهای تماسی بعد از جراحی نباشد می‌توانند خطاهای انکساری جزئی را که ممکن است بعد از جراحی باقی مانده باشد، اصلاح کنند. این عینک‌ها که به لنز دیجیتالی یا "قوس دار" معروف هستند با تکنولوژی و تجهیزات پیشرفته ساخته شده‌اند که درمقایسه با ابزار سنتی بکار رفته در تولید لنزها قادرند سطوح انکساری دقیق و صریحی را روی لنزهای عینک تولید کنند.

برخی افراد چه قبلا جراحی چشم انجام داده باشند چه انجام نداده باشند به این نتیجه رسیدید که با لنزهای پرقدرت درمقایسه با لنزهای معمولی که برای انجام انواع مختلف کارهای چشمی روزمره ازجمله رانندگی در شب استفاده می‌شوند دید بهتری دارند.

استفاده از لنز رنگی پس از جراحی لیزیک


استفاده از لنز رنگی پس از جراحی لیزیک

اگر اخیرا جراحی لیزر چشم انجام دادید ممکن است بخواهید بدانید که آیا می‌توانید از لنزهای رنگی استفاده کنید یا خیر. اگرچه در حال حاضر دید شما کامل است و برای انجام کارهای روزانه نیازی به لنزهای تماسی ندارید اما ممکن است دوست داشته باشید از لنزهای زیبایی استفاده کنید. لنزهای رنگی که موجب تغییر رنگ و تقویت رنگ چشم می‌شوند و فاقد عنصر اصلاح دید هستند در زمان‌های خاص در طول سال بسیار رایج هستند.

خبر خوب این است که در بسیاری از موارد استفاده از لنزهای تماسی بعد از جراحی  بدون خطر است. توصیه می‌شود تا  6 ماه بعد از جراحی از لنزهای رنگی استفاده نکنید و قبل از گذاشتن لنزهای رنگی حتما با چشم پزشک مشاوره کنید.  شکل چشم ممکن است به دلیل جراحی لیزر تغییر کرده باشد بنابراین چشم پزشک بعد از معاینه چشم و اطمینان از بهبود کامل آن می‌تواند لنزهای اصلاحی برای چشم توصیه کند.

نکته بسیار مهم این است که قبل از استفاده از لنزهای زیبایی  باید با چشم پزشک مشاوره کرد. چراکه استفاده از لنزهای نادرست ممکن است خطر آسیب‌دیدگی و خراش قرنیه را ایجاد کرده و منجربه مشکلات حادتری شود. تصور غلطی که درخصوص استفاده از لنزهای زیبایی رایج شده این است که گفته می‌شود " یک سایز مناسب همه است." اما از ان‌جایی که شکل چشم هر فردی متفاوت است بنابراین این گفته صحت ندارد و برای پیشگیری از آسیب چشم نباید هر ریسکی را انجام داد. یک چشم پزشک می‌تواند مناسب‌ترین برند لنزهای رنگی را توصیه کند که بیمار می‌تواند استفاده کند.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.